AR&TA Oy är ett aktiebolag med hemort i Pudasjärvi, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 15 t€ och rörelseresultatet 855 €; soliditet 91,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 11 t€ och inkomstskatterna 2 222 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 11 t€ |
| Förändring i omsättning | -3,8 % | 15,1 % | 12,2 % | 7,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 302 € | 12 t€ | 9 541 € | 8 838 € | 7 600 € |
| Rörelsebidrag % | 2,0 % | 75,1 % | 69,7 % | 72,5 % | 66,9 % |
| Rörelseresultat | 855 € | 11 t€ | 9 437 € | 8 726 € | 7 480 € |
| Rörelsemarginal | 5,6 % | 70,6 % | 69,0 % | 71,6 % | 65,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 676 € | 8 876 € | 7 547 € | 6 979 € | 5 983 € |
| Personalkostnader | -10 t€ | 0 € | – | – | – |
| Soliditet | 91,1 % | 96,5 % | 96,4 % | 98,0 % | 97,1 % |
| Kassalikviditet | 8,97 | 22,22 | 22,81 | 42,02 | 28,18 |
| Current ratio | 8,97 | 22,22 | 22,81 | 42,02 | 28,18 |
| Relativ skuldsättning | 20,9 % | 7,9 % | 8,4 % | 6,0 % | 8,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 2,1 % | 26,0 % | 24,1 % | 19,3 % | 19,2 % |
| Balansomslutning | 36 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 37 t€ | 32 t€ |
| Eget kapital | 33 t€ | 34 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 31 t€ |
| Kassa och bank | 27 t€ | 28 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 26 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 11 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 600 € | 0 € | – | – | – |
| Personalkostnader | 10 t€ | 0 € | – | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 553 € | -714 € | -104 € | -112 € | -121 € |
| Övriga rörelsekostnader | 4 005 € | -3 920 € | -4 140 € | -3 356 € | -3 761 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 855 € | 11 t€ | 9 437 € | 8 726 € | 7 480 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 € | -11 € | -3 € | -2 € | 5 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 847 € | 11 t€ | 9 434 € | 8 724 € | 7 485 € |
| Inkomstskatt | 171 € | -2 222 € | -1 887 € | -1 745 € | -1 502 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 676 € | 8 876 € | 7 547 € | 6 979 € | 5 983 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 7 271 € | 7 824 € | 6 070 € | 6 174 € | 6 286 € |
| Fordringar | 1 716 € | 49 € | 0 € | – | – |
| Kassa och bank | 27 t€ | 28 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 26 t€ |
| Rörliga aktiva | 28 t€ | 28 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 26 t€ |
| Aktiva | 36 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 37 t€ | 32 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € |
| Eget kapital | 33 t€ | 34 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 31 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 3 165 € | 1 241 € | 1 156 € | 731 € | 916 € |
| Främmande kapital | 3 165 € | 1 241 € | 1 156 € | 731 € | 916 € |
Alla poster i bokslutet (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 11 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 600 € | 0 € | – | – | – |
| Personalkostnader | 10 t€ | 0 € | – | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 553 € | -714 € | -104 € | -112 € | -121 € |
| Övriga rörelsekostnader | 4 005 € | -3 920 € | -4 140 € | -3 356 € | -3 761 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 855 € | 11 t€ | 9 437 € | 8 726 € | 7 480 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 € | -11 € | -3 € | -2 € | 5 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 847 € | 11 t€ | 9 434 € | 8 724 € | 7 485 € |
| Inkomstskatt | 171 € | -2 222 € | -1 887 € | -1 745 € | -1 502 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 676 € | 8 876 € | 7 547 € | 6 979 € | 5 983 € |
| Bestående aktiva | 7 271 € | 7 824 € | 6 070 € | 6 174 € | 6 286 € |
| Fordringar | 1 716 € | 49 € | 0 € | – | – |
| Kassa och bank | 27 t€ | 28 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 26 t€ |
| Rörliga aktiva | 28 t€ | 28 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 26 t€ |
| Aktiva | 36 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 37 t€ | 32 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € |
| Eget kapital | 33 t€ | 34 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 31 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 3 165 € | 1 241 € | 1 156 € | 731 € | 916 € |
| Främmande kapital | 3 165 € | 1 241 € | 1 156 € | 731 € | 916 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1 198 € | 1 289 € | 1 386 € | 1 490 € | 1 602 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 49 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 165 € | 764 € | 766 € | 674 € | 503 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 26 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 23 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 716 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | – | – | – | 0 € | 281 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 676 € | 8 876 € | 7 547 € | 6 979 € | 5 983 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 € | -11 € | -3 € | -2 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 1 716 € | 49 € | 0 € | – | – |
| Materiella tillgångar | 7 271 € | 7 824 € | 6 070 € | 6 174 € | 6 286 € |
| Löner och arvoden | 10 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 477 € | 390 € | 57 € | 131 € |
| Passiva | 36 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 37 t€ | 32 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 0 € | 0 € | 5 € |
| Maskiner och inventarier | 1 389 € | 1 852 € | 0 € | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | 553 € | -714 € | -104 € | -112 € | -121 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 4 684 € | 4 684 € | 4 684 € | 4 684 € | 4 684 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör AR&TA Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.