Nura Autopesu Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 2014. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,0 M€ och rörelseresultatet 25 t€; soliditet 66,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 33 t€ och inkomstskatterna 6 522 €.
Vanda: 65 nya företag på 30 dagar
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,0 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Förändring i omsättning | -29,1 % | 6,2 % | 11,2 % | 3,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 3 404 € | 67 t€ | 111 t€ | 34 t€ | 108 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,3 % | 4,7 % | 8,2 % | 2,8 % | 9,2 % |
| Rörelseresultat | 25 t€ | 35 t€ | 85 t€ | 16 t€ | 93 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | 2,5 % | 6,3 % | 1,3 % | 7,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 16 t€ | 28 t€ | 64 t€ | 12 t€ | 71 t€ |
| Personalkostnader | -203 t€ | 246 t€ | 193 t€ | 163 t€ | 144 t€ |
| Soliditet | 66,8 % | 54,2 % | 50,4 % | 53,6 % | 36,5 % |
| Kassalikviditet | 2,40 | 1,72 | 1,77 | 2,13 | 1,57 |
| Current ratio | 2,42 | 1,86 | 2,14 | 2,13 | 1,57 |
| Relativ skuldsättning | 8,2 % | 9,8 % | 11,0 % | 8,1 % | 15,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,3 % | 16,6 % | 42,4 % | 10,1 % | 65,8 % |
| Balansomslutning | 256 t€ | 307 t€ | 299 t€ | 215 t€ | 303 t€ |
| Eget kapital | 169 t€ | 166 t€ | 151 t€ | 114 t€ | 108 t€ |
| Kassa och bank | 115 t€ | 87 t€ | 64 t€ | 63 t€ | 140 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,0 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 52 t€ | 25 t€ | 35 t€ | 33 t€ | 7 166 € |
| Material och tjänster | 580 t€ | -826 t€ | -757 t€ | -754 t€ | -689 t€ |
| Personalkostnader | 203 t€ | -246 t€ | -193 t€ | -163 t€ | -144 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 22 t€ | -32 t€ | -26 t€ | -18 t€ | -15 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 241 t€ | -323 t€ | -327 t€ | -299 t€ | -241 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 25 t€ | 35 t€ | 85 t€ | 16 t€ | 93 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 298 € | -2 670 € | -2 242 € | -1 048 € | -4 304 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 23 t€ | 33 t€ | 83 t€ | 15 t€ | 88 t€ |
| Inkomstskatt | 7 115 € | -4 926 € | -19 t€ | -3 285 € | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 16 t€ | 28 t€ | 64 t€ | 12 t€ | 71 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 59 t€ | 80 t€ | 63 t€ | 48 t€ | 48 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1 602 € | 17 t€ | 41 t€ | 0 € | – |
| Fordringar | 81 t€ | 122 t€ | 131 t€ | 104 t€ | 115 t€ |
| Kassa och bank | 115 t€ | 87 t€ | 64 t€ | 63 t€ | 140 t€ |
| Rörliga aktiva | 198 t€ | 227 t€ | 236 t€ | 166 t€ | 256 t€ |
| Aktiva | 256 t€ | 307 t€ | 299 t€ | 215 t€ | 303 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 169 t€ | 166 t€ | 151 t€ | 114 t€ | 108 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 6 334 € | 19 t€ | 38 t€ | 22 t€ | 32 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 82 t€ | 122 t€ | 110 t€ | 78 t€ | 163 t€ |
| Främmande kapital | 88 t€ | 141 t€ | 148 t€ | 101 t€ | 196 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,0 M€ | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 52 t€ | 25 t€ | 35 t€ | 33 t€ | 7 166 € |
| Material och tjänster | 580 t€ | -826 t€ | -757 t€ | -754 t€ | -689 t€ |
| Personalkostnader | 203 t€ | -246 t€ | -193 t€ | -163 t€ | -144 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 22 t€ | -32 t€ | -26 t€ | -18 t€ | -15 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 241 t€ | -323 t€ | -327 t€ | -299 t€ | -241 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 25 t€ | 35 t€ | 85 t€ | 16 t€ | 93 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 298 € | -2 670 € | -2 242 € | -1 048 € | -4 304 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 23 t€ | 33 t€ | 83 t€ | 15 t€ | 88 t€ |
| Inkomstskatt | 7 115 € | -4 926 € | -19 t€ | -3 285 € | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 16 t€ | 28 t€ | 64 t€ | 12 t€ | 71 t€ |
| Bestående aktiva | 59 t€ | 80 t€ | 63 t€ | 48 t€ | 48 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1 602 € | 17 t€ | 41 t€ | 0 € | – |
| Fordringar | 81 t€ | 122 t€ | 131 t€ | 104 t€ | 115 t€ |
| Kassa och bank | 115 t€ | 87 t€ | 64 t€ | 63 t€ | 140 t€ |
| Rörliga aktiva | 198 t€ | 227 t€ | 236 t€ | 166 t€ | 256 t€ |
| Aktiva | 256 t€ | 307 t€ | 299 t€ | 215 t€ | 303 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 169 t€ | 166 t€ | 151 t€ | 114 t€ | 108 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 6 334 € | 19 t€ | 38 t€ | 22 t€ | 32 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 82 t€ | 122 t€ | 110 t€ | 78 t€ | 163 t€ |
| Främmande kapital | 88 t€ | 141 t€ | 148 t€ | 101 t€ | 196 t€ |
| Immateriella tillgångar | 24 t€ | 34 t€ | 6 100 € | 12 t€ | 18 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 16 t€ | 28 t€ | 64 t€ | 12 t€ | 71 t€ |
| Maskiner och inventarier | 35 t€ | 46 t€ | 57 t€ | 36 t€ | 29 t€ |
| Pensionskostnader | 26 t€ | -27 t€ | -25 t€ | -20 t€ | -19 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 4 732 € | 29 t€ | 35 t€ | 26 t€ | 26 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 20 t€ | 33 t€ | 41 t€ | 27 t€ | 96 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 11 t€ | 0 € | 18 t€ | 664 € | 9 024 € |
| Passiva | 256 t€ | 307 t€ | 299 t€ | 215 t€ | 303 t€ |
| Goodwill | 24 t€ | 34 t€ | 6 100 € | 12 t€ | 18 t€ |
| Material och förnödenheter | 1 602 € | 17 t€ | 19 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 7 066 € | 19 t€ | 18 t€ | 12 t€ | 8 584 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 24 t€ | 49 t€ | 31 t€ | 22 t€ | 32 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 510 € | -2 732 € | -2 304 € | -1 083 € | -4 306 € |
| Långfristiga fordringar | 30 t€ | 34 t€ | 41 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 38 t€ | 51 t€ | 32 t€ | 27 t€ | 40 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 12 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 51 t€ | 88 t€ | 90 t€ | 62 t€ | 73 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 30 t€ | 34 t€ | 41 t€ | 42 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 12 t€ | 11 t€ | 5 551 € | 12 t€ | 6 687 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 150 t€ | 136 t€ | 84 t€ | 100 t€ | 34 t€ |
| Förskottsbetalningar | – | 0 € | 22 t€ | 0 € | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 15 t€ | 11 t€ | 19 t€ | 0 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | 22 t€ | -32 t€ | -26 t€ | -18 t€ | -15 t€ |
| Materiella tillgångar | 35 t€ | 46 t€ | 57 t€ | 36 t€ | 29 t€ |
| Köp av tjänster | 537 t€ | -659 t€ | -634 t€ | -607 t€ | -595 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 6 334 € | 19 t€ | 38 t€ | 22 t€ | 32 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 4 033 € | 100 € | 100 € | 2 571 € | 8 269 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 27 t€ | -177 t€ | -142 t€ | -147 t€ | -94 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 212 € | 62 € | 63 € | 35 € | 2 € |
| Övriga lönebikostnader | 5 724 € | -9 014 € | -5 613 € | -4 821 € | -4 406 € |
| Löner och arvoden | 171 t€ | -210 t€ | -163 t€ | -138 t€ | -121 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Nura Autopesu Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.