Tarmo K Vaarala Oy är ett aktiebolag med hemort i Ranua, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 var omsättningen 689 t€ och rörelseresultatet -35 t€; soliditet 99,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 215 t€ och inkomstskatterna 44 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 |
|---|---|---|
| Omsättning | 689 t€ | 3,6 M€ |
| Förändring i omsättning | -80,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -56 t€ | 85 t€ |
| Rörelsebidrag % | -8,1 % | 2,4 % |
| Rörelseresultat | -35 t€ | 117 t€ |
| Rörelsemarginal | -5,1 % | 3,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 15 t€ | 133 t€ |
| Personalkostnader | -52 t€ | -367 t€ |
| Soliditet | 99,3 % | 88,5 % |
| Kassalikviditet | 126,59 | 6,65 |
| Current ratio | 126,59 | 7,60 |
| Relativ skuldsättning | 1,3 % | 5,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,2 % | 10,0 % |
| Balansomslutning | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Kassa och bank | 785 t€ | 863 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 689 t€ | 3,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 655 € | 905 € |
| Material och tjänster | 539 t€ | 2,7 M€ |
| Personalkostnader | 52 t€ | 367 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 21 t€ | 32 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 113 t€ | 438 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -35 t€ | 117 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -39 t€ | -48 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 419 € | 166 t€ |
| Inkomstskatt | 3 420 € | 33 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 t€ | 133 t€ |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 168 t€ | 200 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 171 t€ |
| Fordringar | 6 169 € | 67 t€ |
| Kassa och bank | 785 t€ | 863 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 1,4 M€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Bokslutsdispositioner | 44 t€ | 59 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 8 853 € | 182 t€ |
| Främmande kapital | 8 853 € | 182 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 689 t€ | 3,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 655 € | 905 € |
| Material och tjänster | 539 t€ | 2,7 M€ |
| Personalkostnader | 52 t€ | 367 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 21 t€ | 32 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 113 t€ | 438 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -35 t€ | 117 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -39 t€ | -48 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 419 € | 166 t€ |
| Inkomstskatt | 3 420 € | 33 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 t€ | 133 t€ |
| Bestående aktiva | 168 t€ | 200 t€ |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 171 t€ |
| Fordringar | 6 169 € | 67 t€ |
| Kassa och bank | 785 t€ | 863 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 1,4 M€ |
| Aktiva | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,2 M€ | 1,3 M€ |
| Bokslutsdispositioner | 44 t€ | 59 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 8 853 € | 182 t€ |
| Främmande kapital | 8 853 € | 182 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Materiella tillgångar | 62 t€ | 94 t€ |
| Placeringar | 106 t€ | 106 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -1 090 € | -1 464 € |
| Löner och arvoden | 32 t€ | 278 t€ |
| Långfristiga fordringar | 0 € | 5 000 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 € | 0 € |
| Övriga värdepapper | 329 t€ | 278 t€ |
| Passiva | 1,3 M€ | 1,6 M€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 171 t€ | 9 010 € |
| Avskrivningsdifferens | 44 t€ | 59 t€ |
| Maskiner och inventarier | 62 t€ | 94 t€ |
| Köp av tjänster | 1 405 € | 4 750 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 31 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 0 € | 93 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 168 € | 31 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 106 t€ | 106 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 58 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 6 169 € | 62 t€ |
| Ökning (minskning) av avskrivningsdifferensen | -15 t€ | -806 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 0 € | 5 000 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 853 € | 31 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 3 077 € | 9 072 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 15 t€ | 133 t€ |
| Färdiga produkter | 0 € | 171 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 16 t€ | 24 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 € | 200 € |
| Finansiella värdepapper | 329 t€ | 278 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 367 t€ | 2,6 M€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 22 t€ | 23 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 21 t€ | 32 t€ |
| Pensionskostnader | 17 t€ | 80 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Tarmo K Vaarala Oy till den övre halvan inom näringsgrenen detaljhandel med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak (763 företag med beskattningsbar inkomst; median 94 t€, 2,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Ranua
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis