Joe Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevoitto -7 466 €; omavaraisuusaste 54,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 321 t€ ja tuloverot 64 t€.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Käyttökate | -7 466 € | -3 551 € | -2 434 € | -33 t€ |
| Liikevoitto | -7 466 € | -3 551 € | -2 434 € | -33 t€ |
| Tilikauden tulos | 2,3 M€ | 3,1 M€ | 1,2 M€ | 3,9 M€ |
| Omavaraisuusaste | 54,0 % | 62,8 % | 36,4 % | 0,5 % |
| Quick ratio | 130,21 | 2,65 | 20,92 | 325,92 |
| Current ratio | 130,21 | 2,65 | 20,92 | 325,92 |
| Oman pääoman tuotto | 99,6 % | 99,2 % | 98,8 % | 28072,1 % |
| Taseen loppusumma | 4,2 M€ | 5,0 M€ | 3,2 M€ | 3,0 M€ |
| Oma pääoma | 2,3 M€ | 3,1 M€ | 1,2 M€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 107 t€ | 289 t€ | 102 t€ | 1,2 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 466 € | -3 551 € | -2 434 € | -33 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -7 466 € | -3 551 € | -2 434 € | -33 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2,3 M€ | 3,3 M€ | 1,2 M€ | 4,0 M€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2,3 M€ | 3,3 M€ | 1,2 M€ | 3,9 M€ |
| Tuloverot | 67 t€ | -204 t€ | -63 t€ | -84 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2,3 M€ | 3,1 M€ | 1,2 M€ | 3,9 M€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 4,0 M€ | 4,7 M€ | 3,1 M€ | 92 t€ |
| Saamiset | 67 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 557 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 107 t€ | 289 t€ | 102 t€ | 1,2 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 174 t€ | 318 t€ | 138 t€ | 2,9 M€ |
| Vastaavaa | 4,2 M€ | 5,0 M€ | 3,2 M€ | 3,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 2,3 M€ | 3,1 M€ | 1,2 M€ | 14 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 2,0 M€ | 3,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 339 € | 120 t€ | 6 620 € | 8 982 € |
| Vieras pääoma | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 3,0 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (33)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 7 466 € | -3 551 € | -2 434 € | -33 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -7 466 € | -3 551 € | -2 434 € | -33 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2,3 M€ | 3,3 M€ | 1,2 M€ | 4,0 M€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 2,3 M€ | 3,3 M€ | 1,2 M€ | 3,9 M€ |
| Tuloverot | 67 t€ | -204 t€ | -63 t€ | -84 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 2,3 M€ | 3,1 M€ | 1,2 M€ | 3,9 M€ |
| Pysyvät vastaavat | 4,0 M€ | 4,7 M€ | 3,1 M€ | 92 t€ |
| Saamiset | 67 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 557 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 107 t€ | 289 t€ | 102 t€ | 1,2 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 174 t€ | 318 t€ | 138 t€ | 2,9 M€ |
| Vastaavaa | 4,2 M€ | 5,0 M€ | 3,2 M€ | 3,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 2,3 M€ | 3,1 M€ | 1,2 M€ | 14 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 2,0 M€ | 3,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 339 € | 120 t€ | 6 620 € | 8 982 € |
| Vieras pääoma | 1,9 M€ | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 3,0 M€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | – | – | 0 € | 1,2 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 2,3 M€ | 3,1 M€ | 1,2 M€ | 3,9 M€ |
| Rahoitusarvopaperit | – | – | 0 € | 1,2 M€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 3,0 M€ | 3,7 M€ | 1,9 M€ | 92 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 540 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 67 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 16 t€ |
| Vastattavaa | 4,2 M€ | 5,0 M€ | 3,2 M€ | 3,0 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 120 t€ | 6 620 € | 8 982 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 470 € | -16 € | -103 € | -2 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 1 339 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 67 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 557 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 6 692 € | 21 t€ | 11 t€ | -3,8 M€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 2,3 M€ | 3,2 M€ | 1,2 M€ | 3,9 M€ |
| Pitkäaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 1,9 M€ | 1,7 M€ | 2,0 M€ | 3,0 M€ |
| Sijoitukset | 4,0 M€ | 4,7 M€ | 3,1 M€ | 92 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 89 t€ | 97 t€ | 72 t€ | 45 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Joe Invest Oy kuuluu toimialaluokassa muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta ylimpään neljännekseen (934 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 28 t€, 11-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.