Talent Mapping Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 572 t€ och rörelseresultatet 28 t€; soliditet 59,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 50 t€ och inkomstskatterna 9 930 €.
Helsingfors: 289 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 572 t€ | 498 t€ | 700 t€ | 825 t€ |
| Förändring i omsättning | 14,7 % | -28,7 % | -15,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 28 t€ | 18 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Rörelsebidrag % | 4,8 % | 3,5 % | 7,7 % | 6,4 % |
| Rörelseresultat | 28 t€ | 18 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 3,5 % | 7,7 % | 6,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 21 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 42 t€ |
| Personalkostnader | -90 t€ | 86 t€ | 82 t€ | 78 t€ |
| Soliditet | 59,7 % | 60,2 % | 64,5 % | 55,9 % |
| Kassalikviditet | 2,48 | 2,51 | 2,82 | 2,27 |
| Current ratio | 2,48 | 2,51 | 2,82 | 2,27 |
| Relativ skuldsättning | 13,8 % | 16,7 % | 13,2 % | 13,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,3 % | 30,1 % | 25,7 % | 30,7 % |
| Balansomslutning | 196 t€ | 209 t€ | 261 t€ | 243 t€ |
| Eget kapital | 117 t€ | 126 t€ | 168 t€ | 136 t€ |
| Kassa och bank | 45 t€ | 68 t€ | 39 t€ | 72 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 572 t€ | 498 t€ | 700 t€ | 825 t€ |
| Material och tjänster | 379 t€ | -322 t€ | -461 t€ | -613 t€ |
| Personalkostnader | 90 t€ | -86 t€ | -82 t€ | -78 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 75 t€ | -73 t€ | -103 t€ | -81 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 28 t€ | 18 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 52 € | 30 t€ | -5 € | -9 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 27 t€ | 48 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Inkomstskatt | 6 098 € | -9 930 € | -11 t€ | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 21 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 42 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Fordringar | 105 t€ | 75 t€ | 91 t€ | 107 t€ |
| Kassa och bank | 45 t€ | 68 t€ | 39 t€ | 72 t€ |
| Rörliga aktiva | 196 t€ | 209 t€ | 261 t€ | 243 t€ |
| Aktiva | 196 t€ | 209 t€ | 261 t€ | 243 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 117 t€ | 126 t€ | 168 t€ | 136 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 79 t€ | 83 t€ | 93 t€ | 107 t€ |
| Främmande kapital | 79 t€ | 83 t€ | 93 t€ | 107 t€ |
Alla poster i bokslutet (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 572 t€ | 498 t€ | 700 t€ | 825 t€ |
| Material och tjänster | 379 t€ | -322 t€ | -461 t€ | -613 t€ |
| Personalkostnader | 90 t€ | -86 t€ | -82 t€ | -78 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 75 t€ | -73 t€ | -103 t€ | -81 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 28 t€ | 18 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 52 € | 30 t€ | -5 € | -9 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 27 t€ | 48 t€ | 54 t€ | 53 t€ |
| Inkomstskatt | 6 098 € | -9 930 € | -11 t€ | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 21 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 42 t€ |
| Fordringar | 105 t€ | 75 t€ | 91 t€ | 107 t€ |
| Kassa och bank | 45 t€ | 68 t€ | 39 t€ | 72 t€ |
| Rörliga aktiva | 196 t€ | 209 t€ | 261 t€ | 243 t€ |
| Aktiva | 196 t€ | 209 t€ | 261 t€ | 243 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 117 t€ | 126 t€ | 168 t€ | 136 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 79 t€ | 83 t€ | 93 t€ | 107 t€ |
| Främmande kapital | 79 t€ | 83 t€ | 93 t€ | 107 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 12 t€ | 0 € | 12 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 859 € | 4 254 € | 5 979 € | 4 067 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 93 t€ | 86 t€ | 122 t€ | 92 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 13 t€ | 5 241 € | 4 152 € | 4 141 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 66 t€ | 62 t€ | 80 t€ | 90 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 80 t€ | 70 t€ | 76 t€ | 85 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 5 192 € | -18 t€ | -4 092 € | -4 092 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 21 t€ | 38 t€ | 43 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 105 t€ | 75 t€ | 91 t€ | 107 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 56 € | 0 € | -8 € | -11 € |
| Löner och arvoden | 81 t€ | -77 t€ | -74 t€ | -68 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 959 € | 17 t€ | 6 727 € | 13 t€ |
| Passiva | 196 t€ | 209 t€ | 261 t€ | 243 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 € | 30 t€ | 2 € | 1 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 540 € | -1 882 € | -2 152 € | -2 252 € |
| Övriga värdepapper | 46 t€ | 66 t€ | 130 t€ | 64 t€ |
| Finansiella värdepapper | 46 t€ | 66 t€ | 130 t€ | 64 t€ |
| Köp av tjänster | 374 t€ | -303 t€ | -457 t€ | -609 t€ |
| Pensionskostnader | 5 878 € | -7 026 € | -5 501 € | -7 571 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Talent Mapping Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen personaluthyrning och annat tillhandahållande av personalfunktioner (1008 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 4,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.