Pietikäisen Korjaamo Oy är ett aktiebolag med hemort i Lapinlahti, registrerat år 2013. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,0 M€ och rörelseresultatet 349 t€; soliditet 95,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 419 t€ och inkomstskatterna 85 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 992 t€ | 749 t€ | 751 t€ | 708 t€ |
| Förändring i omsättning | -8,8 % | 11,9 % | 32,4 % | -0,3 % | 6,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 330 t€ | 404 t€ | 333 t€ | 232 t€ | 236 t€ | 213 t€ |
| Rörelsebidrag % | 32,7 % | 36,4 % | 33,6 % | 31,0 % | 31,5 % | 30,0 % |
| Rörelseresultat | 349 t€ | 383 t€ | 315 t€ | 213 t€ | 223 t€ | 198 t€ |
| Rörelsemarginal | 34,5 % | 34,5 % | 31,7 % | 28,5 % | 29,6 % | 28,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 302 t€ | 334 t€ | 283 t€ | 258 t€ | 244 t€ | 175 t€ |
| Personalkostnader | -166 t€ | 175 t€ | 186 t€ | 131 t€ | 129 t€ | 130 t€ |
| Soliditet | 95,5 % | 94,1 % | 90,6 % | 88,7 % | 88,9 % | 88,3 % |
| Kassalikviditet | 5,09 | 2,67 | 1,84 | 1,39 | 1,83 | 2,83 |
| Current ratio | 5,39 | 2,91 | 1,99 | 1,56 | 2,07 | 3,07 |
| Relativ skuldsättning | 8,0 % | 8,8 % | 13,8 % | 19,1 % | 15,7 % | 14,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 17,4 % | 21,5 % | 21,4 % | 22,9 % | 25,8 % | 22,9 % |
| Balansomslutning | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 865 t€ |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 947 t€ | 764 t€ |
| Kassa och bank | 381 t€ | 204 t€ | 214 t€ | 176 t€ | 148 t€ | 253 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 992 t€ | 749 t€ | 751 t€ | 708 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 576 € | 0 € | – | – | 0 € | 2 561 € |
| Material och tjänster | 366 t€ | -412 t€ | -366 t€ | -290 t€ | -290 t€ | -271 t€ |
| Personalkostnader | 166 t€ | -175 t€ | -186 t€ | -131 t€ | -129 t€ | -130 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 19 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -19 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 112 t€ | -118 t€ | -107 t€ | -98 t€ | -96 t€ | -90 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 349 t€ | 383 t€ | 315 t€ | 213 t€ | 223 t€ | 198 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -28 t€ | 36 t€ | 37 t€ | 110 t€ | 83 t€ | 20 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 377 t€ | 418 t€ | 352 t€ | 323 t€ | 306 t€ | 219 t€ |
| Inkomstskatt | 75 t€ | -85 t€ | -69 t€ | -65 t€ | -61 t€ | -44 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 302 t€ | 334 t€ | 283 t€ | 258 t€ | 244 t€ | 175 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 821 t€ | 555 t€ |
| Omsättningstillgångar | 25 t€ | 23 t€ | 22 t€ | 23 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Fordringar | 30 t€ | 57 t€ | 38 t€ | 24 t€ | 68 t€ | 34 t€ |
| Kassa och bank | 381 t€ | 204 t€ | 214 t€ | 176 t€ | 148 t€ | 253 t€ |
| Rörliga aktiva | 435 t€ | 284 t€ | 273 t€ | 223 t€ | 244 t€ | 311 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 865 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 947 t€ | 764 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 81 t€ | 98 t€ | 137 t€ | 143 t€ | 118 t€ | 101 t€ |
| Främmande kapital | 81 t€ | 98 t€ | 137 t€ | 143 t€ | 118 t€ | 101 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 992 t€ | 749 t€ | 751 t€ | 708 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 576 € | 0 € | – | – | 0 € | 2 561 € |
| Material och tjänster | 366 t€ | -412 t€ | -366 t€ | -290 t€ | -290 t€ | -271 t€ |
| Personalkostnader | 166 t€ | -175 t€ | -186 t€ | -131 t€ | -129 t€ | -130 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 19 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -19 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 112 t€ | -118 t€ | -107 t€ | -98 t€ | -96 t€ | -90 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 349 t€ | 383 t€ | 315 t€ | 213 t€ | 223 t€ | 198 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -28 t€ | 36 t€ | 37 t€ | 110 t€ | 83 t€ | 20 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 377 t€ | 418 t€ | 352 t€ | 323 t€ | 306 t€ | 219 t€ |
| Inkomstskatt | 75 t€ | -85 t€ | -69 t€ | -65 t€ | -61 t€ | -44 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 302 t€ | 334 t€ | 283 t€ | 258 t€ | 244 t€ | 175 t€ |
| Bestående aktiva | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 821 t€ | 555 t€ |
| Omsättningstillgångar | 25 t€ | 23 t€ | 22 t€ | 23 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Fordringar | 30 t€ | 57 t€ | 38 t€ | 24 t€ | 68 t€ | 34 t€ |
| Kassa och bank | 381 t€ | 204 t€ | 214 t€ | 176 t€ | 148 t€ | 253 t€ |
| Rörliga aktiva | 435 t€ | 284 t€ | 273 t€ | 223 t€ | 244 t€ | 311 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 865 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,7 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 947 t€ | 764 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 81 t€ | 98 t€ | 137 t€ | 143 t€ | 118 t€ | 101 t€ |
| Främmande kapital | 81 t€ | 98 t€ | 137 t€ | 143 t€ | 118 t€ | 101 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 49 t€ | 53 t€ | 0 € | – | – | – |
| Färdiga produkter | 25 t€ | 23 t€ | 20 t€ | 22 t€ | 28 t€ | 24 t€ |
| Placeringar | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 992 t€ | 780 t€ | 512 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 37 t€ | 40 t€ | 50 t€ | 85 t€ | 58 t€ | 44 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | 0 € | -1 377 € | -254 € | 1 631 € | 0 € | -6 955 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 869 t€ | 701 t€ | 587 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 344 € | 0 € | 6 182 € | 0 € | 5 558 € | 8 276 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 18 t€ | 13 t€ | 22 t€ | 18 t€ | 16 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 24 t€ | 30 t€ | 31 t€ | 24 t€ | 28 t€ | 25 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 367 t€ | -414 t€ | -364 t€ | -282 t€ | -292 t€ | -269 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 302 t€ | 334 t€ | 283 t€ | 258 t€ | 244 t€ | 175 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 30 t€ | 57 t€ | 38 t€ | 24 t€ | 68 t€ | 34 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -12 € | -40 € | -149 € | -1 € | -564 € |
| Materiella tillgångar | 94 t€ | 104 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 42 t€ | 43 t€ |
| Löner och arvoden | 134 t€ | -140 t€ | -152 t€ | -107 t€ | -110 t€ | -104 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 26 t€ | 45 t€ | 65 t€ | 41 t€ | 45 t€ | 32 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 0 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 3 539 € | 27 t€ | 0 € | 0 € | 35 t€ | 0 € |
| Passiva | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 865 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 28 t€ | 36 t€ | 37 t€ | 110 t€ | 83 t€ | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 7 047 € | -6 574 € | -6 003 € | -4 939 € | -5 469 € | -6 201 € |
| Maskiner och inventarier | 46 t€ | 51 t€ | 55 t€ | 58 t€ | 42 t€ | 43 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 19 t€ | -21 t€ | -18 t€ | -19 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Varor under tillverkning | – | 0 € | 1 377 € | 1 631 € | 0 € | – |
| Köp av tjänster | 0 € | -736 € | -352 € | -1 969 € | -1 913 € | -295 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1 505 € | 3 099 € | -1 636 € | -5 915 € | 3 894 € | -1 488 € |
| Övriga aktier och andelar | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 942 t€ | 730 t€ | 512 t€ |
| Pensionskostnader | 25 t€ | -28 t€ | -28 t€ | -19 t€ | -13 t€ | -20 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | – | – | 0 € | 21 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Pietikäisen Korjaamo Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 21 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.