RANE LOGISTICS OY on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2013. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,4 M€ ja liikevoitto 113 t€; omavaraisuusaste 43,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 123 t€ ja tuloverot 25 t€.
Espoo: 118 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 842 t€ | 661 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 11,1 % | -0,4 % | 19,2 % | 26,2 % | 27,3 % | – |
| Käyttökate | 2 503 € | 173 t€ | 211 t€ | 142 t€ | 107 t€ | 71 t€ |
| Käyttökate-% | 0,2 % | 13,7 % | 16,6 % | 13,4 % | 12,7 % | 10,7 % |
| Liikevoitto | 113 t€ | 122 t€ | 147 t€ | 96 t€ | 66 t€ | 30 t€ |
| Liikevoitto-% | 8,0 % | 9,7 % | 11,6 % | 9,0 % | 7,9 % | 4,5 % |
| Tilikauden tulos | 89 t€ | 98 t€ | 117 t€ | 76 t€ | 53 t€ | 24 t€ |
| Henkilöstökulut | -874 t€ | 721 t€ | 675 t€ | 548 t€ | 484 t€ | 327 t€ |
| Omavaraisuusaste | 43,5 % | 47,5 % | 48,8 % | 45,9 % | 50,4 % | 52,3 % |
| Quick ratio | 0,80 | 1,31 | 1,20 | 1,25 | 1,25 | 1,19 |
| Current ratio | 0,80 | 1,31 | 1,20 | 1,25 | 1,25 | 1,19 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 24,3 % | 20,4 % | 20,2 % | 21,9 % | 18,9 % | 20,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 34,1 % | 42,2 % | 47,9 % | 38,6 % | 33,0 % | 16,1 % |
| Taseen loppusumma | 602 t€ | 489 t€ | 500 t€ | 430 t€ | 320 t€ | 283 t€ |
| Oma pääoma | 262 t€ | 232 t€ | 244 t€ | 197 t€ | 161 t€ | 148 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 130 t€ | 257 t€ | 189 t€ | 161 t€ | 148 t€ | 102 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 842 t€ | 661 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 072 € | 600 € | 5 660 € | 20 t€ | 684 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 166 t€ | -243 t€ | -270 t€ | -279 t€ | -177 t€ | -208 t€ |
| Henkilöstökulut | 874 t€ | -721 t€ | -675 t€ | -548 t€ | -484 t€ | -327 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 110 t€ | -51 t€ | -64 t€ | -47 t€ | -41 t€ | -41 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 145 t€ | -123 t€ | -115 t€ | -112 t€ | -74 t€ | -56 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 113 t€ | 122 t€ | 147 t€ | 96 t€ | 66 t€ | 30 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 313 € | -106 € | -13 € | 3 € | 44 € | 105 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 112 t€ | 122 t€ | 147 t€ | 96 t€ | 67 t€ | 30 t€ |
| Tuloverot | 23 t€ | -24 t€ | -29 t€ | -20 t€ | -13 t€ | -5 992 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 89 t€ | 98 t€ | 117 t€ | 76 t€ | 53 t€ | 24 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 330 t€ | 153 t€ | 192 t€ | 140 t€ | 122 t€ | 123 t€ |
| Saamiset | 142 t€ | 79 t€ | 119 t€ | 130 t€ | 51 t€ | 59 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 130 t€ | 257 t€ | 189 t€ | 161 t€ | 148 t€ | 102 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 271 t€ | 336 t€ | 308 t€ | 290 t€ | 198 t€ | 160 t€ |
| Vastaavaa | 602 t€ | 489 t€ | 500 t€ | 430 t€ | 320 t€ | 283 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Oma pääoma | 262 t€ | 232 t€ | 244 t€ | 197 t€ | 161 t€ | 148 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 340 t€ | 257 t€ | 256 t€ | 233 t€ | 159 t€ | 135 t€ |
| Vieras pääoma | 340 t€ | 257 t€ | 256 t€ | 233 t€ | 159 t€ | 135 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 842 t€ | 661 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 072 € | 600 € | 5 660 € | 20 t€ | 684 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 166 t€ | -243 t€ | -270 t€ | -279 t€ | -177 t€ | -208 t€ |
| Henkilöstökulut | 874 t€ | -721 t€ | -675 t€ | -548 t€ | -484 t€ | -327 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 110 t€ | -51 t€ | -64 t€ | -47 t€ | -41 t€ | -41 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 145 t€ | -123 t€ | -115 t€ | -112 t€ | -74 t€ | -56 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 113 t€ | 122 t€ | 147 t€ | 96 t€ | 66 t€ | 30 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 313 € | -106 € | -13 € | 3 € | 44 € | 105 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 112 t€ | 122 t€ | 147 t€ | 96 t€ | 67 t€ | 30 t€ |
| Tuloverot | 23 t€ | -24 t€ | -29 t€ | -20 t€ | -13 t€ | -5 992 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 89 t€ | 98 t€ | 117 t€ | 76 t€ | 53 t€ | 24 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 330 t€ | 153 t€ | 192 t€ | 140 t€ | 122 t€ | 123 t€ |
| Saamiset | 142 t€ | 79 t€ | 119 t€ | 130 t€ | 51 t€ | 59 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 130 t€ | 257 t€ | 189 t€ | 161 t€ | 148 t€ | 102 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 271 t€ | 336 t€ | 308 t€ | 290 t€ | 198 t€ | 160 t€ |
| Vastaavaa | 602 t€ | 489 t€ | 500 t€ | 430 t€ | 320 t€ | 283 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Oma pääoma | 262 t€ | 232 t€ | 244 t€ | 197 t€ | 161 t€ | 148 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 340 t€ | 257 t€ | 256 t€ | 233 t€ | 159 t€ | 135 t€ |
| Vieras pääoma | 340 t€ | 257 t€ | 256 t€ | 233 t€ | 159 t€ | 135 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 6 882 € | 9 176 € | 12 t€ | 16 t€ | 22 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 641 € | 1 665 € | 1 665 € | 1 286 € | 1 205 € | 56 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 122 t€ | 87 t€ | 78 t€ | 67 t€ | 53 t€ | 38 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 169 t€ | 131 t€ | 124 t€ | 118 t€ | 105 t€ | 121 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 9 220 € | 538 € | 5 408 € | 4 654 € | 4 282 € | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 30 t€ | 23 t€ | 28 t€ | 29 t€ | 17 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 131 t€ | 77 t€ | 112 t€ | 124 t€ | 45 t€ | 39 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 127 t€ | -138 t€ | -144 t€ | -178 t€ | -124 t€ | -85 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 89 t€ | 98 t€ | 117 t€ | 76 t€ | 53 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 142 t€ | 79 t€ | 119 t€ | 130 t€ | 51 t€ | 59 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 313 € | -137 € | -20 € | -6 € | -1 € | -10 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 330 t€ | 153 t€ | 192 t€ | 140 t€ | 122 t€ | 123 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 727 t€ | -600 t€ | -566 t€ | -458 t€ | -404 t€ | -274 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 188 t€ | 147 t€ | 150 t€ | 137 t€ | 88 t€ | 79 t€ |
| Vastattavaa | 602 t€ | 489 t€ | 500 t€ | 430 t€ | 320 t€ | 283 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 31 € | 7 € | 9 € | 44 € | 115 € |
| Muut henkilösivukulut | 27 t€ | -27 t€ | -24 t€ | -22 t€ | -12 t€ | -16 t€ |
| Koneet ja kalusto | 324 t€ | 144 t€ | 180 t€ | 123 t€ | 100 t€ | 123 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 110 t€ | -51 t€ | -64 t€ | -47 t€ | -41 t€ | -41 t€ |
| Palvelujen ostot | 38 t€ | -105 t€ | -126 t€ | -102 t€ | -53 t€ | -123 t€ |
| Eläkekulut | 120 t€ | -93 t€ | -86 t€ | -69 t€ | -67 t€ | -36 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna RANE LOGISTICS OY kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus ylimpään neljännekseen (2782 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€, 3,6-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.