Tony's Food Group Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,4 M€ och rörelseresultatet -29 t€; soliditet 65,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 100 t€ och inkomstskatterna 20 t€. Offentliga köpare köpte för 46 t€ av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Stara-liikelaitos, Helsinki (Helsinki). Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Förändring i omsättning | -9,4 % | 8,1 % | 12,5 % | 9,2 % | -6,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -68 t€ | 146 t€ | 92 t€ | 156 t€ | 18 t€ | 148 t€ |
| Rörelsebidrag % | -4,8 % | 9,4 % | 6,4 % | 12,2 % | 1,5 % | 11,8 % |
| Rörelseresultat | -29 t€ | 102 t€ | 47 t€ | 104 t€ | -40 t€ | 95 t€ |
| Rörelsemarginal | -2,1 % | 6,6 % | 3,3 % | 8,1 % | -3,5 % | 7,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 29 t€ | 80 t€ | 36 t€ | 91 t€ | -40 t€ | 76 t€ |
| Personalkostnader | -576 t€ | 554 t€ | 462 t€ | 438 t€ | 508 t€ | 541 t€ |
| Soliditet | 65,8 % | 83,6 % | 83,5 % | 83,5 % | 81,7 % | 84,8 % |
| Kassalikviditet | 1,58 | 1,99 | 1,69 | 1,72 | 0,97 | 2,73 |
| Current ratio | 1,98 | 2,30 | 2,07 | 2,03 | 1,18 | 3,00 |
| Relativ skuldsättning | 24,3 % | 8,7 % | 9,0 % | 10,4 % | 12,2 % | 10,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,4 % | 11,7 % | 5,6 % | 13,5 % | -6,4 % | 10,3 % |
| Balansomslutning | 1,0 M€ | 819 t€ | 787 t€ | 808 t€ | 777 t€ | 866 t€ |
| Eget kapital | 659 t€ | 685 t€ | 657 t€ | 675 t€ | 635 t€ | 734 t€ |
| Kassa och bank | 117 t€ | 152 t€ | 114 t€ | 106 t€ | 57 t€ | 103 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 30 t€ | 28 t€ | 41 t€ | 37 t€ | 33 t€ | 138 t€ |
| Material och tjänster | 544 t€ | -568 t€ | -642 t€ | -482 t€ | -460 t€ | -496 t€ |
| Personalkostnader | 576 t€ | -554 t€ | -462 t€ | -438 t€ | -508 t€ | -541 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 39 t€ | -44 t€ | -46 t€ | -52 t€ | -58 t€ | -52 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 309 t€ | -315 t€ | -283 t€ | -240 t€ | -219 t€ | -201 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -29 t€ | 102 t€ | 47 t€ | 104 t€ | -40 t€ | 95 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -65 t€ | -2 153 € | -1 317 € | -549 € | -43 € | -1 031 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 36 t€ | 100 t€ | 46 t€ | 104 t€ | -40 t€ | 94 t€ |
| Inkomstskatt | 7 223 € | -20 t€ | -9 142 € | -13 t€ | 0 € | -19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 29 t€ | 80 t€ | 36 t€ | 91 t€ | -40 t€ | 76 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 831 t€ | 610 t€ | 620 t€ | 645 t€ | 677 t€ | 662 t€ |
| Omsättningstillgångar | 34 t€ | 28 t€ | 31 t€ | 25 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Fordringar | 19 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 32 t€ | 25 t€ | 82 t€ |
| Kassa och bank | 117 t€ | 152 t€ | 114 t€ | 106 t€ | 57 t€ | 103 t€ |
| Rörliga aktiva | 171 t€ | 210 t€ | 168 t€ | 163 t€ | 100 t€ | 204 t€ |
| Aktiva | 1,0 M€ | 819 t€ | 787 t€ | 808 t€ | 777 t€ | 866 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 659 t€ | 685 t€ | 657 t€ | 675 t€ | 635 t€ | 734 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 257 t€ | 43 t€ | 49 t€ | 53 t€ | 58 t€ | 64 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 86 t€ | 91 t€ | 81 t€ | 80 t€ | 85 t€ | 68 t€ |
| Främmande kapital | 343 t€ | 135 t€ | 130 t€ | 133 t€ | 143 t€ | 132 t€ |
Alla poster i bokslutet (54)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 30 t€ | 28 t€ | 41 t€ | 37 t€ | 33 t€ | 138 t€ |
| Material och tjänster | 544 t€ | -568 t€ | -642 t€ | -482 t€ | -460 t€ | -496 t€ |
| Personalkostnader | 576 t€ | -554 t€ | -462 t€ | -438 t€ | -508 t€ | -541 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 39 t€ | -44 t€ | -46 t€ | -52 t€ | -58 t€ | -52 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 309 t€ | -315 t€ | -283 t€ | -240 t€ | -219 t€ | -201 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -29 t€ | 102 t€ | 47 t€ | 104 t€ | -40 t€ | 95 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -65 t€ | -2 153 € | -1 317 € | -549 € | -43 € | -1 031 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 36 t€ | 100 t€ | 46 t€ | 104 t€ | -40 t€ | 94 t€ |
| Inkomstskatt | 7 223 € | -20 t€ | -9 142 € | -13 t€ | 0 € | -19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 29 t€ | 80 t€ | 36 t€ | 91 t€ | -40 t€ | 76 t€ |
| Bestående aktiva | 831 t€ | 610 t€ | 620 t€ | 645 t€ | 677 t€ | 662 t€ |
| Omsättningstillgångar | 34 t€ | 28 t€ | 31 t€ | 25 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Fordringar | 19 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 32 t€ | 25 t€ | 82 t€ |
| Kassa och bank | 117 t€ | 152 t€ | 114 t€ | 106 t€ | 57 t€ | 103 t€ |
| Rörliga aktiva | 171 t€ | 210 t€ | 168 t€ | 163 t€ | 100 t€ | 204 t€ |
| Aktiva | 1,0 M€ | 819 t€ | 787 t€ | 808 t€ | 777 t€ | 866 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 659 t€ | 685 t€ | 657 t€ | 675 t€ | 635 t€ | 734 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 257 t€ | 43 t€ | 49 t€ | 53 t€ | 58 t€ | 64 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 86 t€ | 91 t€ | 81 t€ | 80 t€ | 85 t€ | 68 t€ |
| Främmande kapital | 343 t€ | 135 t€ | 130 t€ | 133 t€ | 143 t€ | 132 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 628 t€ | 602 t€ | 618 t€ | 582 t€ | 673 t€ | 656 t€ |
| Materiella tillgångar | 696 t€ | 322 t€ | 341 t€ | 376 t€ | 408 t€ | 398 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 23 t€ | 5 042 € | 4 309 € | 5 450 € | 6 272 € | 6 177 € |
| Placeringar | 135 t€ | 288 t€ | 278 t€ | 269 t€ | 269 t€ | 264 t€ |
| Löner och arvoden | 477 t€ | -466 t€ | -384 t€ | -367 t€ | -423 t€ | -461 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 164 € | 11 t€ | 8 193 € | 2 860 € | 3 056 € | 38 t€ |
| Passiva | 1,0 M€ | 819 t€ | 787 t€ | 808 t€ | 777 t€ | 866 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -6 051 € | -2 690 € | 6 304 € | 6 864 € | -537 € | -3 406 € |
| Maskiner och inventarier | 65 t€ | 76 t€ | 77 t€ | 92 t€ | 107 t€ | 86 t€ |
| Köp av tjänster | 42 t€ | -35 t€ | -133 t€ | -70 t€ | -17 t€ | 628 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 7 998 € | 13 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 6 986 € | 13 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 30 t€ | 33 t€ | 35 t€ | 38 t€ | 33 t€ | 30 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 319 € | 0 € | – | – | – | – |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 38 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 557 € | 5 475 € | 2 836 € | 18 t€ | 15 t€ | 31 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 135 t€ | 288 t€ | 278 t€ | 269 t€ | 269 t€ | 264 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 45 € | 0 € | 0 € | 213 € | 0 € | 337 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 22 t€ | 35 t€ | 24 t€ | 20 t€ | 25 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 19 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 32 t€ | 25 t€ | 82 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 576 t€ | 246 t€ | 264 t€ | 284 t€ | 301 t€ | 313 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 11 t€ | 18 t€ | 18 t€ | 17 t€ | 21 t€ | 7 748 € |
| Övriga lönebikostnader | 14 t€ | -10 t€ | -11 t€ | -9 358 € | -12 t€ | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 29 t€ | 80 t€ | 36 t€ | 91 t€ | -40 t€ | 76 t€ |
| Färdiga produkter | 34 t€ | 28 t€ | 31 t€ | 25 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 883 € | 602 € | 953 € | 750 € | 1 008 € | 98 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 299 € | -2 755 € | -2 271 € | -1 298 € | -1 051 € | -1 129 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 17 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 508 t€ | -530 t€ | -515 t€ | -419 t€ | -442 t€ | -493 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 68 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | 39 t€ | -44 t€ | -46 t€ | -52 t€ | -58 t€ | -52 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 257 t€ | 43 t€ | 49 t€ | 53 t€ | 58 t€ | 64 t€ |
| Pensionskostnader | 86 t€ | -78 t€ | -68 t€ | -61 t€ | -74 t€ | -68 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Tony's Food Group Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 4,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Black Grill & Cafe TöölöntoriSandelsinkatu 1Anniskelu
Gratis månadslista: Vanda
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis