Gastrovire Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 2013. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet -1 206 €; soliditet 100,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 15 t€ och inkomstskatterna 3 059 €.
Lahtis: 14 nya företag på 30 dagar
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelsebidrag | -1 206 € | -1 184 € | -1 188 € |
| Rörelseresultat | -1 206 € | -1 184 € | -1 188 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | 22 t€ | 15 t€ | 9 861 € |
| Soliditet | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,4 % | 5,8 % | 3,7 % |
| Balansomslutning | 258 t€ | 257 t€ | 264 t€ |
| Eget kapital | 258 t€ | 257 t€ | 264 t€ |
| Kassa och bank | 4 420 € | 973 € | 8 761 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 1 206 € | -1 184 € | -1 188 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 206 € | -1 184 € | -1 188 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -26 t€ | 19 t€ | 14 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 25 t€ | 18 t€ | 13 t€ |
| Inkomstskatt | 2 887 € | -3 059 € | -3 093 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 22 t€ | 15 t€ | 9 861 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 253 t€ | 255 t€ | 255 t€ |
| Fordringar | 526 € | 433 € | 1 075 € |
| Kassa och bank | 4 420 € | 973 € | 8 761 € |
| Rörliga aktiva | 4 946 € | 1 406 € | 9 836 € |
| Aktiva | 258 t€ | 257 t€ | 264 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 258 t€ | 257 t€ | 264 t€ |
Alla poster i bokslutet (24)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 1 206 € | -1 184 € | -1 188 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 206 € | -1 184 € | -1 188 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -26 t€ | 19 t€ | 14 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 25 t€ | 18 t€ | 13 t€ |
| Inkomstskatt | 2 887 € | -3 059 € | -3 093 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 22 t€ | 15 t€ | 9 861 € |
| Bestående aktiva | 253 t€ | 255 t€ | 255 t€ |
| Fordringar | 526 € | 433 € | 1 075 € |
| Kassa och bank | 4 420 € | 973 € | 8 761 € |
| Rörliga aktiva | 4 946 € | 1 406 € | 9 836 € |
| Aktiva | 258 t€ | 257 t€ | 264 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 258 t€ | 257 t€ | 264 t€ |
| Placeringar | 253 t€ | 255 t€ | 255 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 233 t€ | 239 t€ | 252 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 526 € | 433 € | 1 075 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 22 t€ | 15 t€ | 9 861 € |
| Kortfristiga fordringar | 526 € | 433 € | 1 075 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | -10 t€ |
| Passiva | 258 t€ | 257 t€ | 264 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 € | 9 € | 0 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -3 437 € | 1 168 € | 6 490 € |
| Övriga aktier och andelar | 253 t€ | 255 t€ | 255 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 22 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Gastrovire Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.