Finakom Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Nurmijärvi, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 41 t€ ja liikevoitto 17 t€; omavaraisuusaste 70,1 %.
Liikevaihto 202541 t€-56 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto17 t€42,1 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos17 t€käyttökate 17 t€
Omavaraisuusaste70,1 %quick ratio 27,44
Toiminut12 vrekisteröity 21.10.2014
Nurmijärvi: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 41 t€ | 94 t€ | 55 t€ | 125 t€ | 182 t€ | 142 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -56,1 % | 72,6 % | -56,4 % | -31,3 % | 28,7 % | – |
| Käyttökate | 17 t€ | -71 t€ | 15 t€ | -11 t€ | 66 t€ | 51 t€ |
| Käyttökate-% | 40,7 % | -74,8 % | 27,0 % | -8,4 % | 36,0 % | 36,3 % |
| Liikevoitto | 17 t€ | -71 t€ | 8 322 € | -18 t€ | 59 t€ | 42 t€ |
| Liikevoitto-% | 42,1 % | -75,7 % | 15,2 % | -14,3 % | 32,3 % | 29,8 % |
| Tilikauden tulos | 17 t€ | -71 t€ | 8 322 € | -18 t€ | 47 t€ | 30 t€ |
| Henkilöstökulut | -5 420 € | 21 t€ | 12 t€ | 19 t€ | 11 t€ | 5 027 € |
| Omavaraisuusaste | 70,1 % | 60,1 % | 68,0 % | 64,6 % | 65,7 % | 53,4 % |
| Quick ratio | 27,44 | 19,40 | 8,83 | 17,73 | 16,88 | 12,48 |
| Current ratio | 39,49 | 27,42 | 50,22 | 44,96 | 18,13 | 28,40 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 86,4 % | 46,5 % | 118,6 % | 56,4 % | 42,2 % | 61,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 20,8 % | -107,7 % | 6,0 % | -13,9 % | 32,0 % | 30,1 % |
| Taseen loppusumma | 119 t€ | 110 t€ | 202 t€ | 200 t€ | 224 t€ | 187 t€ |
| Oma pääoma | 84 t€ | 66 t€ | 138 t€ | 129 t€ | 147 t€ | 100 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 81 t€ | 76 t€ | 32 t€ | 70 t€ | 189 t€ | 70 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 41 t€ | 94 t€ | 55 t€ | 125 t€ | 182 t€ | 142 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 19 t€ | 0 € | – | 0 € | 2 000 € |
| Materiaalit ja palvelut | 4 977 € | -150 t€ | -12 t€ | -100 t€ | -88 t€ | -83 t€ |
| Henkilöstökulut | 5 420 € | -21 t€ | -12 t€ | -19 t€ | -11 t€ | -5 027 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 576 € | -768 € | -6 420 € | -7 342 € | -6 855 € | -9 141 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 13 t€ | -13 t€ | -16 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -4 791 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 17 t€ | -71 t€ | 8 322 € | -18 t€ | 59 t€ | 42 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 € | 2 € | 0 € | 1 € | 1 € | -154 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | -71 t€ | 8 322 € | -18 t€ | 59 t€ | 42 t€ |
| Tuloverot | – | – | – | 0 € | -12 t€ | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 17 t€ | -71 t€ | 8 322 € | -18 t€ | 47 t€ | 30 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1 729 € | 2 305 € | 19 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 27 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 36 t€ | 32 t€ | 151 t€ | 108 t€ | 14 t€ | 90 t€ |
| Saamiset | 454 € | 525 € | 241 € | 109 € | 270 € | 528 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 81 t€ | 76 t€ | 32 t€ | 70 t€ | 189 t€ | 70 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 118 t€ | 108 t€ | 183 t€ | 178 t€ | 204 t€ | 160 t€ |
| Vastaavaa | 119 t€ | 110 t€ | 202 t€ | 200 t€ | 224 t€ | 187 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 84 t€ | 66 t€ | 138 t€ | 129 t€ | 147 t€ | 100 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 33 t€ | 40 t€ | 61 t€ | 67 t€ | 66 t€ | 82 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 982 € | 3 933 € | 3 647 € | 3 960 € | 11 t€ | 5 635 € |
| Vieras pääoma | 36 t€ | 44 t€ | 65 t€ | 71 t€ | 77 t€ | 87 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 41 t€ | 94 t€ | 55 t€ | 125 t€ | 182 t€ | 142 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 19 t€ | 0 € | – | 0 € | 2 000 € |
| Materiaalit ja palvelut | 4 977 € | -150 t€ | -12 t€ | -100 t€ | -88 t€ | -83 t€ |
| Henkilöstökulut | 5 420 € | -21 t€ | -12 t€ | -19 t€ | -11 t€ | -5 027 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 576 € | -768 € | -6 420 € | -7 342 € | -6 855 € | -9 141 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 13 t€ | -13 t€ | -16 t€ | -18 t€ | -18 t€ | -4 791 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 17 t€ | -71 t€ | 8 322 € | -18 t€ | 59 t€ | 42 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 € | 2 € | 0 € | 1 € | 1 € | -154 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | -71 t€ | 8 322 € | -18 t€ | 59 t€ | 42 t€ |
| Tuloverot | – | – | – | 0 € | -12 t€ | -12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 17 t€ | -71 t€ | 8 322 € | -18 t€ | 47 t€ | 30 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1 729 € | 2 305 € | 19 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 27 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 36 t€ | 32 t€ | 151 t€ | 108 t€ | 14 t€ | 90 t€ |
| Saamiset | 454 € | 525 € | 241 € | 109 € | 270 € | 528 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 81 t€ | 76 t€ | 32 t€ | 70 t€ | 189 t€ | 70 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 118 t€ | 108 t€ | 183 t€ | 178 t€ | 204 t€ | 160 t€ |
| Vastaavaa | 119 t€ | 110 t€ | 202 t€ | 200 t€ | 224 t€ | 187 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 84 t€ | 66 t€ | 138 t€ | 129 t€ | 147 t€ | 100 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 33 t€ | 40 t€ | 61 t€ | 67 t€ | 66 t€ | 82 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 982 € | 3 933 € | 3 647 € | 3 960 € | 11 t€ | 5 635 € |
| Vieras pääoma | 36 t€ | 44 t€ | 65 t€ | 71 t€ | 77 t€ | 87 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 36 t€ | 32 t€ | 151 t€ | 108 t€ | 14 t€ | 90 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 17 t€ | -71 t€ | 8 322 € | -18 t€ | 47 t€ | 30 t€ |
| Koneet ja kalusto | 1 729 € | 2 305 € | 19 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 27 t€ |
| Eläkekulut | 5 246 € | -5 538 € | -5 642 € | -5 434 € | -4 993 € | -4 928 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 130 € | 1 164 € | 1 355 € | 1 582 € | 1 613 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | – | 0 € | 109 € | 75 € | 0 € |
| Vastattavaa | 119 t€ | 110 t€ | 202 t€ | 200 t€ | 224 t€ | 187 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | – | – | 0 € | 8 023 € | 4 467 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 454 € | 525 € | 241 € | 0 € | 0 € | 523 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | – | – | 0 € | -2 € | 0 € | -161 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 1 852 € | 2 769 € | 2 292 € | 2 377 € | 1 601 € | 1 168 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 454 € | 525 € | 241 € | 109 € | 270 € | 528 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | – | 0 € | 195 € | 5 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 64 t€ | 135 t€ | 127 t€ | 145 t€ | 98 t€ | 67 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -4 378 € | -119 t€ | 43 t€ | 94 t€ | -76 t€ | -14 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 576 € | -768 € | -6 420 € | -7 342 € | -6 855 € | -9 141 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 729 € | 2 305 € | 19 t€ | 22 t€ | 21 t€ | 27 t€ |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 33 t€ | 33 t€ | 33 t€ | 33 t€ | 33 t€ | 33 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 0 € | 7 168 € | 28 t€ | 34 t€ | 33 t€ | 49 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 9 356 € | -31 t€ | -55 t€ | -193 t€ | -12 t€ | -68 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 2 € | 0 € | 2 € | 1 € | 7 € |
| Muut henkilösivukulut | 174 € | -25 € | -184 € | -233 € | -186 € | -99 € |
| Palkat ja palkkiot | 0 € | -15 t€ | -6 000 € | -13 t€ | -6 000 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.