Savon Rakennus- ja Peltimestarit Oy är ett aktiebolag med hemort i S:t Michel, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 1,3 M€ och rörelseresultatet 23 t€; soliditet 7,2 %.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Förändring i omsättning | -6,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 50 t€ | 56 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,7 % | 3,9 % |
| Rörelseresultat | 23 t€ | 33 t€ |
| Rörelsemarginal | 1,7 % | 2,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -19 t€ | 35 t€ |
| Personalkostnader | 529 t€ | 554 t€ |
| Soliditet | 7,2 % | 10,8 % |
| Kassalikviditet | 0,29 | 0,58 |
| Current ratio | 0,57 | 0,79 |
| Relativ skuldsättning | 31,6 % | 30,0 % |
| Avkastning på eget kapital | -57,7 % | 67,4 % |
| Balansomslutning | 455 t€ | 478 t€ |
| Eget kapital | 33 t€ | 51 t€ |
| Kassa och bank | 68 t€ | 57 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 000 € | 400 € |
| Material och tjänster | -526 t€ | -673 t€ |
| Personalkostnader | -529 t€ | -554 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -27 t€ | -23 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -232 t€ | -141 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 33 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -42 t€ | -9 063 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -19 t€ | 24 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | 11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -19 t€ | 35 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 236 t€ | 238 t€ |
| Omsättningstillgångar | 107 t€ | 65 t€ |
| Fordringar | 44 t€ | 118 t€ |
| Kassa och bank | 68 t€ | 57 t€ |
| Rörliga aktiva | 219 t€ | 241 t€ |
| Aktiva | 455 t€ | 478 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 33 t€ | 51 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 38 t€ | 124 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 385 t€ | 303 t€ |
| Främmande kapital | 422 t€ | 427 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 000 € | 400 € |
| Material och tjänster | -526 t€ | -673 t€ |
| Personalkostnader | -529 t€ | -554 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -27 t€ | -23 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -232 t€ | -141 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 33 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -42 t€ | -9 063 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -19 t€ | 24 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | 11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -19 t€ | 35 t€ |
| Bestående aktiva | 236 t€ | 238 t€ |
| Omsättningstillgångar | 107 t€ | 65 t€ |
| Fordringar | 44 t€ | 118 t€ |
| Kassa och bank | 68 t€ | 57 t€ |
| Rörliga aktiva | 219 t€ | 241 t€ |
| Aktiva | 455 t€ | 478 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 33 t€ | 51 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 38 t€ | 124 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 385 t€ | 303 t€ |
| Främmande kapital | 422 t€ | 427 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -485 t€ | -533 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -27 t€ | -23 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | -3 271 € | 929 € |
| Pensionskostnader | -72 t€ | -78 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 22 t€ | 83 t€ |
| Materiella tillgångar | 236 t€ | 233 t€ |
| Löner och arvoden | -436 t€ | -463 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 70 € | 5 599 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 21 t€ | 15 t€ |
| Fordringar hos ägarintresseföretag (investeringar) | 0 € | 5 000 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 40 t€ | 40 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -19 t€ | 35 t€ |
| Övriga lönebikostnader | -20 t€ | -13 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 120 t€ | 23 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 69 t€ | 59 t€ |
| Kortfristiga skulder till ägarintresseföretag | 6 176 € | 5 000 € |
| Maskiner och inventarier | 46 t€ | 32 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 1 396 € |
| Passiva | 455 t€ | 478 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 150 t€ | 161 t€ |
| Köp av tjänster | -86 t€ | -137 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 175 € | 15 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 49 t€ | 14 t€ |
| Varor under tillverkning | 29 t€ | 33 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 45 t€ | -2 443 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 118 t€ | 91 t€ |
| Placeringar | 0 € | 5 000 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 38 t€ | 124 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 44 t€ | 118 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 72 t€ | 125 t€ |
| Material och förnödenheter | 78 t€ | 33 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -42 t€ | -10 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: S:t Michel
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis