Zenvest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 111 t€ ja liikevoitto 16 t€; omavaraisuusaste 75,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 303 t€ ja tuloverot 61 t€.
Helsinki: 329 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 111 t€ | 50 t€ | 178 t€ | 46 t€ | 130 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 121,4 % | -72,0 % | 288,5 % | -64,7 % | – |
| Käyttökate | 38 t€ | -3 014 € | 72 t€ | 17 t€ | -89 t€ |
| Käyttökate-% | 34,0 % | -6,0 % | 40,4 % | 36,8 % | -68,7 % |
| Liikevoitto | 16 t€ | -14 t€ | 44 t€ | -25 t€ | -96 t€ |
| Liikevoitto-% | 14,2 % | -27,8 % | 24,4 % | -55,1 % | -73,9 % |
| Tilikauden tulos | 218 t€ | 497 t€ | 372 t€ | 194 t€ | 758 t€ |
| Henkilöstökulut | 4 048 € | 4 929 € | 5 516 € | 3 710 € | 7 303 € |
| Omavaraisuusaste | 75,9 % | 84,1 % | 62,6 % | 76,6 % | 91,0 % |
| Quick ratio | 4,95 | 85,85 | 14,29 | 34,89 | 119,43 |
| Current ratio | 5,75 | 107,17 | 16,48 | 44,32 | 143,97 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 631,3 % | 796,1 % | 586,3 % | 983,5 % | 99,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,9 % | 23,7 % | 21,3 % | 13,2 % | 57,9 % |
| Taseen loppusumma | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 2,8 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ |
| Oma pääoma | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 124 t€ | 12 t€ | 281 t€ | 32 t€ | 83 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 111 t€ | 50 t€ | 178 t€ | 46 t€ | 130 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 100 t€ | 119 t€ | 116 t€ | 53 t€ | 38 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -75 t€ | -43 t€ | -137 t€ | -34 t€ | -137 t€ |
| Henkilöstökulut | -4 048 € | -4 929 € | -5 516 € | -3 710 € | -7 303 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -22 t€ | -11 t€ | -28 t€ | -42 t€ | -6 710 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -94 t€ | -124 t€ | -80 t€ | -44 t€ | -113 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 16 t€ | -14 t€ | 44 t€ | -25 t€ | -96 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 263 t€ | 510 t€ | 353 t€ | 238 t€ | 854 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 278 t€ | 496 t€ | 397 t€ | 213 t€ | 758 t€ |
| Tuloverot | -61 t€ | 702 € | -25 t€ | -19 t€ | -91 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 218 t€ | 497 t€ | 372 t€ | 194 t€ | 758 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 980 t€ | 523 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 149 t€ | 181 t€ | 163 t€ | 201 t€ | 156 t€ |
| Saamiset | 806 t€ | 701 t€ | 765 t€ | 695 t€ | 661 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 124 t€ | 12 t€ | 281 t€ | 32 t€ | 83 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,1 M€ | 908 t€ | 1,2 M€ | 943 t€ | 915 t€ |
| Vastaavaa | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 2,8 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 510 t€ | 389 t€ | 969 t€ | 429 t€ | 123 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 188 t€ | 8 477 € | 74 t€ | 21 t€ | 6 354 € |
| Vieras pääoma | 698 t€ | 397 t€ | 1,0 M€ | 451 t€ | 129 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (64)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 111 t€ | 50 t€ | 178 t€ | 46 t€ | 130 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 100 t€ | 119 t€ | 116 t€ | 53 t€ | 38 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -75 t€ | -43 t€ | -137 t€ | -34 t€ | -137 t€ |
| Henkilöstökulut | -4 048 € | -4 929 € | -5 516 € | -3 710 € | -7 303 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | -22 t€ | -11 t€ | -28 t€ | -42 t€ | -6 710 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -94 t€ | -124 t€ | -80 t€ | -44 t€ | -113 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 16 t€ | -14 t€ | 44 t€ | -25 t€ | -96 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 263 t€ | 510 t€ | 353 t€ | 238 t€ | 854 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 278 t€ | 496 t€ | 397 t€ | 213 t€ | 758 t€ |
| Tuloverot | -61 t€ | 702 € | -25 t€ | -19 t€ | -91 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 218 t€ | 497 t€ | 372 t€ | 194 t€ | 758 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 980 t€ | 523 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 149 t€ | 181 t€ | 163 t€ | 201 t€ | 156 t€ |
| Saamiset | 806 t€ | 701 t€ | 765 t€ | 695 t€ | 661 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 124 t€ | 12 t€ | 281 t€ | 32 t€ | 83 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,1 M€ | 908 t€ | 1,2 M€ | 943 t€ | 915 t€ |
| Vastaavaa | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 2,8 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 510 t€ | 389 t€ | 969 t€ | 429 t€ | 123 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 188 t€ | 8 477 € | 74 t€ | 21 t€ | 6 354 € |
| Vieras pääoma | 698 t€ | 397 t€ | 1,0 M€ | 451 t€ | 129 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 149 t€ | 181 t€ | 163 t€ | 201 t€ | 156 t€ |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 628 t€ | 626 t€ | 627 t€ | 30 t€ | 31 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset omistusyhteysyrityksiltä | 697 t€ | 697 t€ | 651 t€ | 597 t€ | 522 t€ |
| Tuotot osuuksista omistusyhteysyrityksissä | – | – | – | 0 € | 776 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | 0 € | -9 999 € | -1 188 € | 0 € |
| Muut arvopaperit | 0 € | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 218 t€ | 497 t€ | 372 t€ | 194 t€ | 758 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 0 € | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Koneet ja kalusto | 66 t€ | 48 t€ | 37 t€ | 58 t€ | 20 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 0 € | 49 t€ | 57 t€ | 61 t€ | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 518 t€ | 677 t€ | 868 t€ | 609 t€ | 448 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | -67 t€ | 0 € | – | – | – |
| Eläkekulut | -3 571 € | -3 432 € | 0 € | 0 € | -3 171 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 101 t€ | 0 € | – | 0 € | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 14 t€ | 206 € | 9 760 € | 857 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 089 € | -15 t€ | 23 t€ | 5 455 € | 19 t€ |
| Vastattavaa | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 2,8 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 0 € | 6 020 € | 90 t€ | 90 t€ | 99 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 38 t€ | 0 € | 24 t€ | 17 t€ | 1 019 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -3 629 € | -21 t€ | -21 t€ | -21 t€ | -8 316 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 496 € | 0 € | – | – |
| Pitkäaikaiset saamiset | 697 t€ | 703 t€ | 741 t€ | 687 t€ | 621 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 135 t€ | 8 271 € | 26 t€ | 3 138 € | 5 335 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 108 t€ | -2 359 € | 24 t€ | 7 498 € | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 14 t€ | – | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 6 348 € | 12 t€ | 1 552 € | 2 043 € | 1 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 331 t€ | 529 t€ | 378 t€ | 246 t€ | 6 900 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 546 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Sijoitukset | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 919 t€ | 500 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -32 t€ | 18 t€ | -37 t€ | 45 t€ | 31 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -22 t€ | -11 t€ | -28 t€ | -42 t€ | -6 710 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 69 t€ | 51 t€ | 40 t€ | 61 t€ | 23 t€ |
| Palvelujen ostot | 0 € | -400 € | 0 € | 0 € | -24 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 196 t€ | – | – |
| Pitkäaikaiset muut velat | 510 t€ | 339 t€ | 717 t€ | 368 t€ | 123 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -43 t€ | -60 t€ | -99 t€ | -78 t€ | -144 t€ |
| Saamiset omistusyhteysyrityksiltä (sijoitukset) | 588 t€ | 200 t€ | 21 t€ | 78 t€ | 21 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 035 € | 1 939 € | 5 627 € | 15 t€ | 80 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -477 € | -1 497 € | -1 423 € | -973 € | -2 872 € |
| Palkat ja palkkiot | – | 0 € | -4 093 € | -2 736 € | -1 260 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 11 t€ | 31 t€ | 8 089 € | 201 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Zenvest Oy kuuluu toimialaluokassa arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen ylimpään neljännekseen (766 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 31 t€, 9,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.