Point Capital Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 625 t€ ja liikevoitto 373 t€; omavaraisuusaste 83,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 352 t€ ja tuloverot 72 t€.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 625 t€ | 601 t€ | 413 t€ | 284 t€ | 371 t€ | 301 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 4,0 % | 45,3 % | 45,6 % | -23,4 % | 23,1 % | – |
| Käyttökate | 373 t€ | 351 t€ | 232 t€ | 117 t€ | 196 t€ | 113 t€ |
| Käyttökate-% | 59,6 % | 58,4 % | 56,1 % | 41,3 % | 52,9 % | 37,6 % |
| Liikevoitto | 373 t€ | 351 t€ | 232 t€ | 117 t€ | 196 t€ | 113 t€ |
| Liikevoitto-% | 59,6 % | 58,4 % | 56,1 % | 41,3 % | 52,9 % | 37,6 % |
| Tilikauden tulos | 308 t€ | 278 t€ | 185 t€ | 113 t€ | 161 t€ | 77 t€ |
| Henkilöstökulut | -128 t€ | 130 t€ | 76 t€ | 69 t€ | 60 t€ | 14 t€ |
| Omavaraisuusaste | 83,4 % | 79,7 % | 75,2 % | 91,7 % | 92,4 % | 87,8 % |
| Quick ratio | 2,70 | 1,55 | 2,84 | 6,37 | 3,96 | 1,67 |
| Current ratio | 2,70 | 1,55 | 2,84 | 6,37 | 3,96 | 1,67 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 24,3 % | 24,4 % | 33,2 % | 10,3 % | 6,8 % | 11,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 40,4 % | 48,3 % | 44,4 % | 35,1 % | 52,1 % | 30,8 % |
| Taseen loppusumma | 915 t€ | 721 t€ | 554 t€ | 351 t€ | 334 t€ | 285 t€ |
| Oma pääoma | 763 t€ | 575 t€ | 417 t€ | 322 t€ | 309 t€ | 250 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 85 t€ | 204 t€ | 76 t€ | 66 t€ | 61 t€ | 38 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 625 t€ | 601 t€ | 413 t€ | 284 t€ | 371 t€ | 301 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 24 t€ | -26 t€ | -16 t€ | -12 t€ | -33 t€ | -101 t€ |
| Henkilöstökulut | 128 t€ | -130 t€ | -76 t€ | -69 t€ | -60 t€ | -14 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 101 t€ | -94 t€ | -90 t€ | -86 t€ | -82 t€ | -73 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 373 t€ | 351 t€ | 232 t€ | 117 t€ | 196 t€ | 113 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -10 t€ | 1 170 € | -274 € | 8 879 € | 5 132 € | -1 440 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 383 t€ | 352 t€ | 232 t€ | 126 t€ | 201 t€ | 112 t€ |
| Tuloverot | 74 t€ | -74 t€ | -46 t€ | -13 t€ | -40 t€ | -35 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 308 t€ | 278 t€ | 185 t€ | 113 t€ | 161 t€ | 77 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 505 t€ | 494 t€ | 164 t€ | 165 t€ | 234 t€ | 227 t€ |
| Saamiset | 324 t€ | 24 t€ | 314 t€ | 120 t€ | 39 t€ | 20 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 85 t€ | 204 t€ | 76 t€ | 66 t€ | 61 t€ | 38 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 409 t€ | 227 t€ | 390 t€ | 186 t€ | 100 t€ | 58 t€ |
| Vastaavaa | 915 t€ | 721 t€ | 554 t€ | 351 t€ | 334 t€ | 285 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 763 t€ | 575 t€ | 417 t€ | 322 t€ | 309 t€ | 250 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 152 t€ | 146 t€ | 137 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 35 t€ |
| Vieras pääoma | 152 t€ | 146 t€ | 137 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 35 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 625 t€ | 601 t€ | 413 t€ | 284 t€ | 371 t€ | 301 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 24 t€ | -26 t€ | -16 t€ | -12 t€ | -33 t€ | -101 t€ |
| Henkilöstökulut | 128 t€ | -130 t€ | -76 t€ | -69 t€ | -60 t€ | -14 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 101 t€ | -94 t€ | -90 t€ | -86 t€ | -82 t€ | -73 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 373 t€ | 351 t€ | 232 t€ | 117 t€ | 196 t€ | 113 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -10 t€ | 1 170 € | -274 € | 8 879 € | 5 132 € | -1 440 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 383 t€ | 352 t€ | 232 t€ | 126 t€ | 201 t€ | 112 t€ |
| Tuloverot | 74 t€ | -74 t€ | -46 t€ | -13 t€ | -40 t€ | -35 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 308 t€ | 278 t€ | 185 t€ | 113 t€ | 161 t€ | 77 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 505 t€ | 494 t€ | 164 t€ | 165 t€ | 234 t€ | 227 t€ |
| Saamiset | 324 t€ | 24 t€ | 314 t€ | 120 t€ | 39 t€ | 20 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 85 t€ | 204 t€ | 76 t€ | 66 t€ | 61 t€ | 38 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 409 t€ | 227 t€ | 390 t€ | 186 t€ | 100 t€ | 58 t€ |
| Vastaavaa | 915 t€ | 721 t€ | 554 t€ | 351 t€ | 334 t€ | 285 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 763 t€ | 575 t€ | 417 t€ | 322 t€ | 309 t€ | 250 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 152 t€ | 146 t€ | 137 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 35 t€ |
| Vieras pääoma | 152 t€ | 146 t€ | 137 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 35 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -1 672 € | -1 672 € | 0 € | – | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 308 t€ | 278 t€ | 185 t€ | 113 t€ | 161 t€ | 77 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 500 t€ | 488 t€ | 162 t€ | 163 t€ | 234 t€ | 227 t€ |
| Eläkekulut | 17 t€ | -18 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -13 t€ | -3 871 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 10 t€ | 7 285 € | 11 t€ | 4 653 € | 9 563 € | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | – | – | 0 € | 29 € | 0 € |
| Vastattavaa | 915 t€ | 721 t€ | 554 t€ | 351 t€ | 334 t€ | 285 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 90 t€ | 97 t€ | 56 t€ | 7 311 € | 0 € | 2 097 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 315 t€ | 14 t€ | 304 t€ | 113 t€ | 33 t€ | 14 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 025 € | -1 339 € | -1 973 € | -2 973 € | -1 544 € | -3 438 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 9 146 € | 9 146 € | 6 492 € | 6 492 € | 6 492 € | 6 492 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 51 t€ | 42 t€ | 70 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 315 t€ | 14 t€ | 308 t€ | 113 t€ | 33 t€ | 14 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 9 146 € | 9 146 € | 6 492 € | 6 492 € | 6 492 € | 6 492 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 452 t€ | 294 t€ | 229 t€ | 206 t€ | 145 t€ | 171 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 13 t€ | 4 179 € | 1 699 € | 12 t€ | 6 676 € | 1 996 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 3 945 € | 0 € | – | – |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 5 182 € | 5 182 € | 2 182 € | 2 182 € | 0 € | – |
| Sijoitukset | 500 t€ | 488 t€ | 162 t€ | 163 t€ | 234 t€ | 227 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 5 182 € | 5 182 € | 2 182 € | 2 182 € | 0 € | – |
| Palvelujen ostot | 24 t€ | -26 t€ | -16 t€ | -12 t€ | -33 t€ | -101 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 64 € | 0 € | -136 € | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 15 € | 1 € | 0 € | 95 € | 0 € | 2 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 520 € | -5 402 € | -3 142 € | -4 356 € | -3 590 € | -4 264 € |
| Palkat ja palkkiot | 107 t€ | -107 t€ | -58 t€ | -50 t€ | -44 t€ | -6 343 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Point Capital Oy kuuluu toimialaluokassa muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta ylimpään neljännekseen (934 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 28 t€, 12-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.