SHInvest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 126 t€ ja liikevoitto -68 t€; omavaraisuusaste 82,2 %. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimiala muuttui 5.11.2026.
Liikevaihto 2025126 t€+231 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto-68 t€-53,9 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos4 469 €käyttökate -176 t€
Omavaraisuusaste82,2 %quick ratio 5,50
Toiminut12 vrekisteröity 20.10.2014
Kaupparekisteri1merkintää, uusin toimiala muuttui
Seinäjoki: 11 uutta yritystä 30 päivässä
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 126 t€ | 38 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 230,8 % | – |
| Käyttökate | -176 t€ | -299 t€ |
| Käyttökate-% | -139,0 % | -783,6 % |
| Liikevoitto | -68 t€ | -156 t€ |
| Liikevoitto-% | -53,9 % | -408,8 % |
| Tilikauden tulos | 4 469 € | -78 t€ |
| Henkilöstökulut | -202 € | 0 € |
| Omavaraisuusaste | 82,2 % | 87,4 % |
| Quick ratio | 5,50 | 10,20 |
| Current ratio | 5,71 | 10,20 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 1127,2 % | 2485,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 0,1 % | -1,2 % |
| Taseen loppusumma | 8,0 M€ | 7,5 M€ |
| Oma pääoma | 6,6 M€ | 6,6 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 97 t€ | 4 568 € |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 126 t€ | 38 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 29 t€ | 29 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 40 t€ | 6 700 € |
| Henkilöstökulut | 202 € | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 107 t€ | 143 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 76 t€ | 74 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -68 t€ | -156 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -98 t€ | -78 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 30 t€ | -78 t€ |
| Tuloverot | 25 t€ | -262 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 469 € | -78 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 234 t€ | 3 900 € |
| Saamiset | 6,0 M€ | 5,8 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 97 t€ | 4 568 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 6,3 M€ | 5,8 M€ |
| Vastaavaa | 8,0 M€ | 7,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 501 € | 2 501 € |
| Oma pääoma | 6,6 M€ | 6,6 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 320 t€ | 382 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 568 t€ |
| Vieras pääoma | 1,4 M€ | 949 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (60)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 126 t€ | 38 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 29 t€ | 29 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 40 t€ | 6 700 € |
| Henkilöstökulut | 202 € | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 107 t€ | 143 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 76 t€ | 74 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -68 t€ | -156 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -98 t€ | -78 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 30 t€ | -78 t€ |
| Tuloverot | 25 t€ | -262 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 469 € | -78 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 234 t€ | 3 900 € |
| Saamiset | 6,0 M€ | 5,8 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 97 t€ | 4 568 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 6,3 M€ | 5,8 M€ |
| Vastaavaa | 8,0 M€ | 7,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 501 € | 2 501 € |
| Oma pääoma | 6,6 M€ | 6,6 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 320 t€ | 382 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,1 M€ | 568 t€ |
| Vieras pääoma | 1,4 M€ | 949 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 234 t€ | 3 900 € |
| Lyhytaikaiset velat omistusyhteysyrityksille | 6 656 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 5,1 M€ | 5,2 M€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 476 t€ | 0 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 100 t€ | 100 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot saman konsernin yrityksiltä | 12 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 4 469 € | -78 t€ |
| Koneet ja kalusto | 322 t€ | 429 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 905 t€ | 1,3 M€ |
| Pitkäaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 463 t€ | 5 500 € |
| Eläkekulut | 30 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 6 621 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 369 t€ | 311 t€ |
| Vastattavaa | 8,0 M€ | 7,5 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 32 t€ | 2 800 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 44 t€ | 57 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 924 € | 5 954 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 5,6 M€ | 5,2 M€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 1,0 M€ | 515 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 0 € | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 412 t€ | 537 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 30 t€ | 37 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 113 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 3 596 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 6,5 M€ | 6,6 M€ |
| Sijoitukset | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -231 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 107 t€ | 143 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 322 t€ | 429 t€ |
| Palvelujen ostot | 36 t€ | 6 700 € |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 39 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 144 t€ | 205 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 1 092 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 176 t€ | 176 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 234 t€ | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 88 t€ | 84 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 2 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 170 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimiala muuttui