Raskashuolto Kannisto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Janakkala, rekisteröity vuonna 2013. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 102 t€ ja liikevoitto 11 t€; omavaraisuusaste -37,6 %.
Liikevaihto 2025102 t€-4 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto11 t€10,3 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos9 150 €käyttökate 5 740 €
Omavaraisuusaste-37,6 %quick ratio 1,04
Toiminut12 vrekisteröity 5.12.2013
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 102 t€ | 106 t€ | 132 t€ | 136 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -3,9 % | -19,2 % | -3,1 % | – |
| Käyttökate | 5 740 € | -4 434 € | -3 086 € | 4 447 € |
| Käyttökate-% | 5,6 % | -4,2 % | -2,3 % | 3,3 % |
| Liikevoitto | 11 t€ | -11 t€ | -5 616 € | -3 986 € |
| Liikevoitto-% | 10,3 % | -10,2 % | -4,3 % | -2,9 % |
| Tilikauden tulos | 9 150 € | -12 t€ | -7 087 € | -6 749 € |
| Henkilöstökulut | -56 t€ | 57 t€ | 87 t€ | 47 t€ |
| Omavaraisuusaste | -37,6 % | -54,9 % | -32,8 % | -11,7 % |
| Quick ratio | 1,04 | 0,34 | 0,19 | 0,91 |
| Current ratio | 1,66 | 0,56 | 0,57 | 0,91 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 56,1 % | 65,8 % | 38,5 % | 38,2 % |
| Taseen loppusumma | 42 t€ | 45 t€ | 38 t€ | 46 t€ |
| Oma pääoma | -16 t€ | -25 t€ | -13 t€ | -5 430 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 130 € | 222 € | 2 699 € | 3 468 € |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 102 t€ | 106 t€ | 132 t€ | 136 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1 668 € | -12 t€ | -13 t€ | -46 t€ |
| Henkilöstökulut | 56 t€ | -57 t€ | -87 t€ | -47 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 794 € | -6 393 € | -2 530 € | -8 433 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 30 t€ | -41 t€ | -34 t€ | -38 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | -11 t€ | -5 616 € | -3 986 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 384 € | -1 478 € | -1 471 € | -2 763 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 9 150 € | -12 t€ | -7 087 € | -6 749 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 150 € | -12 t€ | -7 087 € | -6 749 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 14 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 25 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Saamiset | 16 t€ | 16 t€ | 2 496 € | 18 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 130 € | 222 € | 2 699 € | 3 468 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 27 t€ | 26 t€ | 15 t€ | 21 t€ |
| Vastaavaa | 42 t€ | 45 t€ | 38 t€ | 46 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | -16 t€ | -25 t€ | -13 t€ | -5 430 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 41 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 29 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 16 t€ | 46 t€ | 27 t€ | 23 t€ |
| Vieras pääoma | 57 t€ | 70 t€ | 51 t€ | 52 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 102 t€ | 106 t€ | 132 t€ | 136 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1 668 € | -12 t€ | -13 t€ | -46 t€ |
| Henkilöstökulut | 56 t€ | -57 t€ | -87 t€ | -47 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 794 € | -6 393 € | -2 530 € | -8 433 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 30 t€ | -41 t€ | -34 t€ | -38 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 11 t€ | -11 t€ | -5 616 € | -3 986 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 384 € | -1 478 € | -1 471 € | -2 763 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 9 150 € | -12 t€ | -7 087 € | -6 749 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 9 150 € | -12 t€ | -7 087 € | -6 749 € |
| Pysyvät vastaavat | 14 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 25 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Saamiset | 16 t€ | 16 t€ | 2 496 € | 18 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 130 € | 222 € | 2 699 € | 3 468 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 27 t€ | 26 t€ | 15 t€ | 21 t€ |
| Vastaavaa | 42 t€ | 45 t€ | 38 t€ | 46 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | -16 t€ | -25 t€ | -13 t€ | -5 430 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 41 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 29 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 16 t€ | 46 t€ | 27 t€ | 23 t€ |
| Vieras pääoma | 57 t€ | 70 t€ | 51 t€ | 52 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 9 150 € | -12 t€ | -7 087 € | -6 749 € |
| Koneet ja kalusto | 14 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 25 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | – | 0 € | 232 € |
| Eläkekulut | 4 630 € | -4 744 € | -3 566 € | -4 130 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 0 € | 8 928 € | 0 € | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 16 t€ | 12 t€ | 2 034 € | 2 140 € |
| Vastattavaa | 42 t€ | 45 t€ | 38 t€ | 46 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 384 € | -1 478 € | -1 471 € | -2 763 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 3 178 € | 262 € | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 16 t€ | 37 t€ | 27 t€ | 5 777 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 16 t€ | 16 t€ | 2 496 € | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 200 € | 733 € | 200 € | 4 480 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -27 t€ | -15 t€ | -7 930 € | -1 181 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | 0 € | 10 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 794 € | -6 393 € | -2 530 € | -8 433 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 14 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 25 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 41 t€ | 24 t€ | 24 t€ | 28 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1 668 € | -12 t€ | -24 t€ | -46 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 0 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 630 € | -1 053 € | -1 477 € | -1 046 € |
| Palkat ja palkkiot | 50 t€ | -52 t€ | -82 t€ | -42 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.