Riitta Turusen Sijoitus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 2015. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 36 t€ ja liikevoitto -1 872 €; omavaraisuusaste 95,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1 708 € ja tuloverot 342 €.
Lahti: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 36 t€ | 36 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -0,1 % | 3,8 % | 0,8 % | – |
| Käyttökate | -1 872 € | 5 811 € | 887 € | 2 083 € |
| Käyttökate-% | -5,2 % | 16,0 % | 2,5 % | 6,0 % |
| Liikevoitto | -1 872 € | 5 811 € | 887 € | 2 083 € |
| Liikevoitto-% | -5,2 % | 16,0 % | 2,5 % | 6,0 % |
| Tilikauden tulos | -2 012 € | 5 452 € | 888 € | 2 083 € |
| Omavaraisuusaste | 95,5 % | 96,8 % | 97,1 % | 97,7 % |
| Quick ratio | 0,44 | 5,39 | 5,81 | 7,38 |
| Current ratio | 0,44 | 5,39 | 5,81 | 7,38 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 22,0 % | 17,2 % | 15,8 % | 12,3 % |
| Oman pääoman tuotto | -1,2 % | 2,9 % | 0,5 % | 1,1 % |
| Taseen loppusumma | 180 t€ | 195 t€ | 189 t€ | 190 t€ |
| Oma pääoma | 171 t€ | 188 t€ | 183 t€ | 185 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 226 € | 11 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 36 t€ | 36 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 5 835 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 38 t€ | -36 t€ | -34 t€ | -33 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 872 € | 5 811 € | 887 € | 2 083 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 140 € | -157 € | 0 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -2 012 € | 5 654 € | 888 € | 2 083 € |
| Tuloverot | 0 € | -202 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | -2 012 € | 5 452 € | 888 € | 2 083 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ |
| Saamiset | 0 € | 6 500 € | 0 € | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 226 € | 11 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 226 € | 18 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
| Vastaavaa | 180 t€ | 195 t€ | 189 t€ | 190 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 171 t€ | 188 t€ | 183 t€ | 185 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 3 680 € | 3 680 € | 3 680 € | 2 680 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5 006 € | 3 260 € | 1 843 € | 1 600 € |
| Vieras pääoma | 8 686 € | 6 940 € | 5 523 € | 4 280 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (31)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 36 t€ | 36 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 5 835 € | 0 € | – |
| Liiketoiminnan muut kulut | 38 t€ | -36 t€ | -34 t€ | -33 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 872 € | 5 811 € | 887 € | 2 083 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 140 € | -157 € | 0 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -2 012 € | 5 654 € | 888 € | 2 083 € |
| Tuloverot | 0 € | -202 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | -2 012 € | 5 452 € | 888 € | 2 083 € |
| Pysyvät vastaavat | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ |
| Saamiset | 0 € | 6 500 € | 0 € | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 226 € | 11 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 226 € | 18 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
| Vastaavaa | 180 t€ | 195 t€ | 189 t€ | 190 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 171 t€ | 188 t€ | 183 t€ | 185 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 3 680 € | 3 680 € | 3 680 € | 2 680 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 5 006 € | 3 260 € | 1 843 € | 1 600 € |
| Vieras pääoma | 8 686 € | 6 940 € | 5 523 € | 4 280 € |
| Sijoitukset | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 548 € | 1 600 € | 1 843 € | 1 600 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 171 t€ | 181 t€ | 180 t€ | 181 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -2 012 € | 5 452 € | 888 € | 2 083 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 6 500 € | 0 € | – |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 140 € | -157 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 758 € | 960 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 180 t€ | 195 t€ | 189 t€ | 190 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 6 500 € | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 0 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 700 € | 700 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset muut velat | 3 680 € | 3 680 € | 3 680 € | 2 680 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Riitta Turusen Sijoitus Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta pienempään puoliskoon (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.