Suomen Paloturva-Center Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2015. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 515 t€ ja liikevoitto -48 t€; omavaraisuusaste 88,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 277 t€ ja tuloverot 56 t€. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimitusjohtajan muutos 14.5.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 515 t€ | 834 t€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -38,2 % | -43,9 % | 1,4 % | -1,2 % | 16,3 % | – |
| Käyttökate | -49 t€ | 69 t€ | 278 t€ | 236 t€ | 360 t€ | 205 t€ |
| Käyttökate-% | -9,6 % | 8,2 % | 18,7 % | 16,1 % | 24,3 % | 16,0 % |
| Liikevoitto | -48 t€ | 67 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 360 t€ | 205 t€ |
| Liikevoitto-% | -9,3 % | 8,0 % | 18,5 % | 16,1 % | 24,3 % | 16,0 % |
| Tilikauden tulos | -40 t€ | 51 t€ | 220 t€ | 189 t€ | 288 t€ | 163 t€ |
| Henkilöstökulut | -168 t€ | 196 t€ | 233 t€ | 239 t€ | 164 t€ | 179 t€ |
| Omavaraisuusaste | 88,0 % | 87,8 % | 87,7 % | 84,5 % | 80,1 % | 72,6 % |
| Quick ratio | 7,93 | 7,79 | 7,78 | 6,28 | 4,83 | 3,43 |
| Current ratio | 8,21 | 8,08 | 8,04 | 6,45 | 5,02 | 3,65 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,7 % | 7,5 % | 5,2 % | 8,6 % | 9,0 % | 9,1 % |
| Oman pääoman tuotto | -12,2 % | 11,4 % | 40,0 % | 27,5 % | 53,4 % | 53,1 % |
| Taseen loppusumma | 371 t€ | 514 t€ | 627 t€ | 811 t€ | 674 t€ | 422 t€ |
| Oma pääoma | 326 t€ | 451 t€ | 550 t€ | 685 t€ | 540 t€ | 306 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 277 t€ | 343 t€ | 416 t€ | 580 t€ | 464 t€ | 255 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 515 t€ | 834 t€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 2 521 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 294 t€ | -402 t€ | -794 t€ | -828 t€ | -815 t€ | -756 t€ |
| Henkilöstökulut | 168 t€ | -196 t€ | -233 t€ | -239 t€ | -164 t€ | -179 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 455 € | -1 940 € | -2 586 € | 0 € | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 100 t€ | -168 t€ | -183 t€ | -166 t€ | -144 t€ | -137 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -48 t€ | 67 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 360 t€ | 205 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 013 € | -1 105 € | -8 € | -61 € | -200 € | -446 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -49 t€ | 66 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 360 t€ | 204 t€ |
| Tuloverot | -9 160 € | -14 t€ | -55 t€ | -48 t€ | -72 t€ | -42 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -40 t€ | 51 t€ | 220 t€ | 189 t€ | 288 t€ | 163 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 4 364 € | 5 819 € | 7 758 € | 0 € | – | – |
| Vaihto-omaisuus | 13 t€ | 18 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Saamiset | 77 t€ | 147 t€ | 184 t€ | 210 t€ | 185 t€ | 142 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 277 t€ | 343 t€ | 416 t€ | 580 t€ | 464 t€ | 255 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 367 t€ | 508 t€ | 619 t€ | 811 t€ | 674 t€ | 422 t€ |
| Vastaavaa | 371 t€ | 514 t€ | 627 t€ | 811 t€ | 674 t€ | 422 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 326 t€ | 451 t€ | 550 t€ | 685 t€ | 540 t€ | 306 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 45 t€ | 63 t€ | 77 t€ | 126 t€ | 134 t€ | 116 t€ |
| Vieras pääoma | 45 t€ | 63 t€ | 77 t€ | 126 t€ | 134 t€ | 116 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2025 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 515 t€ | 834 t€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 2 521 € | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 294 t€ | -402 t€ | -794 t€ | -828 t€ | -815 t€ | -756 t€ |
| Henkilöstökulut | 168 t€ | -196 t€ | -233 t€ | -239 t€ | -164 t€ | -179 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 455 € | -1 940 € | -2 586 € | 0 € | – | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 100 t€ | -168 t€ | -183 t€ | -166 t€ | -144 t€ | -137 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -48 t€ | 67 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 360 t€ | 205 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 013 € | -1 105 € | -8 € | -61 € | -200 € | -446 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -49 t€ | 66 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 360 t€ | 204 t€ |
| Tuloverot | -9 160 € | -14 t€ | -55 t€ | -48 t€ | -72 t€ | -42 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -40 t€ | 51 t€ | 220 t€ | 189 t€ | 288 t€ | 163 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 4 364 € | 5 819 € | 7 758 € | 0 € | – | – |
| Vaihto-omaisuus | 13 t€ | 18 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Saamiset | 77 t€ | 147 t€ | 184 t€ | 210 t€ | 185 t€ | 142 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 277 t€ | 343 t€ | 416 t€ | 580 t€ | 464 t€ | 255 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 367 t€ | 508 t€ | 619 t€ | 811 t€ | 674 t€ | 422 t€ |
| Vastaavaa | 371 t€ | 514 t€ | 627 t€ | 811 t€ | 674 t€ | 422 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 326 t€ | 451 t€ | 550 t€ | 685 t€ | 540 t€ | 306 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 45 t€ | 63 t€ | 77 t€ | 126 t€ | 134 t€ | 116 t€ |
| Vieras pääoma | 45 t€ | 63 t€ | 77 t€ | 126 t€ | 134 t€ | 116 t€ |
| Eläkekulut | 23 t€ | -27 t€ | -27 t€ | -30 t€ | -22 t€ | -15 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 1 455 € | -1 940 € | -2 586 € | 0 € | – | – |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 5 350 € | 5 350 € | 0 € | – | – | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 4 364 € | 5 819 € | 7 758 € | 0 € | – | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 364 t€ | 397 t€ | 328 t€ | 494 t€ | 249 t€ | 141 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 72 t€ | 142 t€ | 184 t€ | 210 t€ | 185 t€ | 142 t€ |
| Koneet ja kalusto | 4 364 € | 5 819 € | 7 758 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 7 244 € | 7 444 € | 9 104 € | 16 t€ | 8 775 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 44 t€ | 121 t€ | 145 t€ | 184 t€ | 156 t€ | 103 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 19 t€ | 4 071 € | 20 t€ | 3 183 € | 7 955 € | 19 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 18 € | 6 € | 3 € | 2 € | 11 € | 1 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 031 € | -1 112 € | -11 € | -62 € | -211 € | -447 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 14 t€ | 32 t€ | 57 t€ | 92 t€ | 91 t€ | 66 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 13 t€ | 18 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 5 350 € | 5 350 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 23 t€ | 24 t€ | 11 t€ | 18 t€ | 35 t€ | 37 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -40 t€ | 51 t€ | 220 t€ | 189 t€ | 288 t€ | 163 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 5 € | 0 € | 16 € | 0 € | 25 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 18 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -10 t€ | -8 854 € |
| Ostot tilikauden aikana | 135 t€ | -209 t€ | -316 t€ | -347 t€ | -356 t€ | -310 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 8 800 € | 17 t€ | 18 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Palvelujen ostot | 153 t€ | -192 t€ | -475 t€ | -478 t€ | -459 t€ | -445 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 126 t€ | -149 t€ | -187 t€ | -190 t€ | -132 t€ | -155 t€ |
| Vastattavaa | 371 t€ | 514 t€ | 627 t€ | 811 t€ | 674 t€ | 422 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 5 883 € | -1 495 € | -1 618 € | -3 450 € | -534 € | 54 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Suomen Paloturva-Center Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta ylimpään 10 %:iin (1420 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€, 14-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimitusjohtajan muutos
- Toimitusjohtajan muutos
Ilmainen kuukausilista: Helsinki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta