JMH Koneet Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Leppävirta, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 18,1 M€ ja liikevoitto 600 t€; omavaraisuusaste 95,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 432 t€ ja tuloverot 88 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 18,1 M€ | 16,3 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 10,6 % | – |
| Käyttökate | 483 t€ | 436 t€ |
| Käyttökate-% | 2,7 % | 2,7 % |
| Liikevoitto | 600 t€ | 537 t€ |
| Liikevoitto-% | 3,3 % | 3,3 % |
| Tilikauden tulos | 641 t€ | 505 t€ |
| Henkilöstökulut | -167 t€ | -138 t€ |
| Omavaraisuusaste | 95,1 % | 96,4 % |
| Quick ratio | 17,06 | 22,86 |
| Current ratio | 17,97 | 23,68 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 1,1 % | 0,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 16,2 % | 14,5 % |
| Taseen loppusumma | 4,2 M€ | 3,6 M€ |
| Oma pääoma | 4,0 M€ | 3,5 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,7 M€ | 2,3 M€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 18,1 M€ | 16,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 550 € | 39 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 17,0 M€ | 15,5 M€ |
| Henkilöstökulut | 167 t€ | 138 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 118 t€ | 102 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 165 t€ | 123 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 600 t€ | 537 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -219 t€ | -96 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 819 t€ | 634 t€ |
| Tuloverot | 179 t€ | 128 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 641 t€ | 505 t€ |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 425 t€ | 382 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 189 t€ | 112 t€ |
| Saamiset | 217 t€ | 280 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,7 M€ | 2,3 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 3,7 M€ | 3,2 M€ |
| Vastaavaa | 4,2 M€ | 3,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 4,0 M€ | 3,5 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 209 t€ | 136 t€ |
| Vieras pääoma | 209 t€ | 136 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 18,1 M€ | 16,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 7 550 € | 39 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 17,0 M€ | 15,5 M€ |
| Henkilöstökulut | 167 t€ | 138 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 118 t€ | 102 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 165 t€ | 123 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 600 t€ | 537 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -219 t€ | -96 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 819 t€ | 634 t€ |
| Tuloverot | 179 t€ | 128 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 641 t€ | 505 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 425 t€ | 382 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 189 t€ | 112 t€ |
| Saamiset | 217 t€ | 280 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,7 M€ | 2,3 M€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 3,7 M€ | 3,2 M€ |
| Vastaavaa | 4,2 M€ | 3,6 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 4,0 M€ | 3,5 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 209 t€ | 136 t€ |
| Vieras pääoma | 209 t€ | 136 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 48 t€ | 30 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 138 t€ | 113 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 60 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 6 000 € | 5 000 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -77 t€ | 112 t€ |
| Eläkekulut | 22 t€ | 18 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 421 t€ | 378 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 0 € | 3 472 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 118 t€ | 102 t€ |
| Vastattavaa | 4,2 M€ | 3,6 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 214 t€ | 15 t€ |
| Sijoitukset | 3 910 € | 3 910 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 87 t€ | 94 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 6 416 € | 6 330 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 641 t€ | 505 t€ |
| Muut arvopaperit | 1,6 M€ | 570 t€ |
| Palvelujen ostot | 622 t€ | 515 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 3,3 M€ | 3,0 M€ |
| Ostot tilikauden aikana | 16,5 M€ | 14,8 M€ |
| Valmiit tuotteet | 189 t€ | 112 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 221 t€ | 100 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 3 910 € | 3 910 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 154 t€ | 100 t€ |
| Rahoitusarvopaperit | 1,6 M€ | 570 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 3 138 € | 265 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 217 t€ | 280 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 449 € | 820 € |
| Koneet ja kalusto | 334 t€ | 284 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 0 € | 1 255 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna JMH Koneet Oy kuuluu toimialaluokassa puunkorjuu ylimpään 10 %:iin (777 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 49 t€, 8,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Leppävirta
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta