Tarmo K Vaarala Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Ranua, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2026, liikevaihto oli 689 t€ ja liikevoitto -35 t€; omavaraisuusaste 99,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 215 t€ ja tuloverot 44 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2026 | 31.1.2025 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 689 t€ | 3,6 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -80,9 % | – |
| Käyttökate | -56 t€ | 85 t€ |
| Käyttökate-% | -8,1 % | 2,4 % |
| Liikevoitto | -35 t€ | 117 t€ |
| Liikevoitto-% | -5,1 % | 3,2 % |
| Tilikauden tulos | 15 t€ | 133 t€ |
| Henkilöstökulut | -52 t€ | -367 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,3 % | 88,5 % |
| Quick ratio | 126,59 | 6,65 |
| Current ratio | 126,59 | 7,60 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 1,3 % | 5,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,2 % | 10,0 % |
| Taseen loppusumma | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Oma pääoma | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 785 t€ | 863 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 689 t€ | 3,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 655 € | 905 € |
| Materiaalit ja palvelut | 539 t€ | 2,7 M€ |
| Henkilöstökulut | 52 t€ | 367 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 21 t€ | 32 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 113 t€ | 438 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -35 t€ | 117 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -39 t€ | -48 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 419 € | 166 t€ |
| Tuloverot | 3 420 € | 33 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 15 t€ | 133 t€ |
Tase
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 168 t€ | 200 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 0 € | 171 t€ |
| Saamiset | 6 169 € | 67 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 785 t€ | 863 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,1 M€ | 1,4 M€ |
| Vastaavaa | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 44 t€ | 59 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 853 € | 182 t€ |
| Vieras pääoma | 8 853 € | 182 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (54)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 689 t€ | 3,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 655 € | 905 € |
| Materiaalit ja palvelut | 539 t€ | 2,7 M€ |
| Henkilöstökulut | 52 t€ | 367 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 21 t€ | 32 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 113 t€ | 438 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -35 t€ | 117 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -39 t€ | -48 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 419 € | 166 t€ |
| Tuloverot | 3 420 € | 33 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 15 t€ | 133 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 168 t€ | 200 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 0 € | 171 t€ |
| Saamiset | 6 169 € | 67 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 785 t€ | 863 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,1 M€ | 1,4 M€ |
| Vastaavaa | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 44 t€ | 59 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 8 853 € | 182 t€ |
| Vieras pääoma | 8 853 € | 182 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 853 € | 31 t€ |
| Vastattavaa | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -1 090 € | -1 464 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 6 169 € | 62 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 16 t€ | 24 t€ |
| Valmiit tuotteet | 0 € | 171 t€ |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | -15 t€ | -806 € |
| Koneet ja kalusto | 62 t€ | 94 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 0 € | 93 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 32 t€ | 278 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 106 t€ | 106 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 31 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 15 t€ | 133 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 € | 200 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 0 € | 5 000 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 168 € | 31 t€ |
| Eläkekulut | 17 t€ | 80 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 3 077 € | 9 072 € |
| Muut arvopaperit | 329 t€ | 278 t€ |
| Palvelujen ostot | 1 405 € | 4 750 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 0 € | 5 000 € |
| Poistoero | 44 t€ | 59 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 22 t€ | 23 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 367 t€ | 2,6 M€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 62 t€ | 94 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 329 t€ | 278 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 21 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 58 t€ |
| Sijoitukset | 106 t€ | 106 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 171 t€ | 9 010 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Tarmo K Vaarala Oy kuuluu toimialaluokassa erikoistumaton elintarvikkeiden, juomien tai tupakan vähittäiskauppa suurempaan puoliskoon (763 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 94 t€, 2,3-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Ranua
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta