JMH Koneet Oy är ett aktiebolag med hemort i Leppävirta, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 18,1 M€ och rörelseresultatet 600 t€; soliditet 95,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 432 t€ och inkomstskatterna 88 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 |
|---|---|---|
| Omsättning | 18,1 M€ | 16,3 M€ |
| Förändring i omsättning | 10,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 483 t€ | 436 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,7 % | 2,7 % |
| Rörelseresultat | 600 t€ | 537 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,3 % | 3,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 641 t€ | 505 t€ |
| Personalkostnader | -167 t€ | -138 t€ |
| Soliditet | 95,1 % | 96,4 % |
| Kassalikviditet | 17,06 | 22,86 |
| Current ratio | 17,97 | 23,68 |
| Relativ skuldsättning | 1,1 % | 0,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,2 % | 14,5 % |
| Balansomslutning | 4,2 M€ | 3,6 M€ |
| Eget kapital | 4,0 M€ | 3,5 M€ |
| Kassa och bank | 1,7 M€ | 2,3 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 18,1 M€ | 16,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 550 € | 39 t€ |
| Material och tjänster | 17,0 M€ | 15,5 M€ |
| Personalkostnader | 167 t€ | 138 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 118 t€ | 102 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 165 t€ | 123 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 600 t€ | 537 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -219 t€ | -96 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 819 t€ | 634 t€ |
| Inkomstskatt | 179 t€ | 128 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 641 t€ | 505 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 425 t€ | 382 t€ |
| Omsättningstillgångar | 189 t€ | 112 t€ |
| Fordringar | 217 t€ | 280 t€ |
| Kassa och bank | 1,7 M€ | 2,3 M€ |
| Rörliga aktiva | 3,7 M€ | 3,2 M€ |
| Aktiva | 4,2 M€ | 3,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 4,0 M€ | 3,5 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 209 t€ | 136 t€ |
| Främmande kapital | 209 t€ | 136 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 18,1 M€ | 16,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 7 550 € | 39 t€ |
| Material och tjänster | 17,0 M€ | 15,5 M€ |
| Personalkostnader | 167 t€ | 138 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 118 t€ | 102 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 165 t€ | 123 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 600 t€ | 537 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -219 t€ | -96 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 819 t€ | 634 t€ |
| Inkomstskatt | 179 t€ | 128 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 641 t€ | 505 t€ |
| Bestående aktiva | 425 t€ | 382 t€ |
| Omsättningstillgångar | 189 t€ | 112 t€ |
| Fordringar | 217 t€ | 280 t€ |
| Kassa och bank | 1,7 M€ | 2,3 M€ |
| Rörliga aktiva | 3,7 M€ | 3,2 M€ |
| Aktiva | 4,2 M€ | 3,6 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 4,0 M€ | 3,5 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 209 t€ | 136 t€ |
| Främmande kapital | 209 t€ | 136 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 48 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 6 000 € | 5 000 € |
| Passiva | 4,2 M€ | 3,6 M€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 0 € | 3 472 € |
| Kortfristiga fordringar | 217 t€ | 280 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 214 t€ | 15 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 221 t€ | 100 t€ |
| Färdiga produkter | 189 t€ | 112 t€ |
| Maskiner och inventarier | 334 t€ | 284 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3,3 M€ | 3,0 M€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 0 € | 1 255 € |
| Löner och arvoden | 138 t€ | 113 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 3 910 € | 3 910 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 3 138 € | 265 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 641 t€ | 505 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 449 € | 820 € |
| Pensionskostnader | 22 t€ | 18 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 6 416 € | 6 330 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 87 t€ | 94 t€ |
| Övriga värdepapper | 1,6 M€ | 570 t€ |
| Köp av tjänster | 622 t€ | 515 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 60 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 16,5 M€ | 14,8 M€ |
| Materiella tillgångar | 421 t€ | 378 t€ |
| Finansiella värdepapper | 1,6 M€ | 570 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 118 t€ | 102 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 154 t€ | 100 t€ |
| Placeringar | 3 910 € | 3 910 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -77 t€ | 112 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör JMH Koneet Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen drivning (777 företag med beskattningsbar inkomst; median 49 t€, 8,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Leppävirta
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis