Feature Design Oy är ett aktiebolag med hemort i Tusby, registrerat år 2015. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 527 t€ och rörelseresultatet -38 t€; soliditet 52,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 49 t€ och inkomstskatterna 9 845 €.
Tusby: 9 nya företag på 30 dagar
- Ihoa Health OyLuontaistuotteiden vähittäiskauppa
- Caire LVIS OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- BAT&MAT KPK OYMuu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 527 t€ | 594 t€ | 538 t€ | 424 t€ |
| Förändring i omsättning | -11,4 % | 10,5 % | 26,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -66 t€ | 54 t€ | 69 t€ | -31 t€ |
| Rörelsebidrag % | -12,4 % | 9,0 % | 12,8 % | -7,3 % |
| Rörelseresultat | -38 t€ | 48 t€ | 65 t€ | -31 t€ |
| Rörelsemarginal | -7,2 % | 8,1 % | 12,1 % | -7,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -38 t€ | 38 t€ | 57 t€ | -31 t€ |
| Personalkostnader | -383 t€ | 386 t€ | 332 t€ | 323 t€ |
| Soliditet | 52,7 % | 75,5 % | 75,9 % | 72,9 % |
| Kassalikviditet | 2,37 | 3,83 | 3,94 | 3,63 |
| Current ratio | 2,37 | 3,83 | 3,94 | 3,63 |
| Relativ skuldsättning | 24,7 % | 10,8 % | 10,3 % | 11,1 % |
| Avkastning på eget kapital | -26,4 % | 19,4 % | 32,9 % | -24,4 % |
| Balansomslutning | 275 t€ | 263 t€ | 230 t€ | 174 t€ |
| Eget kapital | 145 t€ | 199 t€ | 174 t€ | 127 t€ |
| Kassa och bank | 125 t€ | 174 t€ | 161 t€ | 119 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 527 t€ | 594 t€ | 538 t€ | 424 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 206 € |
| Personalkostnader | 383 t€ | -386 t€ | -332 t€ | -323 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 28 t€ | -5 490 € | -3 908 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 154 t€ | -155 t€ | -137 t€ | -132 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -38 t€ | 48 t€ | 65 t€ | -31 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 98 € | -23 € | -15 € | 125 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -38 t€ | 48 t€ | 65 t€ | -31 t€ |
| Inkomstskatt | 352 € | -9 531 € | -7 660 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -38 t€ | 38 t€ | 57 t€ | -31 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 83 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 2 902 € |
| Fordringar | 66 t€ | 73 t€ | 57 t€ | 53 t€ |
| Kassa och bank | 125 t€ | 174 t€ | 161 t€ | 119 t€ |
| Rörliga aktiva | 191 t€ | 247 t€ | 218 t€ | 171 t€ |
| Aktiva | 275 t€ | 263 t€ | 230 t€ | 174 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 145 t€ | 199 t€ | 174 t€ | 127 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 49 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 81 t€ | 64 t€ | 55 t€ | 47 t€ |
| Främmande kapital | 130 t€ | 64 t€ | 55 t€ | 47 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 527 t€ | 594 t€ | 538 t€ | 424 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 206 € |
| Personalkostnader | 383 t€ | -386 t€ | -332 t€ | -323 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 28 t€ | -5 490 € | -3 908 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 154 t€ | -155 t€ | -137 t€ | -132 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -38 t€ | 48 t€ | 65 t€ | -31 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 98 € | -23 € | -15 € | 125 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -38 t€ | 48 t€ | 65 t€ | -31 t€ |
| Inkomstskatt | 352 € | -9 531 € | -7 660 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -38 t€ | 38 t€ | 57 t€ | -31 t€ |
| Bestående aktiva | 83 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 2 902 € |
| Fordringar | 66 t€ | 73 t€ | 57 t€ | 53 t€ |
| Kassa och bank | 125 t€ | 174 t€ | 161 t€ | 119 t€ |
| Rörliga aktiva | 191 t€ | 247 t€ | 218 t€ | 171 t€ |
| Aktiva | 275 t€ | 263 t€ | 230 t€ | 174 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 145 t€ | 199 t€ | 174 t€ | 127 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 49 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 81 t€ | 64 t€ | 55 t€ | 47 t€ |
| Främmande kapital | 130 t€ | 64 t€ | 55 t€ | 47 t€ |
| Placeringar | – | – | 0 € | 2 902 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 902 € | 2 902 € | 36 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 39 t€ | 37 t€ | 36 t€ | 39 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 180 t€ | 158 t€ | 114 t€ | 156 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 40 t€ | 40 t€ | 21 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 18 t€ | 9 733 € | 11 t€ | 2 321 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 23 t€ | 30 t€ | 0 € | 33 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -38 t€ | 38 t€ | 57 t€ | -31 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 66 t€ | 73 t€ | 57 t€ | 53 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 98 € | -23 € | -15 € | -40 € |
| Materiella tillgångar | 83 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Löner och arvoden | 295 t€ | -304 t€ | -263 t€ | -250 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 6 893 € | 18 t€ | 8 281 € | 6 159 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | – | – | 0 € | 2 902 € |
| Passiva | 275 t€ | 263 t€ | 230 t€ | 174 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | – | 0 € | 164 € |
| Övriga lönebikostnader | 14 t€ | -8 122 € | -8 026 € | -19 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 49 t€ | 0 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 83 t€ | 16 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 28 t€ | -5 490 € | -3 908 € | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 17 t€ | 0 € | – | – |
| Pensionskostnader | 74 t€ | -73 t€ | -61 t€ | -55 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Feature Design Oy till den övre halvan inom näringsgrenen dataprogrammering (3154 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.