Karhu Pharma Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pori, rekisteröity vuonna 2016. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 0 € ja liikevoitto -1 659 €; omavaraisuusaste 99,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 219 t€ ja tuloverot 45 t€.
Pori: 17 uutta yritystä 30 päivässä
- Firmus Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Casa Valo OyElokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
- Porin Aurinkosähkö OySähköasennus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 0 € | 1,2 M€ | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 2,7 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -100,0 % | -66,4 % | 0,6 % | 0,1 % | 29,1 % | – |
| Käyttökate | -1 659 € | 189 t€ | 575 t€ | 582 t€ | 558 t€ | 490 t€ |
| Käyttökate-% | – | 16,2 % | 16,6 % | 16,9 % | 16,2 % | 18,3 % |
| Liikevoitto | -1 659 € | 177 t€ | 570 t€ | 575 t€ | 549 t€ | 477 t€ |
| Liikevoitto-% | – | 15,2 % | 16,4 % | 16,7 % | 15,9 % | 17,9 % |
| Tilikauden tulos | 33 t€ | 171 t€ | 488 t€ | 446 t€ | 447 t€ | 386 t€ |
| Henkilöstökulut | -75 € | 116 € | 154 € | 135 € | 175 € | 154 € |
| Omavaraisuusaste | 99,8 % | 99,8 % | 97,1 % | 91,5 % | 93,9 % | 79,8 % |
| Quick ratio | 565,44 | 459,82 | 30,28 | 10,33 | 14,03 | 4,11 |
| Current ratio | 565,44 | 459,82 | 34,00 | 11,64 | 16,25 | 4,83 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | 0,4 % | 2,1 % | 5,6 % | 3,3 % | 12,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,4 % | 7,1 % | 20,4 % | 21,7 % | 25,5 % | 28,5 % |
| Taseen loppusumma | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Oma pääoma | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 661 t€ | 953 t€ | 1,1 M€ | 219 t€ | 211 t€ | 103 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 0 € | 1,2 M€ | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 2,7 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 704 € | 0 € | – | – | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -776 t€ | -2,3 M€ | -2,2 M€ | -2,3 M€ | -1,7 M€ |
| Henkilöstökulut | 75 € | -116 € | -154 € | -135 € | -175 € | -154 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | -12 t€ | -5 176 € | -6 901 € | -9 202 € | -12 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 288 € | -202 t€ | -612 t€ | -627 t€ | -633 t€ | -512 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 659 € | 177 t€ | 570 t€ | 575 t€ | 549 t€ | 477 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -41 t€ | 38 t€ | 37 t€ | -12 t€ | 8 871 € | 5 945 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 39 t€ | 215 t€ | 607 t€ | 564 t€ | 558 t€ | 483 t€ |
| Tuloverot | 6 062 € | -44 t€ | -119 t€ | -117 t€ | -112 t€ | -97 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 33 t€ | 171 t€ | 488 t€ | 446 t€ | 447 t€ | 386 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 100 € | 36 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 37 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 268 t€ | 253 t€ | 252 t€ | 248 t€ |
| Saamiset | 10 € | 1 881 € | 253 t€ | 1,3 M€ | 983 t€ | 1,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 661 t€ | 953 t€ | 1,1 M€ | 219 t€ | 211 t€ | 103 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Vastaavaa | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 094 € | 5 193 € | 72 t€ | 192 t€ | 113 t€ | 344 t€ |
| Vieras pääoma | 4 094 € | 5 193 € | 72 t€ | 192 t€ | 113 t€ | 344 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 0 € | 1,2 M€ | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 2,7 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 704 € | 0 € | – | – | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -776 t€ | -2,3 M€ | -2,2 M€ | -2,3 M€ | -1,7 M€ |
| Henkilöstökulut | 75 € | -116 € | -154 € | -135 € | -175 € | -154 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | -12 t€ | -5 176 € | -6 901 € | -9 202 € | -12 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 288 € | -202 t€ | -612 t€ | -627 t€ | -633 t€ | -512 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 659 € | 177 t€ | 570 t€ | 575 t€ | 549 t€ | 477 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -41 t€ | 38 t€ | 37 t€ | -12 t€ | 8 871 € | 5 945 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 39 t€ | 215 t€ | 607 t€ | 564 t€ | 558 t€ | 483 t€ |
| Tuloverot | 6 062 € | -44 t€ | -119 t€ | -117 t€ | -112 t€ | -97 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 33 t€ | 171 t€ | 488 t€ | 446 t€ | 447 t€ | 386 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 100 € | 36 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 37 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 268 t€ | 253 t€ | 252 t€ | 248 t€ |
| Saamiset | 10 € | 1 881 € | 253 t€ | 1,3 M€ | 983 t€ | 1,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 661 t€ | 953 t€ | 1,1 M€ | 219 t€ | 211 t€ | 103 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Vastaavaa | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 094 € | 5 193 € | 72 t€ | 192 t€ | 113 t€ | 344 t€ |
| Vieras pääoma | 4 094 € | 5 193 € | 72 t€ | 192 t€ | 113 t€ | 344 t€ |
| Valmiit tuotteet | – | 0 € | 268 t€ | 253 t€ | 252 t€ | 248 t€ |
| Sijoitukset | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 10 € | 10 € | 233 t€ | 1,3 M€ | 929 t€ | 1,1 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 0 € | 10 € | 30 t€ | 17 t€ | 30 t€ | 88 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 2,3 M€ | 2,2 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 967 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -9 032 € | -4 821 € | 11 t€ | -23 t€ | 45 € | -1 288 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 1 871 € | 20 t€ | 1 592 € | 9 830 € | 9 468 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | 0 € | 37 t€ | 42 t€ | 74 t€ | 67 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | 0 € | 179 € | 92 € | 44 t€ | 5 188 € |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -508 t€ | -2,3 M€ | -2,2 M€ | -2,3 M€ | -1,7 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 33 t€ | 171 t€ | 488 t€ | 446 t€ | 447 t€ | 386 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 10 € | 1 881 € | 253 t€ | 1,3 M€ | 983 t€ | 1,1 M€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 791 € | -361 € | -990 € | -5 108 € | 0 € | -25 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 0 € | 36 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 37 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 094 € | 5 183 € | 5 504 € | 132 t€ | 9 353 € | 277 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 35 t€ | 42 t€ | 27 t€ | 16 t€ | 8 826 € | 7 258 € |
| Muut henkilösivukulut | 75 € | -116 € | -154 € | -135 € | -175 € | -154 € |
| Koneet ja kalusto | 0 € | 36 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 37 t€ |
| Muut arvopaperit | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 821 t€ | 455 t€ | 384 t€ | 234 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 831 t€ | 465 t€ | 394 t€ | 234 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 0 € | -12 t€ | -5 176 € | -6 901 € | -9 202 € | -12 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 0 € | -268 t€ | 16 t€ | 1 098 € | 3 271 € | 56 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € | 0 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 550 € | 450 € | 445 € | – | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Karhu Pharma Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta ylimpään neljännekseen (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€, 11-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.