RANE LOGISTICS OY är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2013. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,4 M€ och rörelseresultatet 113 t€; soliditet 43,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 123 t€ och inkomstskatterna 25 t€.
Esbo: 118 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 842 t€ | 661 t€ |
| Förändring i omsättning | 11,1 % | -0,4 % | 19,2 % | 26,2 % | 27,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 2 503 € | 173 t€ | 211 t€ | 142 t€ | 107 t€ | 71 t€ |
| Rörelsebidrag % | 0,2 % | 13,7 % | 16,6 % | 13,4 % | 12,7 % | 10,7 % |
| Rörelseresultat | 113 t€ | 122 t€ | 147 t€ | 96 t€ | 66 t€ | 30 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,0 % | 9,7 % | 11,6 % | 9,0 % | 7,9 % | 4,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 89 t€ | 98 t€ | 117 t€ | 76 t€ | 53 t€ | 24 t€ |
| Personalkostnader | -874 t€ | 721 t€ | 675 t€ | 548 t€ | 484 t€ | 327 t€ |
| Soliditet | 43,5 % | 47,5 % | 48,8 % | 45,9 % | 50,4 % | 52,3 % |
| Kassalikviditet | 0,80 | 1,31 | 1,20 | 1,25 | 1,25 | 1,19 |
| Current ratio | 0,80 | 1,31 | 1,20 | 1,25 | 1,25 | 1,19 |
| Relativ skuldsättning | 24,3 % | 20,4 % | 20,2 % | 21,9 % | 18,9 % | 20,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 34,1 % | 42,2 % | 47,9 % | 38,6 % | 33,0 % | 16,1 % |
| Balansomslutning | 602 t€ | 489 t€ | 500 t€ | 430 t€ | 320 t€ | 283 t€ |
| Eget kapital | 262 t€ | 232 t€ | 244 t€ | 197 t€ | 161 t€ | 148 t€ |
| Kassa och bank | 130 t€ | 257 t€ | 189 t€ | 161 t€ | 148 t€ | 102 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 842 t€ | 661 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 072 € | 600 € | 5 660 € | 20 t€ | 684 € | 0 € |
| Material och tjänster | 166 t€ | -243 t€ | -270 t€ | -279 t€ | -177 t€ | -208 t€ |
| Personalkostnader | 874 t€ | -721 t€ | -675 t€ | -548 t€ | -484 t€ | -327 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 110 t€ | -51 t€ | -64 t€ | -47 t€ | -41 t€ | -41 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 145 t€ | -123 t€ | -115 t€ | -112 t€ | -74 t€ | -56 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 113 t€ | 122 t€ | 147 t€ | 96 t€ | 66 t€ | 30 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 313 € | -106 € | -13 € | 3 € | 44 € | 105 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 112 t€ | 122 t€ | 147 t€ | 96 t€ | 67 t€ | 30 t€ |
| Inkomstskatt | 23 t€ | -24 t€ | -29 t€ | -20 t€ | -13 t€ | -5 992 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 89 t€ | 98 t€ | 117 t€ | 76 t€ | 53 t€ | 24 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 330 t€ | 153 t€ | 192 t€ | 140 t€ | 122 t€ | 123 t€ |
| Fordringar | 142 t€ | 79 t€ | 119 t€ | 130 t€ | 51 t€ | 59 t€ |
| Kassa och bank | 130 t€ | 257 t€ | 189 t€ | 161 t€ | 148 t€ | 102 t€ |
| Rörliga aktiva | 271 t€ | 336 t€ | 308 t€ | 290 t€ | 198 t€ | 160 t€ |
| Aktiva | 602 t€ | 489 t€ | 500 t€ | 430 t€ | 320 t€ | 283 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Eget kapital | 262 t€ | 232 t€ | 244 t€ | 197 t€ | 161 t€ | 148 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 340 t€ | 257 t€ | 256 t€ | 233 t€ | 159 t€ | 135 t€ |
| Främmande kapital | 340 t€ | 257 t€ | 256 t€ | 233 t€ | 159 t€ | 135 t€ |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 842 t€ | 661 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 072 € | 600 € | 5 660 € | 20 t€ | 684 € | 0 € |
| Material och tjänster | 166 t€ | -243 t€ | -270 t€ | -279 t€ | -177 t€ | -208 t€ |
| Personalkostnader | 874 t€ | -721 t€ | -675 t€ | -548 t€ | -484 t€ | -327 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 110 t€ | -51 t€ | -64 t€ | -47 t€ | -41 t€ | -41 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 145 t€ | -123 t€ | -115 t€ | -112 t€ | -74 t€ | -56 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 113 t€ | 122 t€ | 147 t€ | 96 t€ | 66 t€ | 30 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 313 € | -106 € | -13 € | 3 € | 44 € | 105 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 112 t€ | 122 t€ | 147 t€ | 96 t€ | 67 t€ | 30 t€ |
| Inkomstskatt | 23 t€ | -24 t€ | -29 t€ | -20 t€ | -13 t€ | -5 992 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 89 t€ | 98 t€ | 117 t€ | 76 t€ | 53 t€ | 24 t€ |
| Bestående aktiva | 330 t€ | 153 t€ | 192 t€ | 140 t€ | 122 t€ | 123 t€ |
| Fordringar | 142 t€ | 79 t€ | 119 t€ | 130 t€ | 51 t€ | 59 t€ |
| Kassa och bank | 130 t€ | 257 t€ | 189 t€ | 161 t€ | 148 t€ | 102 t€ |
| Rörliga aktiva | 271 t€ | 336 t€ | 308 t€ | 290 t€ | 198 t€ | 160 t€ |
| Aktiva | 602 t€ | 489 t€ | 500 t€ | 430 t€ | 320 t€ | 283 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Eget kapital | 262 t€ | 232 t€ | 244 t€ | 197 t€ | 161 t€ | 148 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 340 t€ | 257 t€ | 256 t€ | 233 t€ | 159 t€ | 135 t€ |
| Främmande kapital | 340 t€ | 257 t€ | 256 t€ | 233 t€ | 159 t€ | 135 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 6 882 € | 9 176 € | 12 t€ | 16 t€ | 22 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 641 € | 1 665 € | 1 665 € | 1 286 € | 1 205 € | 56 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 122 t€ | 87 t€ | 78 t€ | 67 t€ | 53 t€ | 38 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 169 t€ | 131 t€ | 124 t€ | 118 t€ | 105 t€ | 121 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 9 220 € | 538 € | 5 408 € | 4 654 € | 4 282 € | 20 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 30 t€ | 23 t€ | 28 t€ | 29 t€ | 17 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 131 t€ | 77 t€ | 112 t€ | 124 t€ | 45 t€ | 39 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 127 t€ | -138 t€ | -144 t€ | -178 t€ | -124 t€ | -85 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 89 t€ | 98 t€ | 117 t€ | 76 t€ | 53 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 142 t€ | 79 t€ | 119 t€ | 130 t€ | 51 t€ | 59 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 313 € | -137 € | -20 € | -6 € | -1 € | -10 € |
| Materiella tillgångar | 330 t€ | 153 t€ | 192 t€ | 140 t€ | 122 t€ | 123 t€ |
| Löner och arvoden | 727 t€ | -600 t€ | -566 t€ | -458 t€ | -404 t€ | -274 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 188 t€ | 147 t€ | 150 t€ | 137 t€ | 88 t€ | 79 t€ |
| Passiva | 602 t€ | 489 t€ | 500 t€ | 430 t€ | 320 t€ | 283 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 31 € | 7 € | 9 € | 44 € | 115 € |
| Övriga lönebikostnader | 27 t€ | -27 t€ | -24 t€ | -22 t€ | -12 t€ | -16 t€ |
| Maskiner och inventarier | 324 t€ | 144 t€ | 180 t€ | 123 t€ | 100 t€ | 123 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 110 t€ | -51 t€ | -64 t€ | -47 t€ | -41 t€ | -41 t€ |
| Köp av tjänster | 38 t€ | -105 t€ | -126 t€ | -102 t€ | -53 t€ | -123 t€ |
| Pensionskostnader | 120 t€ | -93 t€ | -86 t€ | -69 t€ | -67 t€ | -36 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör RANE LOGISTICS OY till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2782 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 3,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.