Nura Autopesu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vantaa, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,0 M€ ja liikevoitto 25 t€; omavaraisuusaste 66,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 33 t€ ja tuloverot 6 522 €.
Vantaa: 65 uutta yritystä 30 päivässä
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -29,1 % | 6,2 % | 11,2 % | 3,5 % | – |
| Käyttökate | 3 404 € | 67 t€ | 111 t€ | 34 t€ | 108 t€ |
| Käyttökate-% | 0,3 % | 4,7 % | 8,2 % | 2,8 % | 9,2 % |
| Liikevoitto | 25 t€ | 35 t€ | 85 t€ | 16 t€ | 93 t€ |
| Liikevoitto-% | 2,5 % | 2,5 % | 6,3 % | 1,3 % | 7,9 % |
| Tilikauden tulos | 16 t€ | 28 t€ | 64 t€ | 12 t€ | 71 t€ |
| Henkilöstökulut | -203 t€ | 246 t€ | 193 t€ | 163 t€ | 144 t€ |
| Omavaraisuusaste | 66,8 % | 54,2 % | 50,4 % | 53,6 % | 36,5 % |
| Quick ratio | 2,40 | 1,72 | 1,77 | 2,13 | 1,57 |
| Current ratio | 2,42 | 1,86 | 2,14 | 2,13 | 1,57 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,2 % | 9,8 % | 11,0 % | 8,1 % | 15,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,3 % | 16,6 % | 42,4 % | 10,1 % | 65,8 % |
| Taseen loppusumma | 256 t€ | 307 t€ | 299 t€ | 215 t€ | 303 t€ |
| Oma pääoma | 169 t€ | 166 t€ | 151 t€ | 114 t€ | 108 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 115 t€ | 87 t€ | 64 t€ | 63 t€ | 140 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 52 t€ | 25 t€ | 35 t€ | 33 t€ | 7 166 € |
| Materiaalit ja palvelut | 580 t€ | -826 t€ | -757 t€ | -754 t€ | -689 t€ |
| Henkilöstökulut | 203 t€ | -246 t€ | -193 t€ | -163 t€ | -144 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 22 t€ | -32 t€ | -26 t€ | -18 t€ | -15 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 241 t€ | -323 t€ | -327 t€ | -299 t€ | -241 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 25 t€ | 35 t€ | 85 t€ | 16 t€ | 93 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 298 € | -2 670 € | -2 242 € | -1 048 € | -4 304 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 23 t€ | 33 t€ | 83 t€ | 15 t€ | 88 t€ |
| Tuloverot | 7 115 € | -4 926 € | -19 t€ | -3 285 € | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 16 t€ | 28 t€ | 64 t€ | 12 t€ | 71 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 59 t€ | 80 t€ | 63 t€ | 48 t€ | 48 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1 602 € | 17 t€ | 41 t€ | 0 € | – |
| Saamiset | 81 t€ | 122 t€ | 131 t€ | 104 t€ | 115 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 115 t€ | 87 t€ | 64 t€ | 63 t€ | 140 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 198 t€ | 227 t€ | 236 t€ | 166 t€ | 256 t€ |
| Vastaavaa | 256 t€ | 307 t€ | 299 t€ | 215 t€ | 303 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 169 t€ | 166 t€ | 151 t€ | 114 t€ | 108 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 6 334 € | 19 t€ | 38 t€ | 22 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 82 t€ | 122 t€ | 110 t€ | 78 t€ | 163 t€ |
| Vieras pääoma | 88 t€ | 141 t€ | 148 t€ | 101 t€ | 196 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 52 t€ | 25 t€ | 35 t€ | 33 t€ | 7 166 € |
| Materiaalit ja palvelut | 580 t€ | -826 t€ | -757 t€ | -754 t€ | -689 t€ |
| Henkilöstökulut | 203 t€ | -246 t€ | -193 t€ | -163 t€ | -144 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 22 t€ | -32 t€ | -26 t€ | -18 t€ | -15 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 241 t€ | -323 t€ | -327 t€ | -299 t€ | -241 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 25 t€ | 35 t€ | 85 t€ | 16 t€ | 93 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 298 € | -2 670 € | -2 242 € | -1 048 € | -4 304 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 23 t€ | 33 t€ | 83 t€ | 15 t€ | 88 t€ |
| Tuloverot | 7 115 € | -4 926 € | -19 t€ | -3 285 € | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 16 t€ | 28 t€ | 64 t€ | 12 t€ | 71 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 59 t€ | 80 t€ | 63 t€ | 48 t€ | 48 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1 602 € | 17 t€ | 41 t€ | 0 € | – |
| Saamiset | 81 t€ | 122 t€ | 131 t€ | 104 t€ | 115 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 115 t€ | 87 t€ | 64 t€ | 63 t€ | 140 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 198 t€ | 227 t€ | 236 t€ | 166 t€ | 256 t€ |
| Vastaavaa | 256 t€ | 307 t€ | 299 t€ | 215 t€ | 303 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 169 t€ | 166 t€ | 151 t€ | 114 t€ | 108 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 6 334 € | 19 t€ | 38 t€ | 22 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 82 t€ | 122 t€ | 110 t€ | 78 t€ | 163 t€ |
| Vieras pääoma | 88 t€ | 141 t€ | 148 t€ | 101 t€ | 196 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 12 t€ | 11 t€ | 5 551 € | 12 t€ | 6 687 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 38 t€ | 51 t€ | 32 t€ | 27 t€ | 40 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 150 t€ | 136 t€ | 84 t€ | 100 t€ | 34 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 30 t€ | 34 t€ | 41 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 11 t€ | 0 € | 18 t€ | 664 € | 9 024 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 30 t€ | 34 t€ | 41 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 20 t€ | 33 t€ | 41 t€ | 27 t€ | 96 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 24 t€ | 49 t€ | 31 t€ | 22 t€ | 32 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 27 t€ | -177 t€ | -142 t€ | -147 t€ | -94 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 16 t€ | 28 t€ | 64 t€ | 12 t€ | 71 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 51 t€ | 88 t€ | 90 t€ | 62 t€ | 73 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 510 € | -2 732 € | -2 304 € | -1 083 € | -4 306 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 35 t€ | 46 t€ | 57 t€ | 36 t€ | 29 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 1 602 € | 17 t€ | 19 t€ | 0 € | – |
| Palkat ja palkkiot | 171 t€ | -210 t€ | -163 t€ | -138 t€ | -121 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 7 066 € | 19 t€ | 18 t€ | 12 t€ | 8 584 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 24 t€ | 34 t€ | 6 100 € | 12 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 4 732 € | 29 t€ | 35 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Vastattavaa | 256 t€ | 307 t€ | 299 t€ | 215 t€ | 303 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 212 € | 62 € | 63 € | 35 € | 2 € |
| Muut henkilösivukulut | 5 724 € | -9 014 € | -5 613 € | -4 821 € | -4 406 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 6 334 € | 19 t€ | 38 t€ | 22 t€ | 32 t€ |
| Koneet ja kalusto | 35 t€ | 46 t€ | 57 t€ | 36 t€ | 29 t€ |
| Liikearvo | 24 t€ | 34 t€ | 6 100 € | 12 t€ | 18 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 22 t€ | -32 t€ | -26 t€ | -18 t€ | -15 t€ |
| Palvelujen ostot | 537 t€ | -659 t€ | -634 t€ | -607 t€ | -595 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 12 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 15 t€ | 11 t€ | 19 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 4 033 € | 100 € | 100 € | 2 571 € | 8 269 € |
| Eläkekulut | 26 t€ | -27 t€ | -25 t€ | -20 t€ | -19 t€ |
| Ennakkomaksut | – | 0 € | 22 t€ | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Nura Autopesu Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus suurempaan puoliskoon (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.