Suomen Paloturva-Center Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2015. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 515 t€ och rörelseresultatet -48 t€; soliditet 88,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 277 t€ och inkomstskatterna 56 t€. Senaste anteckning i handelsregistret: byte av verkställande direktör 14.5.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 515 t€ | 834 t€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Förändring i omsättning | -38,2 % | -43,9 % | 1,4 % | -1,2 % | 16,3 % | – |
| Rörelsebidrag | -49 t€ | 69 t€ | 278 t€ | 236 t€ | 360 t€ | 205 t€ |
| Rörelsebidrag % | -9,6 % | 8,2 % | 18,7 % | 16,1 % | 24,3 % | 16,0 % |
| Rörelseresultat | -48 t€ | 67 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 360 t€ | 205 t€ |
| Rörelsemarginal | -9,3 % | 8,0 % | 18,5 % | 16,1 % | 24,3 % | 16,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -40 t€ | 51 t€ | 220 t€ | 189 t€ | 288 t€ | 163 t€ |
| Personalkostnader | -168 t€ | 196 t€ | 233 t€ | 239 t€ | 164 t€ | 179 t€ |
| Soliditet | 88,0 % | 87,8 % | 87,7 % | 84,5 % | 80,1 % | 72,6 % |
| Kassalikviditet | 7,93 | 7,79 | 7,78 | 6,28 | 4,83 | 3,43 |
| Current ratio | 8,21 | 8,08 | 8,04 | 6,45 | 5,02 | 3,65 |
| Relativ skuldsättning | 8,7 % | 7,5 % | 5,2 % | 8,6 % | 9,0 % | 9,1 % |
| Avkastning på eget kapital | -12,2 % | 11,4 % | 40,0 % | 27,5 % | 53,4 % | 53,1 % |
| Balansomslutning | 371 t€ | 514 t€ | 627 t€ | 811 t€ | 674 t€ | 422 t€ |
| Eget kapital | 326 t€ | 451 t€ | 550 t€ | 685 t€ | 540 t€ | 306 t€ |
| Kassa och bank | 277 t€ | 343 t€ | 416 t€ | 580 t€ | 464 t€ | 255 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 515 t€ | 834 t€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 2 521 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 294 t€ | -402 t€ | -794 t€ | -828 t€ | -815 t€ | -756 t€ |
| Personalkostnader | 168 t€ | -196 t€ | -233 t€ | -239 t€ | -164 t€ | -179 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 455 € | -1 940 € | -2 586 € | 0 € | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 100 t€ | -168 t€ | -183 t€ | -166 t€ | -144 t€ | -137 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -48 t€ | 67 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 360 t€ | 205 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 013 € | -1 105 € | -8 € | -61 € | -200 € | -446 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -49 t€ | 66 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 360 t€ | 204 t€ |
| Inkomstskatt | -9 160 € | -14 t€ | -55 t€ | -48 t€ | -72 t€ | -42 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -40 t€ | 51 t€ | 220 t€ | 189 t€ | 288 t€ | 163 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4 364 € | 5 819 € | 7 758 € | 0 € | – | – |
| Omsättningstillgångar | 13 t€ | 18 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Fordringar | 77 t€ | 147 t€ | 184 t€ | 210 t€ | 185 t€ | 142 t€ |
| Kassa och bank | 277 t€ | 343 t€ | 416 t€ | 580 t€ | 464 t€ | 255 t€ |
| Rörliga aktiva | 367 t€ | 508 t€ | 619 t€ | 811 t€ | 674 t€ | 422 t€ |
| Aktiva | 371 t€ | 514 t€ | 627 t€ | 811 t€ | 674 t€ | 422 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 326 t€ | 451 t€ | 550 t€ | 685 t€ | 540 t€ | 306 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 45 t€ | 63 t€ | 77 t€ | 126 t€ | 134 t€ | 116 t€ |
| Främmande kapital | 45 t€ | 63 t€ | 77 t€ | 126 t€ | 134 t€ | 116 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 515 t€ | 834 t€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 2 521 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 294 t€ | -402 t€ | -794 t€ | -828 t€ | -815 t€ | -756 t€ |
| Personalkostnader | 168 t€ | -196 t€ | -233 t€ | -239 t€ | -164 t€ | -179 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 455 € | -1 940 € | -2 586 € | 0 € | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 100 t€ | -168 t€ | -183 t€ | -166 t€ | -144 t€ | -137 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -48 t€ | 67 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 360 t€ | 205 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 013 € | -1 105 € | -8 € | -61 € | -200 € | -446 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -49 t€ | 66 t€ | 275 t€ | 236 t€ | 360 t€ | 204 t€ |
| Inkomstskatt | -9 160 € | -14 t€ | -55 t€ | -48 t€ | -72 t€ | -42 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -40 t€ | 51 t€ | 220 t€ | 189 t€ | 288 t€ | 163 t€ |
| Bestående aktiva | 4 364 € | 5 819 € | 7 758 € | 0 € | – | – |
| Omsättningstillgångar | 13 t€ | 18 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Fordringar | 77 t€ | 147 t€ | 184 t€ | 210 t€ | 185 t€ | 142 t€ |
| Kassa och bank | 277 t€ | 343 t€ | 416 t€ | 580 t€ | 464 t€ | 255 t€ |
| Rörliga aktiva | 367 t€ | 508 t€ | 619 t€ | 811 t€ | 674 t€ | 422 t€ |
| Aktiva | 371 t€ | 514 t€ | 627 t€ | 811 t€ | 674 t€ | 422 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 326 t€ | 451 t€ | 550 t€ | 685 t€ | 540 t€ | 306 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 45 t€ | 63 t€ | 77 t€ | 126 t€ | 134 t€ | 116 t€ |
| Främmande kapital | 45 t€ | 63 t€ | 77 t€ | 126 t€ | 134 t€ | 116 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 1 455 € | -1 940 € | -2 586 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 44 t€ | 121 t€ | 145 t€ | 184 t€ | 156 t€ | 103 t€ |
| Pensionskostnader | 23 t€ | -27 t€ | -27 t€ | -30 t€ | -22 t€ | -15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -40 t€ | 51 t€ | 220 t€ | 189 t€ | 288 t€ | 163 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 031 € | -1 112 € | -11 € | -62 € | -211 € | -447 € |
| Långfristiga fordringar | 5 350 € | 5 350 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 72 t€ | 142 t€ | 184 t€ | 210 t€ | 185 t€ | 142 t€ |
| Passiva | 371 t€ | 514 t€ | 627 t€ | 811 t€ | 674 t€ | 422 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 5 883 € | -1 495 € | -1 618 € | -3 450 € | -534 € | 54 € |
| Löner och arvoden | 126 t€ | -149 t€ | -187 t€ | -190 t€ | -132 t€ | -155 t€ |
| Köp av tjänster | 153 t€ | -192 t€ | -475 t€ | -478 t€ | -459 t€ | -445 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 5 350 € | 5 350 € | 0 € | – | – | – |
| Övriga lönebikostnader | 18 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -10 t€ | -8 854 € |
| Materiella tillgångar | 4 364 € | 5 819 € | 7 758 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 14 t€ | 32 t€ | 57 t€ | 92 t€ | 91 t€ | 66 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 23 t€ | 24 t€ | 11 t€ | 18 t€ | 35 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 8 800 € | 17 t€ | 18 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 13 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 18 € | 6 € | 3 € | 2 € | 11 € | 1 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 7 244 € | 7 444 € | 9 104 € | 16 t€ | 8 775 € | 13 t€ |
| Material och förnödenheter | 13 t€ | 18 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 135 t€ | -209 t€ | -316 t€ | -347 t€ | -356 t€ | -310 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 19 t€ | 4 071 € | 20 t€ | 3 183 € | 7 955 € | 19 € |
| Maskiner och inventarier | 4 364 € | 5 819 € | 7 758 € | 0 € | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 364 t€ | 397 t€ | 328 t€ | 494 t€ | 249 t€ | 141 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 5 € | 0 € | 16 € | 0 € | 25 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Suomen Paloturva-Center Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig diverse specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet som inte klassificerats på annat håll (1420 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€, 14 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Byte av verkställande direktör
- Byte av verkställande direktör
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis