SHInvest Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 2014. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 126 t€ och rörelseresultatet -68 t€; soliditet 82,2 %. Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 5.11.2026.
Seinäjoki: 11 nya företag på 30 dagar
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 126 t€ | 38 t€ |
| Förändring i omsättning | 230,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -176 t€ | -299 t€ |
| Rörelsebidrag % | -139,0 % | -783,6 % |
| Rörelseresultat | -68 t€ | -156 t€ |
| Rörelsemarginal | -53,9 % | -408,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 4 469 € | -78 t€ |
| Personalkostnader | -202 € | 0 € |
| Soliditet | 82,2 % | 87,4 % |
| Kassalikviditet | 5,50 | 10,20 |
| Current ratio | 5,71 | 10,20 |
| Relativ skuldsättning | 1127,2 % | 2485,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | -1,2 % |
| Balansomslutning | 8,0 M€ | 7,5 M€ |
| Eget kapital | 6,6 M€ | 6,6 M€ |
| Kassa och bank | 97 t€ | 4 568 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 126 t€ | 38 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 29 t€ | 29 t€ |
| Material och tjänster | 40 t€ | 6 700 € |
| Personalkostnader | 202 € | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 107 t€ | 143 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 76 t€ | 74 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -68 t€ | -156 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -98 t€ | -78 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 30 t€ | -78 t€ |
| Inkomstskatt | 25 t€ | -262 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 469 € | -78 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Omsättningstillgångar | 234 t€ | 3 900 € |
| Fordringar | 6,0 M€ | 5,8 M€ |
| Kassa och bank | 97 t€ | 4 568 € |
| Rörliga aktiva | 6,3 M€ | 5,8 M€ |
| Aktiva | 8,0 M€ | 7,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 501 € | 2 501 € |
| Eget kapital | 6,6 M€ | 6,6 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 320 t€ | 382 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,1 M€ | 568 t€ |
| Främmande kapital | 1,4 M€ | 949 t€ |
Alla poster i bokslutet (60)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 126 t€ | 38 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 29 t€ | 29 t€ |
| Material och tjänster | 40 t€ | 6 700 € |
| Personalkostnader | 202 € | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 107 t€ | 143 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 76 t€ | 74 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -68 t€ | -156 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -98 t€ | -78 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 30 t€ | -78 t€ |
| Inkomstskatt | 25 t€ | -262 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 469 € | -78 t€ |
| Bestående aktiva | 1,7 M€ | 1,7 M€ |
| Omsättningstillgångar | 234 t€ | 3 900 € |
| Fordringar | 6,0 M€ | 5,8 M€ |
| Kassa och bank | 97 t€ | 4 568 € |
| Rörliga aktiva | 6,3 M€ | 5,8 M€ |
| Aktiva | 8,0 M€ | 7,5 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 501 € | 2 501 € |
| Eget kapital | 6,6 M€ | 6,6 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 320 t€ | 382 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,1 M€ | 568 t€ |
| Främmande kapital | 1,4 M€ | 949 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 234 t€ | 3 900 € |
| Kortfristiga skulder till ägarintresseföretag | 6 656 € | 0 € |
| Långfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 5,1 M€ | 5,2 M€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 476 t€ | 0 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 100 t€ | 100 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från företag inom samma koncern | 12 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 4 469 € | -78 t€ |
| Maskiner och inventarier | 322 t€ | 429 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 905 t€ | 1,3 M€ |
| Långfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 463 t€ | 5 500 € |
| Pensionskostnader | 30 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 6 621 € | 13 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 369 t€ | 311 t€ |
| Passiva | 8,0 M€ | 7,5 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 32 t€ | 2 800 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 44 t€ | 57 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 924 € | 5 954 € |
| Långfristiga fordringar | 5,6 M€ | 5,2 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 1,0 M€ | 515 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 0 € | 17 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 412 t€ | 537 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 30 t€ | 37 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 113 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 3 596 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 6,5 M€ | 6,6 M€ |
| Placeringar | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -231 t€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 107 t€ | 143 t€ |
| Materiella tillgångar | 322 t€ | 429 t€ |
| Köp av tjänster | 36 t€ | 6 700 € |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 0 € | 39 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 144 t€ | 205 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 1 092 € | 0 € |
| Långfristiga övriga skulder | 176 t€ | 176 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 234 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 88 t€ | 84 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 2 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 170 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades