Fin-Est Accounting Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2014. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 480 t€ ja liikevoitto 1 658 €; omavaraisuusaste 86,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 109 t€ ja tuloverot 22 t€.
Helsinki: 329 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 480 t€ | 552 t€ | 568 t€ | 461 t€ | 342 t€ | 386 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -13,1 % | -2,8 % | 23,3 % | 34,6 % | -11,4 % | – |
| Käyttökate | 1 532 € | 98 t€ | 123 t€ | 139 t€ | 60 t€ | 105 t€ |
| Käyttökate-% | 0,3 % | 17,8 % | 21,6 % | 30,1 % | 17,6 % | 27,1 % |
| Liikevoitto | 1 658 € | 83 t€ | 100 t€ | 118 t€ | 45 t€ | 84 t€ |
| Liikevoitto-% | 0,3 % | 15,0 % | 17,5 % | 25,5 % | 13,3 % | 21,8 % |
| Tilikauden tulos | -1 032 € | 56 t€ | 76 t€ | 91 t€ | 30 t€ | 64 t€ |
| Henkilöstökulut | -97 t€ | 116 t€ | 116 t€ | 118 t€ | 156 t€ | 112 t€ |
| Omavaraisuusaste | 86,8 % | 73,9 % | 70,3 % | 59,0 % | 52,2 % | 50,1 % |
| Quick ratio | 3,88 | 2,84 | 2,54 | 1,76 | 1,98 | 3,41 |
| Current ratio | 3,88 | 2,84 | 2,54 | 1,76 | 1,98 | 3,41 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,6 % | 21,8 % | 23,1 % | 39,8 % | 51,9 % | 51,6 % |
| Oman pääoman tuotto | -0,4 % | 16,5 % | 24,7 % | 34,5 % | 15,2 % | 31,9 % |
| Taseen loppusumma | 312 t€ | 463 t€ | 441 t€ | 447 t€ | 371 t€ | 400 t€ |
| Oma pääoma | 271 t€ | 342 t€ | 310 t€ | 263 t€ | 194 t€ | 200 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 64 t€ | 61 t€ | 62 t€ | 79 t€ | 21 t€ | 58 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 480 t€ | 552 t€ | 568 t€ | 461 t€ | 342 t€ | 386 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 17 t€ | 15 t€ | 27 t€ | 41 t€ | 15 t€ | 13 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 238 t€ | -221 t€ | -245 t€ | -154 t€ | -36 t€ | -89 t€ |
| Henkilöstökulut | 97 t€ | -116 t€ | -116 t€ | -118 t€ | -156 t€ | -112 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 126 € | -16 t€ | -23 t€ | -21 t€ | -15 t€ | -21 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 159 t€ | -132 t€ | -110 t€ | -90 t€ | -105 t€ | -93 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 658 € | 83 t€ | 100 t€ | 118 t€ | 45 t€ | 84 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 690 € | -4 282 € | -3 901 € | -3 897 € | -8 026 € | -4 145 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -1 032 € | 78 t€ | 96 t€ | 114 t€ | 37 t€ | 80 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -22 t€ | -19 t€ | -23 t€ | -7 814 € | -16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -1 032 € | 56 t€ | 76 t€ | 91 t€ | 30 t€ | 64 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 186 t€ | 271 t€ | 287 t€ | 172 t€ | 221 t€ | 238 t€ |
| Saamiset | 62 t€ | 131 t€ | 92 t€ | 196 t€ | 129 t€ | 103 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 64 t€ | 61 t€ | 62 t€ | 79 t€ | 21 t€ | 58 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 126 t€ | 192 t€ | 154 t€ | 275 t€ | 150 t€ | 161 t€ |
| Vastaavaa | 312 t€ | 463 t€ | 441 t€ | 447 t€ | 371 t€ | 400 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 271 t€ | 342 t€ | 310 t€ | 263 t€ | 194 t€ | 200 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 8 858 € | 54 t€ | 70 t€ | 28 t€ | 101 t€ | 152 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 68 t€ | 61 t€ | 156 t€ | 76 t€ | 47 t€ |
| Vieras pääoma | 41 t€ | 122 t€ | 131 t€ | 183 t€ | 177 t€ | 199 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 480 t€ | 552 t€ | 568 t€ | 461 t€ | 342 t€ | 386 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 17 t€ | 15 t€ | 27 t€ | 41 t€ | 15 t€ | 13 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 238 t€ | -221 t€ | -245 t€ | -154 t€ | -36 t€ | -89 t€ |
| Henkilöstökulut | 97 t€ | -116 t€ | -116 t€ | -118 t€ | -156 t€ | -112 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 126 € | -16 t€ | -23 t€ | -21 t€ | -15 t€ | -21 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 159 t€ | -132 t€ | -110 t€ | -90 t€ | -105 t€ | -93 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 658 € | 83 t€ | 100 t€ | 118 t€ | 45 t€ | 84 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 690 € | -4 282 € | -3 901 € | -3 897 € | -8 026 € | -4 145 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -1 032 € | 78 t€ | 96 t€ | 114 t€ | 37 t€ | 80 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -22 t€ | -19 t€ | -23 t€ | -7 814 € | -16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -1 032 € | 56 t€ | 76 t€ | 91 t€ | 30 t€ | 64 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 186 t€ | 271 t€ | 287 t€ | 172 t€ | 221 t€ | 238 t€ |
| Saamiset | 62 t€ | 131 t€ | 92 t€ | 196 t€ | 129 t€ | 103 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 64 t€ | 61 t€ | 62 t€ | 79 t€ | 21 t€ | 58 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 126 t€ | 192 t€ | 154 t€ | 275 t€ | 150 t€ | 161 t€ |
| Vastaavaa | 312 t€ | 463 t€ | 441 t€ | 447 t€ | 371 t€ | 400 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 271 t€ | 342 t€ | 310 t€ | 263 t€ | 194 t€ | 200 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 8 858 € | 54 t€ | 70 t€ | 28 t€ | 101 t€ | 152 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 32 t€ | 68 t€ | 61 t€ | 156 t€ | 76 t€ | 47 t€ |
| Vieras pääoma | 41 t€ | 122 t€ | 131 t€ | 183 t€ | 177 t€ | 199 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -1 032 € | 56 t€ | 76 t€ | 91 t€ | 30 t€ | 64 t€ |
| Koneet ja kalusto | 377 € | 47 t€ | 63 t€ | 63 t€ | 45 t€ | 62 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 186 t€ | 224 t€ | 224 t€ | 109 t€ | 176 t€ | 176 t€ |
| Eläkekulut | 5 665 € | -5 132 € | -5 568 € | -8 771 € | -19 t€ | -13 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 426 € | 67 t€ | 6 050 € | 61 t€ | 94 t€ | 59 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 15 t€ | 30 t€ | 11 t€ | 23 t€ | 11 t€ | 5 469 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 322 € | 1 450 € | 0 € | 168 € | 375 € | 0 € |
| Vastattavaa | 312 t€ | 463 t€ | 441 t€ | 447 t€ | 371 t€ | 400 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 0 € | 400 € | 32 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | – | 0 € | 7 047 € | 37 t€ | 1 864 € | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 57 t€ | 62 t€ | 54 t€ | 134 t€ | 35 t€ | 42 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 702 € | -4 282 € | -3 901 € | -6 156 € | -12 t€ | -4 275 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 16 t€ | 23 t€ | 68 t€ | 51 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 18 t€ | 21 t€ | 20 t€ | 27 t€ | 13 t€ | 4 864 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 62 t€ | 131 t€ | 60 t€ | 196 t€ | 129 t€ | 103 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 0 € | 400 € | 32 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 € | 0 € | – | 0 € | 2 075 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 269 t€ | 283 t€ | 231 t€ | 170 t€ | 162 t€ | 134 t€ |
| Sijoitukset | 186 t€ | 224 t€ | 224 t€ | 109 t€ | 176 t€ | 176 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 126 € | -16 t€ | -23 t€ | -21 t€ | -15 t€ | -21 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 377 € | 47 t€ | 63 t€ | 63 t€ | 45 t€ | 62 t€ |
| Palvelujen ostot | 169 t€ | -153 t€ | -166 t€ | -107 t€ | -35 t€ | -88 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 43 t€ | 58 t€ | 17 t€ | 81 t€ | 130 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 0 € | 1 220 € | 0 € | – | – | – |
| Pitkäaikaiset muut velat | 8 858 € | 11 t€ | 13 t€ | 10 t€ | 21 t€ | 22 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 69 t€ | -67 t€ | -79 t€ | -47 t€ | -1 067 € | -1 476 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 12 € | 0 € | 0 € | 2 259 € | 3 511 € | 130 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 381 € | -1 095 € | -1 503 € | -1 536 € | -2 682 € | -1 410 € |
| Palkat ja palkkiot | 90 t€ | -110 t€ | -109 t€ | -108 t€ | -135 t€ | -98 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Fin-Est Accounting Oy kuuluu toimialaluokassa laskentatoimi, kirjanpito ja veroneuvonta ylimpään 10 %:iin (2191 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 13 t€, 8,6-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.