Feature Design Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tuusula, rekisteröity vuonna 2015. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 527 t€ ja liikevoitto -38 t€; omavaraisuusaste 52,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 49 t€ ja tuloverot 9 845 €.
Tuusula: 9 uutta yritystä 30 päivässä
- Ihoa Health OyLuontaistuotteiden vähittäiskauppa
- Caire LVIS OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- BAT&MAT KPK OYMuu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 527 t€ | 594 t€ | 538 t€ | 424 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -11,4 % | 10,5 % | 26,8 % | – |
| Käyttökate | -66 t€ | 54 t€ | 69 t€ | -31 t€ |
| Käyttökate-% | -12,4 % | 9,0 % | 12,8 % | -7,3 % |
| Liikevoitto | -38 t€ | 48 t€ | 65 t€ | -31 t€ |
| Liikevoitto-% | -7,2 % | 8,1 % | 12,1 % | -7,3 % |
| Tilikauden tulos | -38 t€ | 38 t€ | 57 t€ | -31 t€ |
| Henkilöstökulut | -383 t€ | 386 t€ | 332 t€ | 323 t€ |
| Omavaraisuusaste | 52,7 % | 75,5 % | 75,9 % | 72,9 % |
| Quick ratio | 2,37 | 3,83 | 3,94 | 3,63 |
| Current ratio | 2,37 | 3,83 | 3,94 | 3,63 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 24,7 % | 10,8 % | 10,3 % | 11,1 % |
| Oman pääoman tuotto | -26,4 % | 19,4 % | 32,9 % | -24,4 % |
| Taseen loppusumma | 275 t€ | 263 t€ | 230 t€ | 174 t€ |
| Oma pääoma | 145 t€ | 199 t€ | 174 t€ | 127 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 125 t€ | 174 t€ | 161 t€ | 119 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 527 t€ | 594 t€ | 538 t€ | 424 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 206 € |
| Henkilöstökulut | 383 t€ | -386 t€ | -332 t€ | -323 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 28 t€ | -5 490 € | -3 908 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 154 t€ | -155 t€ | -137 t€ | -132 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -38 t€ | 48 t€ | 65 t€ | -31 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 98 € | -23 € | -15 € | 125 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -38 t€ | 48 t€ | 65 t€ | -31 t€ |
| Tuloverot | 352 € | -9 531 € | -7 660 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -38 t€ | 38 t€ | 57 t€ | -31 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 83 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 2 902 € |
| Saamiset | 66 t€ | 73 t€ | 57 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 125 t€ | 174 t€ | 161 t€ | 119 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 191 t€ | 247 t€ | 218 t€ | 171 t€ |
| Vastaavaa | 275 t€ | 263 t€ | 230 t€ | 174 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 145 t€ | 199 t€ | 174 t€ | 127 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 49 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 81 t€ | 64 t€ | 55 t€ | 47 t€ |
| Vieras pääoma | 130 t€ | 64 t€ | 55 t€ | 47 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 527 t€ | 594 t€ | 538 t€ | 424 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | – | 0 € | 206 € |
| Henkilöstökulut | 383 t€ | -386 t€ | -332 t€ | -323 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 28 t€ | -5 490 € | -3 908 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 154 t€ | -155 t€ | -137 t€ | -132 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -38 t€ | 48 t€ | 65 t€ | -31 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 98 € | -23 € | -15 € | 125 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -38 t€ | 48 t€ | 65 t€ | -31 t€ |
| Tuloverot | 352 € | -9 531 € | -7 660 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -38 t€ | 38 t€ | 57 t€ | -31 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 83 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 2 902 € |
| Saamiset | 66 t€ | 73 t€ | 57 t€ | 53 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 125 t€ | 174 t€ | 161 t€ | 119 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 191 t€ | 247 t€ | 218 t€ | 171 t€ |
| Vastaavaa | 275 t€ | 263 t€ | 230 t€ | 174 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 145 t€ | 199 t€ | 174 t€ | 127 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 49 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 81 t€ | 64 t€ | 55 t€ | 47 t€ |
| Vieras pääoma | 130 t€ | 64 t€ | 55 t€ | 47 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -38 t€ | 38 t€ | 57 t€ | -31 t€ |
| Koneet ja kalusto | 83 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | 74 t€ | -73 t€ | -61 t€ | -55 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 18 t€ | 9 733 € | 11 t€ | 2 321 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 40 t€ | 40 t€ | 21 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 275 t€ | 263 t€ | 230 t€ | 174 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 6 893 € | 18 t€ | 8 281 € | 6 159 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 23 t€ | 30 t€ | 0 € | 33 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 98 € | -23 € | -15 € | -40 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 17 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 39 t€ | 37 t€ | 36 t€ | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 66 t€ | 73 t€ | 57 t€ | 53 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 902 € | 2 902 € | 36 t€ | 20 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 180 t€ | 158 t€ | 114 t€ | 156 t€ |
| Sijoitukset | – | – | 0 € | 2 902 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 28 t€ | -5 490 € | -3 908 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 83 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 49 t€ | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | – | 0 € | 164 € |
| Muut henkilösivukulut | 14 t€ | -8 122 € | -8 026 € | -19 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 295 t€ | -304 t€ | -263 t€ | -250 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | – | – | 0 € | 2 902 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Feature Design Oy kuuluu toimialaluokassa ohjelmistojen suunnittelu ja valmistus suurempaan puoliskoon (3154 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 27 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.