Rakvil Group Oy är ett aktiebolag med hemort i Hattula, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 454 t€ och rörelseresultatet 24 t€; soliditet 58,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 12 t€ och inkomstskatterna 2 429 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 454 t€ | 395 t€ | 463 t€ | 635 t€ | 533 t€ |
| Förändring i omsättning | 15,1 % | -14,8 % | -27,1 % | 19,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 14 t€ | 29 t€ | 51 t€ | 70 t€ | 32 t€ |
| Rörelsebidrag % | 3,2 % | 7,3 % | 11,0 % | 11,1 % | 5,9 % |
| Rörelseresultat | 24 t€ | 16 t€ | 36 t€ | 67 t€ | 21 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,4 % | 4,0 % | 7,8 % | 10,6 % | 3,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 16 t€ | 29 t€ | 43 t€ | 56 t€ | 20 t€ |
| Personalkostnader | -67 t€ | 33 t€ | 43 t€ | 38 t€ | 30 t€ |
| Soliditet | 58,9 % | 59,9 % | 54,8 % | 56,0 % | 37,0 % |
| Kassalikviditet | 0,78 | 0,98 | 0,74 | 0,65 | 0,37 |
| Current ratio | 0,78 | 0,98 | 0,74 | 0,65 | 0,37 |
| Relativ skuldsättning | 28,7 % | 31,4 % | 30,3 % | 17,1 % | 28,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,5 % | 15,6 % | 25,1 % | 40,7 % | 22,2 % |
| Balansomslutning | 317 t€ | 309 t€ | 311 t€ | 247 t€ | 240 t€ |
| Eget kapital | 186 t€ | 185 t€ | 170 t€ | 138 t€ | 89 t€ |
| Kassa och bank | 49 t€ | 8 434 € | 19 t€ | 14 t€ | 18 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 454 t€ | 395 t€ | 463 t€ | 635 t€ | 533 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 179 € | 0 € | 0 € | 21 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 301 t€ | -282 t€ | -318 t€ | -500 t€ | -428 t€ |
| Personalkostnader | 67 t€ | -33 t€ | -43 t€ | -38 t€ | -30 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 10 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -3 106 € | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 56 t€ | -51 t€ | -51 t€ | -47 t€ | -43 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 24 t€ | 16 t€ | 36 t€ | 67 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 378 € | 16 t€ | 13 t€ | 1 588 € | 2 641 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 20 t€ | 31 t€ | 50 t€ | 69 t€ | 23 t€ |
| Inkomstskatt | 4 216 € | -2 429 € | -6 927 € | -13 t€ | -3 687 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 16 t€ | 29 t€ | 43 t€ | 56 t€ | 20 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 256 t€ | 265 t€ | 269 t€ | 178 t€ | 202 t€ |
| Fordringar | 11 t€ | 36 t€ | 22 t€ | 55 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 49 t€ | 8 434 € | 19 t€ | 14 t€ | 18 t€ |
| Rörliga aktiva | 61 t€ | 44 t€ | 41 t€ | 69 t€ | 39 t€ |
| Aktiva | 317 t€ | 309 t€ | 311 t€ | 247 t€ | 240 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 186 t€ | 185 t€ | 170 t€ | 138 t€ | 89 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 52 t€ | 78 t€ | 84 t€ | 3 600 € | 47 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 78 t€ | 46 t€ | 56 t€ | 105 t€ | 105 t€ |
| Främmande kapital | 130 t€ | 124 t€ | 140 t€ | 109 t€ | 151 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 454 t€ | 395 t€ | 463 t€ | 635 t€ | 533 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 179 € | 0 € | 0 € | 21 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 301 t€ | -282 t€ | -318 t€ | -500 t€ | -428 t€ |
| Personalkostnader | 67 t€ | -33 t€ | -43 t€ | -38 t€ | -30 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 10 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -3 106 € | -11 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 56 t€ | -51 t€ | -51 t€ | -47 t€ | -43 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 24 t€ | 16 t€ | 36 t€ | 67 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 378 € | 16 t€ | 13 t€ | 1 588 € | 2 641 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 20 t€ | 31 t€ | 50 t€ | 69 t€ | 23 t€ |
| Inkomstskatt | 4 216 € | -2 429 € | -6 927 € | -13 t€ | -3 687 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 16 t€ | 29 t€ | 43 t€ | 56 t€ | 20 t€ |
| Bestående aktiva | 256 t€ | 265 t€ | 269 t€ | 178 t€ | 202 t€ |
| Fordringar | 11 t€ | 36 t€ | 22 t€ | 55 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 49 t€ | 8 434 € | 19 t€ | 14 t€ | 18 t€ |
| Rörliga aktiva | 61 t€ | 44 t€ | 41 t€ | 69 t€ | 39 t€ |
| Aktiva | 317 t€ | 309 t€ | 311 t€ | 247 t€ | 240 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 186 t€ | 185 t€ | 170 t€ | 138 t€ | 89 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 52 t€ | 78 t€ | 84 t€ | 3 600 € | 47 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 78 t€ | 46 t€ | 56 t€ | 105 t€ | 105 t€ |
| Främmande kapital | 130 t€ | 124 t€ | 140 t€ | 109 t€ | 151 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 26 t€ | 14 t€ | 39 t€ | 35 t€ | 25 t€ |
| Passiva | 317 t€ | 309 t€ | 311 t€ | 247 t€ | 240 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 27 t€ | 53 t€ | 49 t€ | 3 600 € | 47 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 11 t€ | 36 t€ | 22 t€ | 55 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 2 301 € | 0 € |
| Långfristiga övriga skulder | 25 t€ | 25 t€ | 35 t€ | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 10 € | 1 € | 8 € | 0 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 31 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 9 318 € | 33 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 168 t€ | 154 t€ | 125 t€ | 80 t€ | 67 t€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 24 t€ | 1 000 € | 1 000 € | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 12 t€ | 22 t€ | 6 328 € | 46 t€ | 39 t€ |
| Löner och arvoden | 51 t€ | -25 t€ | -36 t€ | -35 t€ | -26 t€ |
| Andel av intresseföretagens vinst (förlust) | – | – | – | 0 € | 6 120 € |
| Övriga aktier och andelar | 3 060 € | 3 060 € | 3 060 € | 3 060 € | 3 060 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 931 € | 24 t€ | 20 t€ | 52 t€ | 21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 16 t€ | 29 t€ | 43 t€ | 56 t€ | 20 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 387 € | -4 252 € | -1 919 € | -2 237 € | -3 479 € |
| Pensionskostnader | 12 t€ | -5 539 € | -5 212 € | -3 771 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 10 t€ | 12 t€ | 2 630 € | 436 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 3 887 € | -2 476 € | -1 983 € | 248 € | -4 055 € |
| Köp av tjänster | 173 t€ | -198 t€ | -224 t€ | -319 t€ | -218 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 20 t€ | 15 t€ | 3 825 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 128 t€ | -83 t€ | -95 t€ | -181 t€ | -210 t€ |
| Materiella tillgångar | 31 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 9 318 € | 33 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 222 t€ | 222 t€ | 222 t€ | 166 t€ | 166 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 6 243 € | 6 538 € | 9 240 € | 13 t€ | 36 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 10 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -3 106 € | -11 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 9 959 € | 2 500 € | 0 € | 11 t€ | 4 459 € |
| Placeringar | 225 t€ | 225 t€ | 225 t€ | 169 t€ | 169 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Rakvil Group Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5706 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Hattula
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis