MW Steel Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Nurmijärvi, rekisteröity vuonna 2013. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 451 t€ ja liikevoitto 50 t€; omavaraisuusaste 27,3 %.
Liikevaihto 2025451 t€+20 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto50 t€11,0 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos39 t€käyttökate 38 t€
Omavaraisuusaste27,3 %quick ratio 0,29
Toiminut12 vrekisteröity 19.12.2013
Nurmijärvi: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Lumentec OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Nurmijärven Onnenkimpale ryMuualla luokittelematon muu monenlainen sosiaalihuollon avopalvelutoiminta
- Tanmore OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 451 t€ | 375 t€ | 379 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 20,4 % | -1,2 % | – |
| Käyttökate | 38 t€ | 32 t€ | 31 t€ |
| Käyttökate-% | 8,3 % | 8,5 % | 8,2 % |
| Liikevoitto | 50 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Liikevoitto-% | 11,0 % | 5,7 % | 6,6 % |
| Tilikauden tulos | 39 t€ | 26 t€ | 20 t€ |
| Henkilöstökulut | -87 t€ | 108 t€ | 43 t€ |
| Omavaraisuusaste | 27,3 % | 21,1 % | 15,3 % |
| Quick ratio | 0,29 | 0,33 | 0,47 |
| Current ratio | 0,93 | 0,79 | 0,72 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 56,0 % | 60,3 % | 53,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 41,3 % | 43,7 % | 54,7 % |
| Taseen loppusumma | 349 t€ | 286 t€ | 241 t€ |
| Oma pääoma | 95 t€ | 60 t€ | 37 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 62 t€ | 60 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 451 t€ | 375 t€ | 379 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 177 € | 1 379 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 227 t€ | -149 t€ | -226 t€ |
| Henkilöstökulut | 87 t€ | -108 t€ | -43 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 12 t€ | -10 t€ | -5 955 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 77 t€ | -88 t€ | -80 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 50 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 638 € | -124 € | 8 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 49 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Tuloverot | 9 919 € | 5 041 € | -5 041 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 39 t€ | 26 t€ | 20 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 112 t€ | 107 t€ | 94 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 163 t€ | 105 t€ | 50 t€ |
| Saamiset | 21 t€ | 13 t€ | 37 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 62 t€ | 60 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 236 t€ | 180 t€ | 147 t€ |
| Vastaavaa | 349 t€ | 286 t€ | 241 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 95 t€ | 60 t€ | 37 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 254 t€ | 226 t€ | 204 t€ |
| Vieras pääoma | 254 t€ | 226 t€ | 204 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 451 t€ | 375 t€ | 379 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 177 € | 1 379 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 227 t€ | -149 t€ | -226 t€ |
| Henkilöstökulut | 87 t€ | -108 t€ | -43 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 12 t€ | -10 t€ | -5 955 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 77 t€ | -88 t€ | -80 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 50 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 638 € | -124 € | 8 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 49 t€ | 21 t€ | 25 t€ |
| Tuloverot | 9 919 € | 5 041 € | -5 041 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 39 t€ | 26 t€ | 20 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 112 t€ | 107 t€ | 94 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 163 t€ | 105 t€ | 50 t€ |
| Saamiset | 21 t€ | 13 t€ | 37 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 62 t€ | 60 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 236 t€ | 180 t€ | 147 t€ |
| Vastaavaa | 349 t€ | 286 t€ | 241 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 95 t€ | 60 t€ | 37 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 254 t€ | 226 t€ | 204 t€ |
| Vieras pääoma | 254 t€ | 226 t€ | 204 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 39 t€ | 26 t€ | 20 t€ |
| Koneet ja kalusto | 36 t€ | 31 t€ | 18 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 76 t€ | 76 t€ | 76 t€ |
| Eläkekulut | 13 t€ | -16 t€ | -8 788 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 15 t€ | 10 t€ | 9 697 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 064 € | 5 462 € | 948 € |
| Vastattavaa | 349 t€ | 286 t€ | 241 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 155 t€ | 105 t€ | 50 t€ |
| Valmiit tuotteet | 7 969 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 26 t€ | 25 t€ | 1 777 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 17 t€ | 6 716 € | 33 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 638 € | -143 € | -35 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 212 t€ | 191 t€ | 193 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 21 t€ | 13 t€ | 37 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 404 € | 400 € | 3 292 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 53 t€ | 32 t€ | 14 t€ |
| Sijoitukset | 76 t€ | 76 t€ | 76 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -50 t€ | 55 t€ | 201 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 12 t€ | -10 t€ | -5 955 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 36 t€ | 31 t€ | 18 t€ |
| Palvelujen ostot | 14 t€ | -6 468 € | -3 430 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 882 € | 0 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | 263 t€ | -198 t€ | -222 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 20 € | 44 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 831 € | -2 095 € | -2 282 € |
| Palkat ja palkkiot | 70 t€ | -89 t€ | -32 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.