Zenvest Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 111 t€ och rörelseresultatet 16 t€; soliditet 75,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 303 t€ och inkomstskatterna 61 t€.
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 111 t€ | 50 t€ | 178 t€ | 46 t€ | 130 t€ |
| Förändring i omsättning | 121,4 % | -72,0 % | 288,5 % | -64,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 38 t€ | -3 014 € | 72 t€ | 17 t€ | -89 t€ |
| Rörelsebidrag % | 34,0 % | -6,0 % | 40,4 % | 36,8 % | -68,7 % |
| Rörelseresultat | 16 t€ | -14 t€ | 44 t€ | -25 t€ | -96 t€ |
| Rörelsemarginal | 14,2 % | -27,8 % | 24,4 % | -55,1 % | -73,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 218 t€ | 497 t€ | 372 t€ | 194 t€ | 758 t€ |
| Personalkostnader | 4 048 € | 4 929 € | 5 516 € | 3 710 € | 7 303 € |
| Soliditet | 75,9 % | 84,1 % | 62,6 % | 76,6 % | 91,0 % |
| Kassalikviditet | 4,95 | 85,85 | 14,29 | 34,89 | 119,43 |
| Current ratio | 5,75 | 107,17 | 16,48 | 44,32 | 143,97 |
| Relativ skuldsättning | 631,3 % | 796,1 % | 586,3 % | 983,5 % | 99,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 9,9 % | 23,7 % | 21,3 % | 13,2 % | 57,9 % |
| Balansomslutning | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 2,8 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ |
| Eget kapital | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Kassa och bank | 124 t€ | 12 t€ | 281 t€ | 32 t€ | 83 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 111 t€ | 50 t€ | 178 t€ | 46 t€ | 130 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 100 t€ | 119 t€ | 116 t€ | 53 t€ | 38 t€ |
| Material och tjänster | -75 t€ | -43 t€ | -137 t€ | -34 t€ | -137 t€ |
| Personalkostnader | -4 048 € | -4 929 € | -5 516 € | -3 710 € | -7 303 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -22 t€ | -11 t€ | -28 t€ | -42 t€ | -6 710 € |
| Övriga rörelsekostnader | -94 t€ | -124 t€ | -80 t€ | -44 t€ | -113 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 16 t€ | -14 t€ | 44 t€ | -25 t€ | -96 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 263 t€ | 510 t€ | 353 t€ | 238 t€ | 854 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 278 t€ | 496 t€ | 397 t€ | 213 t€ | 758 t€ |
| Inkomstskatt | -61 t€ | 702 € | -25 t€ | -19 t€ | -91 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 218 t€ | 497 t€ | 372 t€ | 194 t€ | 758 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 980 t€ | 523 t€ |
| Omsättningstillgångar | 149 t€ | 181 t€ | 163 t€ | 201 t€ | 156 t€ |
| Fordringar | 806 t€ | 701 t€ | 765 t€ | 695 t€ | 661 t€ |
| Kassa och bank | 124 t€ | 12 t€ | 281 t€ | 32 t€ | 83 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 908 t€ | 1,2 M€ | 943 t€ | 915 t€ |
| Aktiva | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 2,8 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 510 t€ | 389 t€ | 969 t€ | 429 t€ | 123 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 188 t€ | 8 477 € | 74 t€ | 21 t€ | 6 354 € |
| Främmande kapital | 698 t€ | 397 t€ | 1,0 M€ | 451 t€ | 129 t€ |
Alla poster i bokslutet (64)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 111 t€ | 50 t€ | 178 t€ | 46 t€ | 130 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 100 t€ | 119 t€ | 116 t€ | 53 t€ | 38 t€ |
| Material och tjänster | -75 t€ | -43 t€ | -137 t€ | -34 t€ | -137 t€ |
| Personalkostnader | -4 048 € | -4 929 € | -5 516 € | -3 710 € | -7 303 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -22 t€ | -11 t€ | -28 t€ | -42 t€ | -6 710 € |
| Övriga rörelsekostnader | -94 t€ | -124 t€ | -80 t€ | -44 t€ | -113 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 16 t€ | -14 t€ | 44 t€ | -25 t€ | -96 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 263 t€ | 510 t€ | 353 t€ | 238 t€ | 854 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 278 t€ | 496 t€ | 397 t€ | 213 t€ | 758 t€ |
| Inkomstskatt | -61 t€ | 702 € | -25 t€ | -19 t€ | -91 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 218 t€ | 497 t€ | 372 t€ | 194 t€ | 758 t€ |
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 980 t€ | 523 t€ |
| Omsättningstillgångar | 149 t€ | 181 t€ | 163 t€ | 201 t€ | 156 t€ |
| Fordringar | 806 t€ | 701 t€ | 765 t€ | 695 t€ | 661 t€ |
| Kassa och bank | 124 t€ | 12 t€ | 281 t€ | 32 t€ | 83 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 908 t€ | 1,2 M€ | 943 t€ | 915 t€ |
| Aktiva | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 2,8 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 2,2 M€ | 2,1 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 510 t€ | 389 t€ | 969 t€ | 429 t€ | 123 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 188 t€ | 8 477 € | 74 t€ | 21 t€ | 6 354 € |
| Främmande kapital | 698 t€ | 397 t€ | 1,0 M€ | 451 t€ | 129 t€ |
| Placeringar | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 919 t€ | 500 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 348 € | 12 t€ | 1 552 € | 2 043 € | 1 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 135 t€ | 8 271 € | 26 t€ | 3 138 € | 5 335 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 546 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | 0 € | -9 999 € | -1 188 € | 0 € |
| Långfristiga fordringar | 697 t€ | 703 t€ | 741 t€ | 687 t€ | 621 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 089 € | -15 t€ | 23 t€ | 5 455 € | 19 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 14 t€ | 206 € | 9 760 € | 857 € | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 496 € | 0 € | – | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | -43 t€ | -60 t€ | -99 t€ | -78 t€ | -144 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 218 t€ | 497 t€ | 372 t€ | 194 t€ | 758 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | 0 € | 6 020 € | 90 t€ | 90 t€ | 99 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 628 t€ | 626 t€ | 627 t€ | 30 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 108 t€ | -2 359 € | 24 t€ | 7 498 € | 39 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -3 629 € | -21 t€ | -21 t€ | -21 t€ | -8 316 € |
| Materiella tillgångar | 69 t€ | 51 t€ | 40 t€ | 61 t€ | 23 t€ |
| Löner och arvoden | – | 0 € | -4 093 € | -2 736 € | -1 260 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 38 t€ | 0 € | 24 t€ | 17 t€ | 1 019 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | 11 t€ | 31 t€ | 8 089 € | 201 t€ | 0 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 101 t€ | 0 € | – | 0 € | 20 t€ |
| Passiva | 2,9 M€ | 2,5 M€ | 2,8 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 0 € | 49 t€ | 57 t€ | 61 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 035 € | 1 939 € | 5 627 € | 15 t€ | 80 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -477 € | -1 497 € | -1 423 € | -973 € | -2 872 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 196 t€ | – | – |
| Övriga materiella tillgångar | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Maskiner och inventarier | 66 t€ | 48 t€ | 37 t€ | 58 t€ | 20 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -67 t€ | 0 € | – | – | – |
| Fordringar hos ägarintresseföretag (investeringar) | 588 t€ | 200 t€ | 21 t€ | 78 t€ | 21 t€ |
| Övriga värdepapper | 0 € | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Finansiella värdepapper | 0 € | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 149 t€ | 181 t€ | 163 t€ | 201 t€ | 156 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -22 t€ | -11 t€ | -28 t€ | -42 t€ | -6 710 € |
| Köp av tjänster | 0 € | -400 € | 0 € | 0 € | -24 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -32 t€ | 18 t€ | -37 t€ | 45 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 14 t€ | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 518 t€ | 677 t€ | 868 t€ | 609 t€ | 448 t€ |
| Långfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | 697 t€ | 697 t€ | 651 t€ | 597 t€ | 522 t€ |
| Andel av intresseföretagens vinst (förlust) | – | – | – | 0 € | 776 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 510 t€ | 339 t€ | 717 t€ | 368 t€ | 123 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 331 t€ | 529 t€ | 378 t€ | 246 t€ | 6 900 € |
| Pensionskostnader | -3 571 € | -3 432 € | 0 € | 0 € | -3 171 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Zenvest Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare (766 företag med beskattningsbar inkomst; median 31 t€, 9,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.