Tony's Food Group Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vantaa, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,4 M€ ja liikevoitto -29 t€; omavaraisuusaste 65,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 100 t€ ja tuloverot 20 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 46 t€ vuosina 2022–2024; suurin ostaja on Stara-liikelaitos, Helsinki (Helsinki). Sillä on 1 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -9,4 % | 8,1 % | 12,5 % | 9,2 % | -6,1 % | – |
| Käyttökate | -68 t€ | 146 t€ | 92 t€ | 156 t€ | 18 t€ | 148 t€ |
| Käyttökate-% | -4,8 % | 9,4 % | 6,4 % | 12,2 % | 1,5 % | 11,8 % |
| Liikevoitto | -29 t€ | 102 t€ | 47 t€ | 104 t€ | -40 t€ | 95 t€ |
| Liikevoitto-% | -2,1 % | 6,6 % | 3,3 % | 8,1 % | -3,5 % | 7,7 % |
| Tilikauden tulos | 29 t€ | 80 t€ | 36 t€ | 91 t€ | -40 t€ | 76 t€ |
| Henkilöstökulut | -576 t€ | 554 t€ | 462 t€ | 438 t€ | 508 t€ | 541 t€ |
| Omavaraisuusaste | 65,8 % | 83,6 % | 83,5 % | 83,5 % | 81,7 % | 84,8 % |
| Quick ratio | 1,58 | 1,99 | 1,69 | 1,72 | 0,97 | 2,73 |
| Current ratio | 1,98 | 2,30 | 2,07 | 2,03 | 1,18 | 3,00 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 24,3 % | 8,7 % | 9,0 % | 10,4 % | 12,2 % | 10,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 4,4 % | 11,7 % | 5,6 % | 13,5 % | -6,4 % | 10,3 % |
| Taseen loppusumma | 1,0 M€ | 819 t€ | 787 t€ | 808 t€ | 777 t€ | 866 t€ |
| Oma pääoma | 659 t€ | 685 t€ | 657 t€ | 675 t€ | 635 t€ | 734 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 117 t€ | 152 t€ | 114 t€ | 106 t€ | 57 t€ | 103 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 30 t€ | 28 t€ | 41 t€ | 37 t€ | 33 t€ | 138 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 544 t€ | -568 t€ | -642 t€ | -482 t€ | -460 t€ | -496 t€ |
| Henkilöstökulut | 576 t€ | -554 t€ | -462 t€ | -438 t€ | -508 t€ | -541 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 39 t€ | -44 t€ | -46 t€ | -52 t€ | -58 t€ | -52 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 309 t€ | -315 t€ | -283 t€ | -240 t€ | -219 t€ | -201 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -29 t€ | 102 t€ | 47 t€ | 104 t€ | -40 t€ | 95 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -65 t€ | -2 153 € | -1 317 € | -549 € | -43 € | -1 031 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 36 t€ | 100 t€ | 46 t€ | 104 t€ | -40 t€ | 94 t€ |
| Tuloverot | 7 223 € | -20 t€ | -9 142 € | -13 t€ | 0 € | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 29 t€ | 80 t€ | 36 t€ | 91 t€ | -40 t€ | 76 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 831 t€ | 610 t€ | 620 t€ | 645 t€ | 677 t€ | 662 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 34 t€ | 28 t€ | 31 t€ | 25 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Saamiset | 19 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 32 t€ | 25 t€ | 82 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 117 t€ | 152 t€ | 114 t€ | 106 t€ | 57 t€ | 103 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 171 t€ | 210 t€ | 168 t€ | 163 t€ | 100 t€ | 204 t€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 819 t€ | 787 t€ | 808 t€ | 777 t€ | 866 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 659 t€ | 685 t€ | 657 t€ | 675 t€ | 635 t€ | 734 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 257 t€ | 43 t€ | 49 t€ | 53 t€ | 58 t€ | 64 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 86 t€ | 91 t€ | 81 t€ | 80 t€ | 85 t€ | 68 t€ |
| Vieras pääoma | 343 t€ | 135 t€ | 130 t€ | 133 t€ | 143 t€ | 132 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 30 t€ | 28 t€ | 41 t€ | 37 t€ | 33 t€ | 138 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 544 t€ | -568 t€ | -642 t€ | -482 t€ | -460 t€ | -496 t€ |
| Henkilöstökulut | 576 t€ | -554 t€ | -462 t€ | -438 t€ | -508 t€ | -541 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 39 t€ | -44 t€ | -46 t€ | -52 t€ | -58 t€ | -52 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 309 t€ | -315 t€ | -283 t€ | -240 t€ | -219 t€ | -201 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -29 t€ | 102 t€ | 47 t€ | 104 t€ | -40 t€ | 95 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -65 t€ | -2 153 € | -1 317 € | -549 € | -43 € | -1 031 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 36 t€ | 100 t€ | 46 t€ | 104 t€ | -40 t€ | 94 t€ |
| Tuloverot | 7 223 € | -20 t€ | -9 142 € | -13 t€ | 0 € | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 29 t€ | 80 t€ | 36 t€ | 91 t€ | -40 t€ | 76 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 831 t€ | 610 t€ | 620 t€ | 645 t€ | 677 t€ | 662 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 34 t€ | 28 t€ | 31 t€ | 25 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Saamiset | 19 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 32 t€ | 25 t€ | 82 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 117 t€ | 152 t€ | 114 t€ | 106 t€ | 57 t€ | 103 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 171 t€ | 210 t€ | 168 t€ | 163 t€ | 100 t€ | 204 t€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 819 t€ | 787 t€ | 808 t€ | 777 t€ | 866 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 659 t€ | 685 t€ | 657 t€ | 675 t€ | 635 t€ | 734 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 257 t€ | 43 t€ | 49 t€ | 53 t€ | 58 t€ | 64 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 86 t€ | 91 t€ | 81 t€ | 80 t€ | 85 t€ | 68 t€ |
| Vieras pääoma | 343 t€ | 135 t€ | 130 t€ | 133 t€ | 143 t€ | 132 t€ |
| Eläkekulut | 86 t€ | -78 t€ | -68 t€ | -61 t€ | -74 t€ | -68 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 39 t€ | -44 t€ | -46 t€ | -52 t€ | -58 t€ | -52 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 696 t€ | 322 t€ | 341 t€ | 376 t€ | 408 t€ | 398 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 628 t€ | 602 t€ | 618 t€ | 582 t€ | 673 t€ | 656 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 19 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 32 t€ | 25 t€ | 82 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 11 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 17 t€ | 21 t€ | 7 748 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 7 998 € | 13 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 6 986 € | 13 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Vuokraoikeudet | 38 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 557 € | 5 475 € | 2 836 € | 18 t€ | 15 t€ | 31 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 883 € | 602 € | 953 € | 750 € | 1 008 € | 98 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 299 € | -2 755 € | -2 271 € | -1 298 € | -1 051 € | -1 129 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 30 t€ | 33 t€ | 35 t€ | 38 t€ | 33 t€ | 30 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 17 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 319 € | 0 € | – | – | – | – |
| Valmiit tuotteet | 34 t€ | 28 t€ | 31 t€ | 25 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 22 t€ | 35 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 25 t€ | 24 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 29 t€ | 80 t€ | 36 t€ | 91 t€ | -40 t€ | 76 t€ |
| Sijoitukset | 135 t€ | 288 t€ | 278 t€ | 269 t€ | 269 t€ | 264 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 14 t€ | -10 t€ | -11 t€ | -9 358 € | -12 t€ | -11 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 508 t€ | -530 t€ | -515 t€ | -419 t€ | -442 t€ | -493 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 6 164 € | 11 t€ | 8 193 € | 2 860 € | 3 056 € | 38 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 257 t€ | 43 t€ | 49 t€ | 53 t€ | 58 t€ | 64 t€ |
| Palvelujen ostot | 42 t€ | -35 t€ | -133 t€ | -70 t€ | -17 t€ | 628 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 576 t€ | 246 t€ | 264 t€ | 284 t€ | 301 t€ | 313 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 477 t€ | -466 t€ | -384 t€ | -367 t€ | -423 t€ | -461 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 68 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Vastattavaa | 1,0 M€ | 819 t€ | 787 t€ | 808 t€ | 777 t€ | 866 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -6 051 € | -2 690 € | 6 304 € | 6 864 € | -537 € | -3 406 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 45 € | 0 € | 0 € | 213 € | 0 € | 337 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 135 t€ | 288 t€ | 278 t€ | 269 t€ | 269 t€ | 264 t€ |
| Koneet ja kalusto | 65 t€ | 76 t€ | 77 t€ | 92 t€ | 107 t€ | 86 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 23 t€ | 5 042 € | 4 309 € | 5 450 € | 6 272 € | 6 177 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Tony's Food Group Oy kuuluu toimialaluokassa ruokaravintolat ylimpään neljännekseen (3068 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 4,5-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Alkoholiluvat
- Black Grill & Cafe TöölöntoriSandelsinkatu 1Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Vantaa
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta