Matin Sähköpalvelu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Raahe, rekisteröity vuonna 2016. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 74 t€; omavaraisuusaste 64,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 130 t€ ja tuloverot 26 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 4 293 € vuosina 2023–2024; suurin ostaja on Ikäihmisten Palvelut (Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue).
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 11,5 % | 15,6 % | 20,8 % | – |
| Bruttotulos | 552 t€ | 495 t€ | 428 t€ | 354 t€ |
| Käyttökate | 68 t€ | 135 t€ | 102 t€ | 160 t€ |
| Liikevoitto | 74 t€ | 129 t€ | 99 t€ | 159 t€ |
| Tilikauden tulos | 59 t€ | 103 t€ | 79 t€ | 127 t€ |
| Henkilöstökulut | -354 t€ | 275 t€ | 240 t€ | 132 t€ |
| Omavaraisuusaste | 64,4 % | 59,5 % | 53,7 % | 35,0 % |
| Quick ratio | 2,67 | 2,36 | 2,09 | 1,48 |
| Current ratio | 2,67 | 2,36 | 2,09 | 1,48 |
| Oman pääoman tuotto | 23,5 % | 49,3 % | 50,6 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 392 t€ | 352 t€ | 291 t€ | 364 t€ |
| Oma pääoma | 252 t€ | 210 t€ | 156 t€ | 127 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 241 t€ | 198 t€ | 203 t€ | 113 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 552 t€ | 495 t€ | 428 t€ | 354 t€ |
| Henkilöstökulut | 354 t€ | -275 t€ | -240 t€ | -132 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 517 € | -5 349 € | -3 211 € | -948 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 117 t€ | -85 t€ | -85 t€ | -63 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 74 t€ | 129 t€ | 99 t€ | 159 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -112 € | 21 € | -186 € | -97 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 74 t€ | 129 t€ | 99 t€ | 159 t€ |
| Tuloverot | 15 t€ | -26 t€ | -20 t€ | -32 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 59 t€ | 103 t€ | 79 t€ | 127 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 20 t€ | 16 t€ | 9 634 € | 13 t€ |
| Saamiset | 131 t€ | 138 t€ | 78 t€ | 237 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 241 t€ | 198 t€ | 203 t€ | 113 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 372 t€ | 336 t€ | 281 t€ | 351 t€ |
| Vastaavaa | 392 t€ | 352 t€ | 291 t€ | 364 t€ |
| Oma pääoma | 252 t€ | 210 t€ | 156 t€ | 127 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 139 t€ | 143 t€ | 135 t€ | 236 t€ |
| Vieras pääoma | 139 t€ | 143 t€ | 135 t€ | 236 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (35)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 552 t€ | 495 t€ | 428 t€ | 354 t€ |
| Henkilöstökulut | 354 t€ | -275 t€ | -240 t€ | -132 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 517 € | -5 349 € | -3 211 € | -948 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 117 t€ | -85 t€ | -85 t€ | -63 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 74 t€ | 129 t€ | 99 t€ | 159 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -112 € | 21 € | -186 € | -97 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 74 t€ | 129 t€ | 99 t€ | 159 t€ |
| Tuloverot | 15 t€ | -26 t€ | -20 t€ | -32 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 59 t€ | 103 t€ | 79 t€ | 127 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 20 t€ | 16 t€ | 9 634 € | 13 t€ |
| Saamiset | 131 t€ | 138 t€ | 78 t€ | 237 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 241 t€ | 198 t€ | 203 t€ | 113 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 372 t€ | 336 t€ | 281 t€ | 351 t€ |
| Vastaavaa | 392 t€ | 352 t€ | 291 t€ | 364 t€ |
| Oma pääoma | 252 t€ | 210 t€ | 156 t€ | 127 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 139 t€ | 143 t€ | 135 t€ | 236 t€ |
| Vieras pääoma | 139 t€ | 143 t€ | 135 t€ | 236 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 12 t€ | -9 906 € | -12 t€ | -6 958 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 112 € | 36 € | 141 € | 1 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 79 t€ | 63 t€ | 74 t€ | 69 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 20 t€ | 16 t€ | 9 634 € | 13 t€ |
| Eläkekulut | 56 t€ | -48 t€ | -40 t€ | -25 t€ |
| Vastattavaa | 392 t€ | 352 t€ | 291 t€ | 364 t€ |
| Koneet ja kalusto | 20 t€ | 16 t€ | 9 634 € | 13 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 286 t€ | -217 t€ | -188 t€ | -100 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 6 358 € | 1 505 € | 1 148 € | 1 455 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 18 t€ | 9 403 € | 2 427 € | 2 277 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 107 t€ | 128 t€ | 75 t€ | 234 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 59 t€ | 103 t€ | 79 t€ | 127 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 193 t€ | 106 t€ | 77 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 40 t€ | 38 t€ | 34 t€ | 129 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -15 € | -327 € | -98 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 21 t€ | 42 t€ | 27 t€ | 38 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 6 517 € | -5 349 € | -3 211 € | -948 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 131 t€ | 138 t€ | 78 t€ | 237 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Matin Sähköpalvelu Oy kuuluu toimialaluokassa sähköasennus ylimpään neljännekseen (1752 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 23 t€, 5,6-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Raahe
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta