Savon Rakennus- ja Peltimestarit Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Mikkeli, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 1,3 M€ ja liikevoitto 23 t€; omavaraisuusaste 7,2 %.
Liikevaihto 20241,3 M€-6 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto23 t€1,7 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos-19 t€käyttökate 50 t€
Omavaraisuusaste7,2 %quick ratio 0,29
Toiminut14 vrekisteröity 26.6.2012
Mikkeli: 7 uutta yritystä 30 päivässä
- Taksi Liikkuu OyKutsuttaessa saatavilla oleva henkilökuljetus
- VintageAarrekauppa OyMuu käytettyjen tavaroiden vähittäiskauppa
- Eloa Group OyTeleviestinnän jälleenmyyntipalvelut ja televiestintää koskevat välityspalvelut
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -6,0 % | – |
| Käyttökate | 50 t€ | 56 t€ |
| Käyttökate-% | 3,7 % | 3,9 % |
| Liikevoitto | 23 t€ | 33 t€ |
| Liikevoitto-% | 1,7 % | 2,3 % |
| Tilikauden tulos | -19 t€ | 35 t€ |
| Henkilöstökulut | 529 t€ | 554 t€ |
| Omavaraisuusaste | 7,2 % | 10,8 % |
| Quick ratio | 0,29 | 0,58 |
| Current ratio | 0,57 | 0,79 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 31,6 % | 30,0 % |
| Oman pääoman tuotto | -57,7 % | 67,4 % |
| Taseen loppusumma | 455 t€ | 478 t€ |
| Oma pääoma | 33 t€ | 51 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 68 t€ | 57 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 000 € | 400 € |
| Materiaalit ja palvelut | -526 t€ | -673 t€ |
| Henkilöstökulut | -529 t€ | -554 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -27 t€ | -23 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -232 t€ | -141 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | 33 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -42 t€ | -9 063 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -19 t€ | 24 t€ |
| Tuloverot | 0 € | 11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -19 t€ | 35 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 236 t€ | 238 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 107 t€ | 65 t€ |
| Saamiset | 44 t€ | 118 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 68 t€ | 57 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 219 t€ | 241 t€ |
| Vastaavaa | 455 t€ | 478 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 33 t€ | 51 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 38 t€ | 124 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 385 t€ | 303 t€ |
| Vieras pääoma | 422 t€ | 427 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (54)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 000 € | 400 € |
| Materiaalit ja palvelut | -526 t€ | -673 t€ |
| Henkilöstökulut | -529 t€ | -554 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -27 t€ | -23 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -232 t€ | -141 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | 33 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -42 t€ | -9 063 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -19 t€ | 24 t€ |
| Tuloverot | 0 € | 11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -19 t€ | 35 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 236 t€ | 238 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 107 t€ | 65 t€ |
| Saamiset | 44 t€ | 118 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 68 t€ | 57 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 219 t€ | 241 t€ |
| Vastaavaa | 455 t€ | 478 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 33 t€ | 51 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 38 t€ | 124 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 385 t€ | 303 t€ |
| Vieras pääoma | 422 t€ | 427 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 29 t€ | 33 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 69 t€ | 59 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 175 € | 15 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -27 t€ | -23 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 120 t€ | 23 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 40 t€ | 40 t€ |
| Sijoitukset | 0 € | 5 000 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 49 t€ | 14 t€ |
| Vastattavaa | 455 t€ | 478 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | -3 271 € | 929 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 1 396 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 44 t€ | 118 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 118 t€ | 91 t€ |
| Saamiset omistusyhteysyrityksiltä (sijoitukset) | 0 € | 5 000 € |
| Lyhytaikaiset velat omistusyhteysyrityksille | 6 176 € | 5 000 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 70 € | 5 599 € |
| Ostot tilikauden aikana | -485 t€ | -533 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 22 t€ | 83 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 45 t€ | -2 443 € |
| Eläkekulut | -72 t€ | -78 t€ |
| Palvelujen ostot | -86 t€ | -137 t€ |
| Koneet ja kalusto | 46 t€ | 32 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 38 t€ | 124 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 72 t€ | 125 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 236 t€ | 233 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -20 t€ | -13 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 150 t€ | 161 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -436 t€ | -463 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 21 t€ | 15 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -19 t€ | 35 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 78 t€ | 33 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -42 t€ | -10 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.