Rakvil Group Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hattula, rekisteröity vuonna 2012. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 454 t€ ja liikevoitto 24 t€; omavaraisuusaste 58,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 12 t€ ja tuloverot 2 429 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 454 t€ | 395 t€ | 463 t€ | 635 t€ | 533 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 15,1 % | -14,8 % | -27,1 % | 19,2 % | – |
| Käyttökate | 14 t€ | 29 t€ | 51 t€ | 70 t€ | 32 t€ |
| Käyttökate-% | 3,2 % | 7,3 % | 11,0 % | 11,1 % | 5,9 % |
| Liikevoitto | 24 t€ | 16 t€ | 36 t€ | 67 t€ | 21 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,4 % | 4,0 % | 7,8 % | 10,6 % | 3,9 % |
| Tilikauden tulos | 16 t€ | 29 t€ | 43 t€ | 56 t€ | 20 t€ |
| Henkilöstökulut | -67 t€ | 33 t€ | 43 t€ | 38 t€ | 30 t€ |
| Omavaraisuusaste | 58,9 % | 59,9 % | 54,8 % | 56,0 % | 37,0 % |
| Quick ratio | 0,78 | 0,98 | 0,74 | 0,65 | 0,37 |
| Current ratio | 0,78 | 0,98 | 0,74 | 0,65 | 0,37 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 28,7 % | 31,4 % | 30,3 % | 17,1 % | 28,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 8,5 % | 15,6 % | 25,1 % | 40,7 % | 22,2 % |
| Taseen loppusumma | 317 t€ | 309 t€ | 311 t€ | 247 t€ | 240 t€ |
| Oma pääoma | 186 t€ | 185 t€ | 170 t€ | 138 t€ | 89 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 49 t€ | 8 434 € | 19 t€ | 14 t€ | 18 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 454 t€ | 395 t€ | 463 t€ | 635 t€ | 533 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 179 € | 0 € | 0 € | 21 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 301 t€ | -282 t€ | -318 t€ | -500 t€ | -428 t€ |
| Henkilöstökulut | 67 t€ | -33 t€ | -43 t€ | -38 t€ | -30 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 10 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -3 106 € | -11 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 56 t€ | -51 t€ | -51 t€ | -47 t€ | -43 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 24 t€ | 16 t€ | 36 t€ | 67 t€ | 21 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 378 € | 16 t€ | 13 t€ | 1 588 € | 2 641 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 20 t€ | 31 t€ | 50 t€ | 69 t€ | 23 t€ |
| Tuloverot | 4 216 € | -2 429 € | -6 927 € | -13 t€ | -3 687 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 16 t€ | 29 t€ | 43 t€ | 56 t€ | 20 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 256 t€ | 265 t€ | 269 t€ | 178 t€ | 202 t€ |
| Saamiset | 11 t€ | 36 t€ | 22 t€ | 55 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 49 t€ | 8 434 € | 19 t€ | 14 t€ | 18 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 61 t€ | 44 t€ | 41 t€ | 69 t€ | 39 t€ |
| Vastaavaa | 317 t€ | 309 t€ | 311 t€ | 247 t€ | 240 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 186 t€ | 185 t€ | 170 t€ | 138 t€ | 89 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 52 t€ | 78 t€ | 84 t€ | 3 600 € | 47 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 78 t€ | 46 t€ | 56 t€ | 105 t€ | 105 t€ |
| Vieras pääoma | 130 t€ | 124 t€ | 140 t€ | 109 t€ | 151 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 454 t€ | 395 t€ | 463 t€ | 635 t€ | 533 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 179 € | 0 € | 0 € | 21 t€ | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 301 t€ | -282 t€ | -318 t€ | -500 t€ | -428 t€ |
| Henkilöstökulut | 67 t€ | -33 t€ | -43 t€ | -38 t€ | -30 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 10 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -3 106 € | -11 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 56 t€ | -51 t€ | -51 t€ | -47 t€ | -43 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 24 t€ | 16 t€ | 36 t€ | 67 t€ | 21 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 378 € | 16 t€ | 13 t€ | 1 588 € | 2 641 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 20 t€ | 31 t€ | 50 t€ | 69 t€ | 23 t€ |
| Tuloverot | 4 216 € | -2 429 € | -6 927 € | -13 t€ | -3 687 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 16 t€ | 29 t€ | 43 t€ | 56 t€ | 20 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 256 t€ | 265 t€ | 269 t€ | 178 t€ | 202 t€ |
| Saamiset | 11 t€ | 36 t€ | 22 t€ | 55 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 49 t€ | 8 434 € | 19 t€ | 14 t€ | 18 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 61 t€ | 44 t€ | 41 t€ | 69 t€ | 39 t€ |
| Vastaavaa | 317 t€ | 309 t€ | 311 t€ | 247 t€ | 240 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 186 t€ | 185 t€ | 170 t€ | 138 t€ | 89 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 52 t€ | 78 t€ | 84 t€ | 3 600 € | 47 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 78 t€ | 46 t€ | 56 t€ | 105 t€ | 105 t€ |
| Vieras pääoma | 130 t€ | 124 t€ | 140 t€ | 109 t€ | 151 t€ |
| Eläkekulut | 12 t€ | -5 539 € | -5 212 € | -3 771 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 10 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -3 106 € | -11 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 31 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 9 318 € | 33 t€ |
| Tuotot osuuksista omistusyhteysyrityksissä | – | – | – | 0 € | 6 120 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 168 t€ | 154 t€ | 125 t€ | 80 t€ | 67 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 11 t€ | 36 t€ | 22 t€ | 55 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 26 t€ | 14 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 931 € | 24 t€ | 20 t€ | 52 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 10 t€ | 12 t€ | 2 630 € | 436 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 10 € | 1 € | 8 € | 0 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 387 € | -4 252 € | -1 919 € | -2 237 € | -3 479 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 12 t€ | 22 t€ | 6 328 € | 46 t€ | 39 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 25 t€ | 25 t€ | 35 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 9 959 € | 2 500 € | 0 € | 11 t€ | 4 459 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 16 t€ | 29 t€ | 43 t€ | 56 t€ | 20 t€ |
| Osakkeet ja osuudet tytäryhteisöissä | 222 t€ | 222 t€ | 222 t€ | 166 t€ | 166 t€ |
| Sijoitukset | 225 t€ | 225 t€ | 225 t€ | 169 t€ | 169 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 3 887 € | -2 476 € | -1 983 € | 248 € | -4 055 € |
| Ostot tilikauden aikana | 128 t€ | -83 t€ | -95 t€ | -181 t€ | -210 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 2 301 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 27 t€ | 53 t€ | 49 t€ | 3 600 € | 47 t€ |
| Palvelujen ostot | 173 t€ | -198 t€ | -224 t€ | -319 t€ | -218 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 24 t€ | 1 000 € | 1 000 € | 0 € | – |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 0 € | 20 t€ | 15 t€ | 3 825 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 51 t€ | -25 t€ | -36 t€ | -35 t€ | -26 t€ |
| Vastattavaa | 317 t€ | 309 t€ | 311 t€ | 247 t€ | 240 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 3 060 € | 3 060 € | 3 060 € | 3 060 € | 3 060 € |
| Koneet ja kalusto | 31 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 9 318 € | 33 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 6 243 € | 6 538 € | 9 240 € | 13 t€ | 36 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Rakvil Group Oy kuuluu toimialaluokassa talonrakentaminen pienempään puoliskoon (5706 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Hattula
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta