Karhu Pharma Oy är ett aktiebolag med hemort i Björneborg, registrerat år 2016. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 0 € och rörelseresultatet -1 659 €; soliditet 99,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 219 t€ och inkomstskatterna 45 t€.
Björneborg: 17 nya företag på 30 dagar
- Firmus Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Casa Valo OyElokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
- Porin Aurinkosähkö OySähköasennus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 € | 1,2 M€ | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 2,7 M€ |
| Förändring i omsättning | -100,0 % | -66,4 % | 0,6 % | 0,1 % | 29,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -1 659 € | 189 t€ | 575 t€ | 582 t€ | 558 t€ | 490 t€ |
| Rörelsebidrag % | – | 16,2 % | 16,6 % | 16,9 % | 16,2 % | 18,3 % |
| Rörelseresultat | -1 659 € | 177 t€ | 570 t€ | 575 t€ | 549 t€ | 477 t€ |
| Rörelsemarginal | – | 15,2 % | 16,4 % | 16,7 % | 15,9 % | 17,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 33 t€ | 171 t€ | 488 t€ | 446 t€ | 447 t€ | 386 t€ |
| Personalkostnader | -75 € | 116 € | 154 € | 135 € | 175 € | 154 € |
| Soliditet | 99,8 % | 99,8 % | 97,1 % | 91,5 % | 93,9 % | 79,8 % |
| Kassalikviditet | 565,44 | 459,82 | 30,28 | 10,33 | 14,03 | 4,11 |
| Current ratio | 565,44 | 459,82 | 34,00 | 11,64 | 16,25 | 4,83 |
| Relativ skuldsättning | – | 0,4 % | 2,1 % | 5,6 % | 3,3 % | 12,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 % | 7,1 % | 20,4 % | 21,7 % | 25,5 % | 28,5 % |
| Balansomslutning | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Kassa och bank | 661 t€ | 953 t€ | 1,1 M€ | 219 t€ | 211 t€ | 103 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 € | 1,2 M€ | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 2,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 5 704 € | 0 € | – | – | – | – |
| Material och tjänster | 0 € | -776 t€ | -2,3 M€ | -2,2 M€ | -2,3 M€ | -1,7 M€ |
| Personalkostnader | 75 € | -116 € | -154 € | -135 € | -175 € | -154 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -12 t€ | -5 176 € | -6 901 € | -9 202 € | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 7 288 € | -202 t€ | -612 t€ | -627 t€ | -633 t€ | -512 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 659 € | 177 t€ | 570 t€ | 575 t€ | 549 t€ | 477 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -41 t€ | 38 t€ | 37 t€ | -12 t€ | 8 871 € | 5 945 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 39 t€ | 215 t€ | 607 t€ | 564 t€ | 558 t€ | 483 t€ |
| Inkomstskatt | 6 062 € | -44 t€ | -119 t€ | -117 t€ | -112 t€ | -97 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 33 t€ | 171 t€ | 488 t€ | 446 t€ | 447 t€ | 386 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 100 € | 36 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 37 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 268 t€ | 253 t€ | 252 t€ | 248 t€ |
| Fordringar | 10 € | 1 881 € | 253 t€ | 1,3 M€ | 983 t€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 661 t€ | 953 t€ | 1,1 M€ | 219 t€ | 211 t€ | 103 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Aktiva | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 4 094 € | 5 193 € | 72 t€ | 192 t€ | 113 t€ | 344 t€ |
| Främmande kapital | 4 094 € | 5 193 € | 72 t€ | 192 t€ | 113 t€ | 344 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 € | 1,2 M€ | 3,5 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 2,7 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 5 704 € | 0 € | – | – | – | – |
| Material och tjänster | 0 € | -776 t€ | -2,3 M€ | -2,2 M€ | -2,3 M€ | -1,7 M€ |
| Personalkostnader | 75 € | -116 € | -154 € | -135 € | -175 € | -154 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -12 t€ | -5 176 € | -6 901 € | -9 202 € | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 7 288 € | -202 t€ | -612 t€ | -627 t€ | -633 t€ | -512 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 659 € | 177 t€ | 570 t€ | 575 t€ | 549 t€ | 477 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -41 t€ | 38 t€ | 37 t€ | -12 t€ | 8 871 € | 5 945 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 39 t€ | 215 t€ | 607 t€ | 564 t€ | 558 t€ | 483 t€ |
| Inkomstskatt | 6 062 € | -44 t€ | -119 t€ | -117 t€ | -112 t€ | -97 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 33 t€ | 171 t€ | 488 t€ | 446 t€ | 447 t€ | 386 t€ |
| Bestående aktiva | 100 € | 36 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 37 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 268 t€ | 253 t€ | 252 t€ | 248 t€ |
| Fordringar | 10 € | 1 881 € | 253 t€ | 1,3 M€ | 983 t€ | 1,1 M€ |
| Kassa och bank | 661 t€ | 953 t€ | 1,1 M€ | 219 t€ | 211 t€ | 103 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ |
| Aktiva | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 4 094 € | 5 193 € | 72 t€ | 192 t€ | 113 t€ | 344 t€ |
| Främmande kapital | 4 094 € | 5 193 € | 72 t€ | 192 t€ | 113 t€ | 344 t€ |
| Färdiga produkter | – | 0 € | 268 t€ | 253 t€ | 252 t€ | 248 t€ |
| Placeringar | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 10 € | 10 € | 233 t€ | 1,3 M€ | 929 t€ | 1,1 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 0 € | 10 € | 30 t€ | 17 t€ | 30 t€ | 88 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,3 M€ | 2,2 M€ | 1,9 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 967 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -9 032 € | -4 821 € | 11 t€ | -23 t€ | 45 € | -1 288 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 1 871 € | 20 t€ | 1 592 € | 9 830 € | 9 468 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | – | 0 € | 37 t€ | 42 t€ | 74 t€ | 67 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | – | 0 € | 179 € | 92 € | 44 t€ | 5 188 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | -508 t€ | -2,3 M€ | -2,2 M€ | -2,3 M€ | -1,7 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 33 t€ | 171 t€ | 488 t€ | 446 t€ | 447 t€ | 386 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 10 € | 1 881 € | 253 t€ | 1,3 M€ | 983 t€ | 1,1 M€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 791 € | -361 € | -990 € | -5 108 € | 0 € | -25 € |
| Materiella tillgångar | 0 € | 36 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 094 € | 5 183 € | 5 504 € | 132 t€ | 9 353 € | 277 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Passiva | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 35 t€ | 42 t€ | 27 t€ | 16 t€ | 8 826 € | 7 258 € |
| Övriga lönebikostnader | 75 € | -116 € | -154 € | -135 € | -175 € | -154 € |
| Maskiner och inventarier | 0 € | 36 t€ | 16 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 37 t€ |
| Övriga värdepapper | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 821 t€ | 455 t€ | 384 t€ | 234 t€ |
| Finansiella värdepapper | 1,7 M€ | 1,4 M€ | 831 t€ | 465 t€ | 394 t€ | 234 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 0 € | -12 t€ | -5 176 € | -6 901 € | -9 202 € | -12 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 0 € | -268 t€ | 16 t€ | 1 098 € | 3 271 € | 56 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € | 100 € | 0 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 550 € | 450 € | 445 € | – | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Karhu Pharma Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2751 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€, 11 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.