123 Huolto Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 2,0 M€ och rörelseresultatet 55 t€; soliditet 51,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 40 t€ och inkomstskatterna 8 032 €.
Vanda: 65 nya företag på 30 dagar
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ |
| Förändring i omsättning | -9,1 % | -14,6 % | 10,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 41 t€ | 60 t€ | 325 t€ | -37 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,1 % | 2,8 % | 12,9 % | -1,6 % |
| Rörelseresultat | 55 t€ | 43 t€ | 302 t€ | -56 t€ |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 2,0 % | 11,9 % | -2,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 34 t€ | 30 t€ | 249 t€ | -69 t€ |
| Personalkostnader | -504 t€ | 463 t€ | 528 t€ | 386 t€ |
| Soliditet | 51,7 % | 44,4 % | 43,1 % | 20,5 % |
| Kassalikviditet | 1,16 | 0,97 | 1,30 | 1,13 |
| Current ratio | 2,02 | 1,74 | 1,67 | 1,13 |
| Relativ skuldsättning | 22,0 % | 23,3 % | 19,5 % | 20,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,4 % | 7,3 % | 66,7 % | -55,9 % |
| Balansomslutning | 896 t€ | 906 t€ | 865 t€ | 604 t€ |
| Eget kapital | 463 t€ | 402 t€ | 373 t€ | 124 t€ |
| Kassa och bank | 270 t€ | 183 t€ | 205 t€ | 261 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 28 t€ | 4 275 € | 69 t€ | 17 t€ |
| Material och tjänster | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,3 M€ | -1,5 M€ |
| Personalkostnader | 504 t€ | -463 t€ | -528 t€ | -386 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 13 t€ | -18 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 316 t€ | -588 t€ | -418 t€ | -513 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 55 t€ | 43 t€ | 302 t€ | -56 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 11 t€ | -5 772 € | -8 182 € | -14 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 43 t€ | 37 t€ | 294 t€ | -69 t€ |
| Inkomstskatt | 8 617 € | -7 384 € | -45 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 34 t€ | 30 t€ | 249 t€ | -69 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 40 t€ | 53 t€ | 71 t€ | 61 t€ |
| Omsättningstillgångar | 363 t€ | 378 t€ | 174 t€ | 0 € |
| Fordringar | 223 t€ | 292 t€ | 416 t€ | 283 t€ |
| Kassa och bank | 270 t€ | 183 t€ | 205 t€ | 261 t€ |
| Rörliga aktiva | 856 t€ | 853 t€ | 795 t€ | 544 t€ |
| Aktiva | 896 t€ | 906 t€ | 865 t€ | 604 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 463 t€ | 402 t€ | 373 t€ | 124 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 9 100 € | 13 t€ | 16 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 424 t€ | 491 t€ | 476 t€ | 480 t€ |
| Främmande kapital | 433 t€ | 504 t€ | 493 t€ | 480 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,0 M€ | 2,2 M€ | 2,5 M€ | 2,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 28 t€ | 4 275 € | 69 t€ | 17 t€ |
| Material och tjänster | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,3 M€ | -1,5 M€ |
| Personalkostnader | 504 t€ | -463 t€ | -528 t€ | -386 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 13 t€ | -18 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 316 t€ | -588 t€ | -418 t€ | -513 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 55 t€ | 43 t€ | 302 t€ | -56 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 11 t€ | -5 772 € | -8 182 € | -14 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 43 t€ | 37 t€ | 294 t€ | -69 t€ |
| Inkomstskatt | 8 617 € | -7 384 € | -45 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 34 t€ | 30 t€ | 249 t€ | -69 t€ |
| Bestående aktiva | 40 t€ | 53 t€ | 71 t€ | 61 t€ |
| Omsättningstillgångar | 363 t€ | 378 t€ | 174 t€ | 0 € |
| Fordringar | 223 t€ | 292 t€ | 416 t€ | 283 t€ |
| Kassa och bank | 270 t€ | 183 t€ | 205 t€ | 261 t€ |
| Rörliga aktiva | 856 t€ | 853 t€ | 795 t€ | 544 t€ |
| Aktiva | 896 t€ | 906 t€ | 865 t€ | 604 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 463 t€ | 402 t€ | 373 t€ | 124 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 9 100 € | 13 t€ | 16 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 424 t€ | 491 t€ | 476 t€ | 480 t€ |
| Främmande kapital | 433 t€ | 504 t€ | 493 t€ | 480 t€ |
| Färdiga produkter | 363 t€ | 378 t€ | 174 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 212 t€ | 327 t€ | 240 t€ | 227 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 426 t€ | 370 t€ | 121 t€ | 191 t€ |
| Långfristiga fordringar | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | – | 0 € | 32 € | 0 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 168 t€ | 146 t€ | 151 t€ | 112 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 161 t€ | 223 t€ | 350 t€ | 177 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 991 t€ | -978 t€ | -1,4 M€ | -1,4 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 34 t€ | 30 t€ | 249 t€ | -69 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 209 t€ | 278 t€ | 402 t€ | 269 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 11 t€ | -5 775 € | -8 183 € | -14 t€ |
| Materiella tillgångar | 40 t€ | 53 t€ | 71 t€ | 61 t€ |
| Löner och arvoden | 410 t€ | -384 t€ | -419 t€ | -330 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 43 t€ | 17 t€ | 85 t€ | 142 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 48 t€ | 56 t€ | 52 t€ | 92 t€ |
| Passiva | 896 t€ | 906 t€ | 865 t€ | 604 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 € | 3 € | 1 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 21 t€ | -12 t€ | -20 t€ | -4 627 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 9 100 € | 13 t€ | 16 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 40 t€ | 53 t€ | 71 t€ | 61 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 13 t€ | -18 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
| Köp av tjänster | 100 t€ | -78 t€ | -86 t€ | -61 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 15 t€ | 0 € | 174 t€ | 0 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | 0 € | 335 € | 0 € |
| Pensionskostnader | 74 t€ | -67 t€ | -89 t€ | -51 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör 123 Huolto Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 2,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.