Talent Mapping Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 572 t€ ja liikevoitto 28 t€; omavaraisuusaste 59,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 50 t€ ja tuloverot 9 930 €.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 572 t€ | 498 t€ | 700 t€ | 825 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 14,7 % | -28,7 % | -15,2 % | – |
| Käyttökate | 28 t€ | 18 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Käyttökate-% | 4,8 % | 3,5 % | 7,7 % | 6,4 % |
| Liikevoitto | 28 t€ | 18 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Liikevoitto-% | 4,8 % | 3,5 % | 7,7 % | 6,4 % |
| Tilikauden tulos | 21 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 42 t€ |
| Henkilöstökulut | -90 t€ | 86 t€ | 82 t€ | 78 t€ |
| Omavaraisuusaste | 59,7 % | 60,2 % | 64,5 % | 55,9 % |
| Quick ratio | 2,48 | 2,51 | 2,82 | 2,27 |
| Current ratio | 2,48 | 2,51 | 2,82 | 2,27 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 13,8 % | 16,7 % | 13,2 % | 13,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 18,3 % | 30,1 % | 25,7 % | 30,7 % |
| Taseen loppusumma | 196 t€ | 209 t€ | 261 t€ | 243 t€ |
| Oma pääoma | 117 t€ | 126 t€ | 168 t€ | 136 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 45 t€ | 68 t€ | 39 t€ | 72 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 572 t€ | 498 t€ | 700 t€ | 825 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 379 t€ | -322 t€ | -461 t€ | -613 t€ |
| Henkilöstökulut | 90 t€ | -86 t€ | -82 t€ | -78 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 75 t€ | -73 t€ | -103 t€ | -81 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 28 t€ | 18 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 52 € | 30 t€ | -5 € | -9 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 27 t€ | 48 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Tuloverot | 6 098 € | -9 930 € | -11 t€ | -11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 21 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 42 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Saamiset | 105 t€ | 75 t€ | 91 t€ | 107 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 45 t€ | 68 t€ | 39 t€ | 72 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 196 t€ | 209 t€ | 261 t€ | 243 t€ |
| Vastaavaa | 196 t€ | 209 t€ | 261 t€ | 243 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 117 t€ | 126 t€ | 168 t€ | 136 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 79 t€ | 83 t€ | 93 t€ | 107 t€ |
| Vieras pääoma | 79 t€ | 83 t€ | 93 t€ | 107 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 572 t€ | 498 t€ | 700 t€ | 825 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 379 t€ | -322 t€ | -461 t€ | -613 t€ |
| Henkilöstökulut | 90 t€ | -86 t€ | -82 t€ | -78 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 75 t€ | -73 t€ | -103 t€ | -81 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 28 t€ | 18 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 52 € | 30 t€ | -5 € | -9 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 27 t€ | 48 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Tuloverot | 6 098 € | -9 930 € | -11 t€ | -11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 21 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 42 t€ |
| Saamiset | 105 t€ | 75 t€ | 91 t€ | 107 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 45 t€ | 68 t€ | 39 t€ | 72 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 196 t€ | 209 t€ | 261 t€ | 243 t€ |
| Vastaavaa | 196 t€ | 209 t€ | 261 t€ | 243 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 117 t€ | 126 t€ | 168 t€ | 136 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 79 t€ | 83 t€ | 93 t€ | 107 t€ |
| Vieras pääoma | 79 t€ | 83 t€ | 93 t€ | 107 t€ |
| Muut arvopaperit | 46 t€ | 66 t€ | 130 t€ | 64 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 21 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 42 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 46 t€ | 66 t€ | 130 t€ | 64 t€ |
| Eläkekulut | 5 878 € | -7 026 € | -5 501 € | -7 571 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 66 t€ | 62 t€ | 80 t€ | 90 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 13 t€ | 5 241 € | 4 152 € | 4 141 € |
| Vastattavaa | 196 t€ | 209 t€ | 261 t€ | 243 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 959 € | 17 t€ | 6 727 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 80 t€ | 70 t€ | 76 t€ | 85 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 56 € | 0 € | -8 € | -11 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 859 € | 4 254 € | 5 979 € | 4 067 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 105 t€ | 75 t€ | 91 t€ | 107 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 12 t€ | 0 € | 12 t€ | 18 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 93 t€ | 86 t€ | 122 t€ | 92 t€ |
| Palvelujen ostot | 374 t€ | -303 t€ | -457 t€ | -609 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 5 192 € | -18 t€ | -4 092 € | -4 092 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 € | 30 t€ | 2 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 540 € | -1 882 € | -2 152 € | -2 252 € |
| Palkat ja palkkiot | 81 t€ | -77 t€ | -74 t€ | -68 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Talent Mapping Oy kuuluu toimialaluokassa työvoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta ylimpään neljännekseen (1008 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€, 4,3-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.