PK Nosto & Kuljetus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pori, rekisteröity vuonna 2016. Tilikaudella, joka päättyi 31.5.2026, liikevaihto oli 624 t€ ja liikevoitto -35 t€; omavaraisuusaste 58,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 18 t€ ja tuloverot 3 655 €.
Pori: 17 uutta yritystä 30 päivässä
- Firmus Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Casa Valo OyElokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
- Porin Aurinkosähkö OySähköasennus
Talous
| Tunnusluvut | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 624 t€ | 691 t€ | 669 t€ | 804 t€ | 737 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -9,8 % | 3,4 % | -16,8 % | 9,2 % | – |
| Käyttökate | -83 t€ | 89 t€ | 93 t€ | 166 t€ | 168 t€ |
| Käyttökate-% | -13,2 % | 12,9 % | 14,0 % | 20,6 % | 22,8 % |
| Liikevoitto | -35 t€ | 26 t€ | 14 t€ | 72 t€ | 88 t€ |
| Liikevoitto-% | -5,6 % | 3,8 % | 2,1 % | 8,9 % | 11,9 % |
| Tilikauden tulos | -33 t€ | 20 t€ | 3 178 € | 47 t€ | 68 t€ |
| Henkilöstökulut | -209 t€ | 251 t€ | 230 t€ | 246 t€ | 163 t€ |
| Omavaraisuusaste | 58,4 % | 66,0 % | 63,2 % | 54,0 % | 66,7 % |
| Quick ratio | 1,43 | 2,34 | 2,26 | 2,02 | 1,48 |
| Current ratio | 1,43 | 2,34 | 2,26 | 2,02 | 1,48 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 24,6 % | 20,3 % | 24,4 % | 32,2 % | 18,8 % |
| Oman pääoman tuotto | -15,5 % | 7,4 % | 1,1 % | 15,5 % | 24,6 % |
| Taseen loppusumma | 372 t€ | 414 t€ | 443 t€ | 563 t€ | 415 t€ |
| Oma pääoma | 215 t€ | 273 t€ | 280 t€ | 304 t€ | 277 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 92 t€ | 119 t€ | 118 t€ | 232 t€ | 65 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 624 t€ | 691 t€ | 669 t€ | 804 t€ | 737 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 8 545 € | 912 € | 0 € | 4 180 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 302 t€ | -248 t€ | -260 t€ | -292 t€ | -325 t€ |
| Henkilöstökulut | 209 t€ | -251 t€ | -230 t€ | -246 t€ | -163 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 48 t€ | -63 t€ | -80 t€ | -94 t€ | -81 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 108 t€ | -104 t€ | -85 t€ | -104 t€ | -80 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -35 t€ | 26 t€ | 14 t€ | 72 t€ | 88 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 612 € | -5 820 € | -8 292 € | -4 559 € | -1 319 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -38 t€ | 21 t€ | 5 493 € | 67 t€ | 86 t€ |
| Tuloverot | -5 118 € | -413 € | -2 315 € | -20 t€ | -18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -33 t€ | 20 t€ | 3 178 € | 47 t€ | 68 t€ |
Tase
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 195 t€ | 193 t€ | 256 t€ | 270 t€ | 247 t€ |
| Saamiset | 85 t€ | 101 t€ | 70 t€ | 61 t€ | 104 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 92 t€ | 119 t€ | 118 t€ | 232 t€ | 65 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 177 t€ | 221 t€ | 188 t€ | 293 t€ | 169 t€ |
| Vastaavaa | 372 t€ | 414 t€ | 443 t€ | 563 t€ | 415 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 215 t€ | 273 t€ | 280 t€ | 304 t€ | 277 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 33 t€ | 46 t€ | 80 t€ | 114 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 123 t€ | 94 t€ | 83 t€ | 145 t€ | 114 t€ |
| Vieras pääoma | 156 t€ | 141 t€ | 163 t€ | 259 t€ | 138 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 624 t€ | 691 t€ | 669 t€ | 804 t€ | 737 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 8 545 € | 912 € | 0 € | 4 180 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 302 t€ | -248 t€ | -260 t€ | -292 t€ | -325 t€ |
| Henkilöstökulut | 209 t€ | -251 t€ | -230 t€ | -246 t€ | -163 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 48 t€ | -63 t€ | -80 t€ | -94 t€ | -81 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 108 t€ | -104 t€ | -85 t€ | -104 t€ | -80 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -35 t€ | 26 t€ | 14 t€ | 72 t€ | 88 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 612 € | -5 820 € | -8 292 € | -4 559 € | -1 319 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -38 t€ | 21 t€ | 5 493 € | 67 t€ | 86 t€ |
| Tuloverot | -5 118 € | -413 € | -2 315 € | -20 t€ | -18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -33 t€ | 20 t€ | 3 178 € | 47 t€ | 68 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 195 t€ | 193 t€ | 256 t€ | 270 t€ | 247 t€ |
| Saamiset | 85 t€ | 101 t€ | 70 t€ | 61 t€ | 104 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 92 t€ | 119 t€ | 118 t€ | 232 t€ | 65 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 177 t€ | 221 t€ | 188 t€ | 293 t€ | 169 t€ |
| Vastaavaa | 372 t€ | 414 t€ | 443 t€ | 563 t€ | 415 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 215 t€ | 273 t€ | 280 t€ | 304 t€ | 277 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 33 t€ | 46 t€ | 80 t€ | 114 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 123 t€ | 94 t€ | 83 t€ | 145 t€ | 114 t€ |
| Vieras pääoma | 156 t€ | 141 t€ | 163 t€ | 259 t€ | 138 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 0 € | 2 000 € | 4 000 € | 6 000 € | 8 000 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -33 t€ | 20 t€ | 3 178 € | 47 t€ | 68 t€ |
| Koneet ja kalusto | 192 t€ | 182 t€ | 249 t€ | 264 t€ | 239 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 3 048 € | 3 048 € | 3 048 € | 0 € | – |
| Eläkekulut | 23 t€ | -31 t€ | -27 t€ | -32 t€ | -22 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | – | 0 € | 332 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 23 t€ | 22 t€ | 11 t€ | 34 t€ | 35 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 17 t€ | 26 t€ | 21 t€ | 389 € | 11 t€ |
| Vastattavaa | 372 t€ | 414 t€ | 443 t€ | 563 t€ | 415 t€ |
| Liikearvo | 0 € | 2 000 € | 4 000 € | 6 000 € | 8 000 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 21 t€ | 10 t€ | 18 t€ | 9 632 € | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 67 t€ | 72 t€ | 35 t€ | 60 t€ | 91 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 213 € | -6 223 € | -8 479 € | -4 669 € | -1 319 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 38 t€ | 28 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 43 t€ | 27 t€ | 21 t€ | 64 t€ | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 85 t€ | 101 t€ | 70 t€ | 61 t€ | 104 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 448 € | 3 904 € | 14 t€ | 605 € | 1 531 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 246 t€ | 251 t€ | 274 t€ | 254 t€ | 206 t€ |
| Sijoitukset | 3 048 € | 8 918 € | 3 048 € | 0 € | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 48 t€ | -63 t€ | -80 t€ | -94 t€ | -81 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 192 t€ | 182 t€ | 249 t€ | 264 t€ | 239 t€ |
| Palvelujen ostot | 2 785 € | -5 554 € | -1 770 € | -4 026 € | -11 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 33 t€ | 46 t€ | 80 t€ | 114 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 3 002 € | 0 € | – | – | – |
| Ostot tilikauden aikana | 299 t€ | -242 t€ | -258 t€ | -288 t€ | -315 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 600 € | 403 € | 187 € | 110 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 10 t€ | -13 t€ | -9 709 € | -11 t€ | -7 922 € |
| Palkat ja palkkiot | 176 t€ | -207 t€ | -193 t€ | -203 t€ | -133 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 0 € | 5 870 € | 0 € | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna PK Nosto & Kuljetus Oy kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus pienempään puoliskoon (2781 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.