123 Huolto Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vantaa, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 2,0 M€ ja liikevoitto 55 t€; omavaraisuusaste 51,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 40 t€ ja tuloverot 8 032 €.
Vantaa: 65 uutta yritystä 30 päivässä
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -9,1 % | -14,6 % | 10,0 % | – |
| Käyttökate | 41 t€ | 60 t€ | 325 t€ | -37 t€ |
| Käyttökate-% | 2,1 % | 2,8 % | 12,9 % | -1,6 % |
| Liikevoitto | 55 t€ | 43 t€ | 302 t€ | -56 t€ |
| Liikevoitto-% | 2,8 % | 2,0 % | 11,9 % | -2,4 % |
| Tilikauden tulos | 34 t€ | 30 t€ | 249 t€ | -69 t€ |
| Henkilöstökulut | -504 t€ | 463 t€ | 528 t€ | 386 t€ |
| Omavaraisuusaste | 51,7 % | 44,4 % | 43,1 % | 20,5 % |
| Quick ratio | 1,16 | 0,97 | 1,30 | 1,13 |
| Current ratio | 2,02 | 1,74 | 1,67 | 1,13 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 22,0 % | 23,3 % | 19,5 % | 20,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 7,4 % | 7,3 % | 66,7 % | -55,9 % |
| Taseen loppusumma | 896 t€ | 906 t€ | 865 t€ | 604 t€ |
| Oma pääoma | 463 t€ | 402 t€ | 373 t€ | 124 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 270 t€ | 183 t€ | 205 t€ | 261 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 28 t€ | 4 275 € | 69 t€ | 17 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,3 M€ | -1,5 M€ |
| Henkilöstökulut | 504 t€ | -463 t€ | -528 t€ | -386 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 13 t€ | -18 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 316 t€ | -588 t€ | -418 t€ | -513 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 55 t€ | 43 t€ | 302 t€ | -56 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 11 t€ | -5 772 € | -8 182 € | -14 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 43 t€ | 37 t€ | 294 t€ | -69 t€ |
| Tuloverot | 8 617 € | -7 384 € | -45 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 34 t€ | 30 t€ | 249 t€ | -69 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 40 t€ | 53 t€ | 71 t€ | 61 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 363 t€ | 378 t€ | 174 t€ | 0 € |
| Saamiset | 223 t€ | 292 t€ | 416 t€ | 283 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 270 t€ | 183 t€ | 205 t€ | 261 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 856 t€ | 853 t€ | 795 t€ | 544 t€ |
| Vastaavaa | 896 t€ | 906 t€ | 865 t€ | 604 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 463 t€ | 402 t€ | 373 t€ | 124 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 9 100 € | 13 t€ | 16 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 424 t€ | 491 t€ | 476 t€ | 480 t€ |
| Vieras pääoma | 433 t€ | 504 t€ | 493 t€ | 480 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 28 t€ | 4 275 € | 69 t€ | 17 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,3 M€ | -1,5 M€ |
| Henkilöstökulut | 504 t€ | -463 t€ | -528 t€ | -386 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 13 t€ | -18 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 316 t€ | -588 t€ | -418 t€ | -513 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 55 t€ | 43 t€ | 302 t€ | -56 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 11 t€ | -5 772 € | -8 182 € | -14 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 43 t€ | 37 t€ | 294 t€ | -69 t€ |
| Tuloverot | 8 617 € | -7 384 € | -45 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 34 t€ | 30 t€ | 249 t€ | -69 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 40 t€ | 53 t€ | 71 t€ | 61 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 363 t€ | 378 t€ | 174 t€ | 0 € |
| Saamiset | 223 t€ | 292 t€ | 416 t€ | 283 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 270 t€ | 183 t€ | 205 t€ | 261 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 856 t€ | 853 t€ | 795 t€ | 544 t€ |
| Vastaavaa | 896 t€ | 906 t€ | 865 t€ | 604 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 463 t€ | 402 t€ | 373 t€ | 124 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 9 100 € | 13 t€ | 16 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 424 t€ | 491 t€ | 476 t€ | 480 t€ |
| Vieras pääoma | 433 t€ | 504 t€ | 493 t€ | 480 t€ |
| Valmiit tuotteet | 363 t€ | 378 t€ | 174 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 212 t€ | 327 t€ | 240 t€ | 227 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 426 t€ | 370 t€ | 121 t€ | 191 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | 0 € | 32 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 168 t€ | 146 t€ | 151 t€ | 112 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 161 t€ | 223 t€ | 350 t€ | 177 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 991 t€ | -978 t€ | -1,4 M€ | -1,4 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 34 t€ | 30 t€ | 249 t€ | -69 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 209 t€ | 278 t€ | 402 t€ | 269 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 11 t€ | -5 775 € | -8 183 € | -14 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 40 t€ | 53 t€ | 71 t€ | 61 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 410 t€ | -384 t€ | -419 t€ | -330 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 43 t€ | 17 t€ | 85 t€ | 142 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 48 t€ | 56 t€ | 52 t€ | 92 t€ |
| Vastattavaa | 896 t€ | 906 t€ | 865 t€ | 604 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 € | 3 € | 1 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 21 t€ | -12 t€ | -20 t€ | -4 627 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 9 100 € | 13 t€ | 16 t€ | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 40 t€ | 53 t€ | 71 t€ | 61 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 13 t€ | -18 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
| Palvelujen ostot | 100 t€ | -78 t€ | -86 t€ | -61 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 15 t€ | 0 € | 174 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | 0 € | 335 € | 0 € |
| Eläkekulut | 74 t€ | -67 t€ | -89 t€ | -51 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna 123 Huolto Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus suurempaan puoliskoon (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 2,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.