Riitta Turusen Sijoitus Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 2015. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 36 t€ och rörelseresultatet -1 872 €; soliditet 95,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 708 € och inkomstskatterna 342 €.
Lahtis: 14 nya företag på 30 dagar
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 36 t€ | 36 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Förändring i omsättning | -0,1 % | 3,8 % | 0,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -1 872 € | 5 811 € | 887 € | 2 083 € |
| Rörelsebidrag % | -5,2 % | 16,0 % | 2,5 % | 6,0 % |
| Rörelseresultat | -1 872 € | 5 811 € | 887 € | 2 083 € |
| Rörelsemarginal | -5,2 % | 16,0 % | 2,5 % | 6,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -2 012 € | 5 452 € | 888 € | 2 083 € |
| Soliditet | 95,5 % | 96,8 % | 97,1 % | 97,7 % |
| Kassalikviditet | 0,44 | 5,39 | 5,81 | 7,38 |
| Current ratio | 0,44 | 5,39 | 5,81 | 7,38 |
| Relativ skuldsättning | 22,0 % | 17,2 % | 15,8 % | 12,3 % |
| Avkastning på eget kapital | -1,2 % | 2,9 % | 0,5 % | 1,1 % |
| Balansomslutning | 180 t€ | 195 t€ | 189 t€ | 190 t€ |
| Eget kapital | 171 t€ | 188 t€ | 183 t€ | 185 t€ |
| Kassa och bank | 2 226 € | 11 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 36 t€ | 36 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 5 835 € | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | 38 t€ | -36 t€ | -34 t€ | -33 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 872 € | 5 811 € | 887 € | 2 083 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 140 € | -157 € | 0 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -2 012 € | 5 654 € | 888 € | 2 083 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -202 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -2 012 € | 5 452 € | 888 € | 2 083 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ |
| Fordringar | 0 € | 6 500 € | 0 € | – |
| Kassa och bank | 2 226 € | 11 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 2 226 € | 18 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
| Aktiva | 180 t€ | 195 t€ | 189 t€ | 190 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 171 t€ | 188 t€ | 183 t€ | 185 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 3 680 € | 3 680 € | 3 680 € | 2 680 € |
| Korfristigt främmande kapital | 5 006 € | 3 260 € | 1 843 € | 1 600 € |
| Främmande kapital | 8 686 € | 6 940 € | 5 523 € | 4 280 € |
Alla poster i bokslutet (31)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 36 t€ | 36 t€ | 35 t€ | 35 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 5 835 € | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | 38 t€ | -36 t€ | -34 t€ | -33 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 872 € | 5 811 € | 887 € | 2 083 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 140 € | -157 € | 0 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -2 012 € | 5 654 € | 888 € | 2 083 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -202 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -2 012 € | 5 452 € | 888 € | 2 083 € |
| Bestående aktiva | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ |
| Fordringar | 0 € | 6 500 € | 0 € | – |
| Kassa och bank | 2 226 € | 11 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
| Rörliga aktiva | 2 226 € | 18 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
| Aktiva | 180 t€ | 195 t€ | 189 t€ | 190 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 171 t€ | 188 t€ | 183 t€ | 185 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 3 680 € | 3 680 € | 3 680 € | 2 680 € |
| Korfristigt främmande kapital | 5 006 € | 3 260 € | 1 843 € | 1 600 € |
| Främmande kapital | 8 686 € | 6 940 € | 5 523 € | 4 280 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -2 012 € | 5 452 € | 888 € | 2 083 € |
| Övriga aktier och andelar | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 6 500 € | 0 € | – |
| Passiva | 180 t€ | 195 t€ | 189 t€ | 190 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 758 € | 960 € | 0 € | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 140 € | -157 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 548 € | 1 600 € | 1 843 € | 1 600 € |
| Kortfristiga fordringar | 0 € | 6 500 € | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 171 t€ | 181 t€ | 180 t€ | 181 t€ |
| Placeringar | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ | 178 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 700 € | 700 € | 0 € | – |
| Långfristiga övriga skulder | 3 680 € | 3 680 € | 3 680 € | 2 680 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Riitta Turusen Sijoitus Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2751 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.