Pietikäisen Korjaamo Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lapinlahti, rekisteröity vuonna 2013. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,0 M€ ja liikevoitto 349 t€; omavaraisuusaste 95,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 419 t€ ja tuloverot 85 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 992 t€ | 749 t€ | 751 t€ | 708 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -8,8 % | 11,9 % | 32,4 % | -0,3 % | 6,1 % | – |
| Käyttökate | 330 t€ | 404 t€ | 333 t€ | 232 t€ | 236 t€ | 213 t€ |
| Käyttökate-% | 32,7 % | 36,4 % | 33,6 % | 31,0 % | 31,5 % | 30,0 % |
| Liikevoitto | 349 t€ | 383 t€ | 315 t€ | 213 t€ | 223 t€ | 198 t€ |
| Liikevoitto-% | 34,5 % | 34,5 % | 31,7 % | 28,5 % | 29,6 % | 28,0 % |
| Tilikauden tulos | 302 t€ | 334 t€ | 283 t€ | 258 t€ | 244 t€ | 175 t€ |
| Henkilöstökulut | -166 t€ | 175 t€ | 186 t€ | 131 t€ | 129 t€ | 130 t€ |
| Omavaraisuusaste | 95,5 % | 94,1 % | 90,6 % | 88,7 % | 88,9 % | 88,3 % |
| Quick ratio | 5,09 | 2,67 | 1,84 | 1,39 | 1,83 | 2,83 |
| Current ratio | 5,39 | 2,91 | 1,99 | 1,56 | 2,07 | 3,07 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,0 % | 8,8 % | 13,8 % | 19,1 % | 15,7 % | 14,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 17,4 % | 21,5 % | 21,4 % | 22,9 % | 25,8 % | 22,9 % |
| Taseen loppusumma | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 865 t€ |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 947 t€ | 764 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 381 t€ | 204 t€ | 214 t€ | 176 t€ | 148 t€ | 253 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 992 t€ | 749 t€ | 751 t€ | 708 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 576 € | 0 € | – | – | 0 € | 2 561 € |
| Materiaalit ja palvelut | 366 t€ | -412 t€ | -366 t€ | -290 t€ | -290 t€ | -271 t€ |
| Henkilöstökulut | 166 t€ | -175 t€ | -186 t€ | -131 t€ | -129 t€ | -130 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 19 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -19 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 112 t€ | -118 t€ | -107 t€ | -98 t€ | -96 t€ | -90 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 349 t€ | 383 t€ | 315 t€ | 213 t€ | 223 t€ | 198 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -28 t€ | 36 t€ | 37 t€ | 110 t€ | 83 t€ | 20 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 377 t€ | 418 t€ | 352 t€ | 323 t€ | 306 t€ | 219 t€ |
| Tuloverot | 75 t€ | -85 t€ | -69 t€ | -65 t€ | -61 t€ | -44 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 302 t€ | 334 t€ | 283 t€ | 258 t€ | 244 t€ | 175 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 821 t€ | 555 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 25 t€ | 23 t€ | 22 t€ | 23 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Saamiset | 30 t€ | 57 t€ | 38 t€ | 24 t€ | 68 t€ | 34 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 381 t€ | 204 t€ | 214 t€ | 176 t€ | 148 t€ | 253 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 435 t€ | 284 t€ | 273 t€ | 223 t€ | 244 t€ | 311 t€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 865 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 947 t€ | 764 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 81 t€ | 98 t€ | 137 t€ | 143 t€ | 118 t€ | 101 t€ |
| Vieras pääoma | 81 t€ | 98 t€ | 137 t€ | 143 t€ | 118 t€ | 101 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 992 t€ | 749 t€ | 751 t€ | 708 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 576 € | 0 € | – | – | 0 € | 2 561 € |
| Materiaalit ja palvelut | 366 t€ | -412 t€ | -366 t€ | -290 t€ | -290 t€ | -271 t€ |
| Henkilöstökulut | 166 t€ | -175 t€ | -186 t€ | -131 t€ | -129 t€ | -130 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 19 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -19 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 112 t€ | -118 t€ | -107 t€ | -98 t€ | -96 t€ | -90 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 349 t€ | 383 t€ | 315 t€ | 213 t€ | 223 t€ | 198 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -28 t€ | 36 t€ | 37 t€ | 110 t€ | 83 t€ | 20 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 377 t€ | 418 t€ | 352 t€ | 323 t€ | 306 t€ | 219 t€ |
| Tuloverot | 75 t€ | -85 t€ | -69 t€ | -65 t€ | -61 t€ | -44 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 302 t€ | 334 t€ | 283 t€ | 258 t€ | 244 t€ | 175 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 821 t€ | 555 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 25 t€ | 23 t€ | 22 t€ | 23 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Saamiset | 30 t€ | 57 t€ | 38 t€ | 24 t€ | 68 t€ | 34 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 381 t€ | 204 t€ | 214 t€ | 176 t€ | 148 t€ | 253 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 435 t€ | 284 t€ | 273 t€ | 223 t€ | 244 t€ | 311 t€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 865 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 947 t€ | 764 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 81 t€ | 98 t€ | 137 t€ | 143 t€ | 118 t€ | 101 t€ |
| Vieras pääoma | 81 t€ | 98 t€ | 137 t€ | 143 t€ | 118 t€ | 101 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 49 t€ | 53 t€ | 0 € | – | – | – |
| Valmiit tuotteet | 25 t€ | 23 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Sijoitukset | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 992 t€ | 780 t€ | 512 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 37 t€ | 40 t€ | 50 t€ | 85 t€ | 58 t€ | 44 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 0 € | -1 377 € | -254 € | 1 631 € | 0 € | -6 955 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 869 t€ | 701 t€ | 587 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 344 € | 0 € | 6 182 € | 0 € | 5 558 € | 8 276 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 18 t€ | 13 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 16 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 24 t€ | 30 t€ | 31 t€ | 24 t€ | 28 t€ | 25 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 367 t€ | -414 t€ | -364 t€ | -282 t€ | -292 t€ | -269 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 302 t€ | 334 t€ | 283 t€ | 258 t€ | 244 t€ | 175 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 30 t€ | 57 t€ | 38 t€ | 24 t€ | 68 t€ | 34 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -12 € | -40 € | -149 € | -1 € | -564 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 94 t€ | 104 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 42 t€ | 43 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 134 t€ | -140 t€ | -152 t€ | -107 t€ | -110 t€ | -104 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 26 t€ | 45 t€ | 65 t€ | 41 t€ | 45 t€ | 32 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 3 539 € | 27 t€ | 0 € | 0 € | 35 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 865 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 28 t€ | 36 t€ | 37 t€ | 110 t€ | 83 t€ | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 7 047 € | -6 574 € | -6 003 € | -4 939 € | -5 469 € | -6 201 € |
| Koneet ja kalusto | 46 t€ | 51 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 42 t€ | 43 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 19 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -19 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | – | 0 € | 1 377 € | 1 631 € | 0 € | – |
| Palvelujen ostot | 0 € | -736 € | -352 € | -1 969 € | -1 913 € | -295 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -1 505 € | 3 099 € | -1 636 € | -5 915 € | 3 894 € | -1 488 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 942 t€ | 730 t€ | 512 t€ |
| Eläkekulut | 25 t€ | -28 t€ | -28 t€ | -19 t€ | -13 t€ | -20 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | – | – | – | – | 0 € | 21 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Pietikäisen Korjaamo Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään 10 %:iin (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 21-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.