Gastrovire Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 2013. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto -1 206 €; omavaraisuusaste 100,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 15 t€ ja tuloverot 3 059 €.
Lahti: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Käyttökate | -1 206 € | -1 184 € | -1 188 € |
| Liikevoitto | -1 206 € | -1 184 € | -1 188 € |
| Tilikauden tulos | 22 t€ | 15 t€ | 9 861 € |
| Omavaraisuusaste | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 8,4 % | 5,8 % | 3,7 % |
| Taseen loppusumma | 258 t€ | 257 t€ | 264 t€ |
| Oma pääoma | 258 t€ | 257 t€ | 264 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 420 € | 973 € | 8 761 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 1 206 € | -1 184 € | -1 188 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 206 € | -1 184 € | -1 188 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -26 t€ | 19 t€ | 14 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 25 t€ | 18 t€ | 13 t€ |
| Tuloverot | 2 887 € | -3 059 € | -3 093 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 22 t€ | 15 t€ | 9 861 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 253 t€ | 255 t€ | 255 t€ |
| Saamiset | 526 € | 433 € | 1 075 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 420 € | 973 € | 8 761 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 4 946 € | 1 406 € | 9 836 € |
| Vastaavaa | 258 t€ | 257 t€ | 264 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 258 t€ | 257 t€ | 264 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (24)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 1 206 € | -1 184 € | -1 188 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -1 206 € | -1 184 € | -1 188 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -26 t€ | 19 t€ | 14 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 25 t€ | 18 t€ | 13 t€ |
| Tuloverot | 2 887 € | -3 059 € | -3 093 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 22 t€ | 15 t€ | 9 861 € |
| Pysyvät vastaavat | 253 t€ | 255 t€ | 255 t€ |
| Saamiset | 526 € | 433 € | 1 075 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 4 420 € | 973 € | 8 761 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 4 946 € | 1 406 € | 9 836 € |
| Vastaavaa | 258 t€ | 257 t€ | 264 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 258 t€ | 257 t€ | 264 t€ |
| Sijoitukset | 253 t€ | 255 t€ | 255 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 233 t€ | 239 t€ | 252 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 526 € | 433 € | 1 075 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 22 t€ | 15 t€ | 9 861 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 526 € | 433 € | 1 075 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | – | 0 € | -10 t€ |
| Vastattavaa | 258 t€ | 257 t€ | 264 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 9 € | 0 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | -3 437 € | 1 168 € | 6 490 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 253 t€ | 255 t€ | 255 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 22 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Gastrovire Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut pienempään puoliskoon (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.