Hoitopuu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 2011. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 0 € ja liikevoitto -17 t€; omavaraisuusaste 99,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 78 t€ ja tuloverot 15 t€.
Seinäjoki: 11 uutta yritystä 30 päivässä
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 0 € | 118 € |
| Liikevaihdon muutos | -100,0 % | – |
| Käyttökate | -17 t€ | -82 t€ |
| Käyttökate-% | – | -69907,3 % |
| Liikevoitto | -17 t€ | -82 t€ |
| Liikevoitto-% | – | -69462,4 % |
| Tilikauden tulos | 27 t€ | 62 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,5 % | 99,3 % |
| Quick ratio | 23,58 | 24,16 |
| Current ratio | 23,58 | 24,16 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | 10276,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,6 % | 3,5 % |
| Taseen loppusumma | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 73 t€ | 74 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 0 € | 118 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 9 594 € | 8 530 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 394 € | 525 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 26 t€ | 90 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -17 t€ | -82 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -51 t€ | -159 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 34 t€ | 77 t€ |
| Tuloverot | 6 995 € | 16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 27 t€ | 62 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Saamiset | 141 t€ | 219 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 73 t€ | 74 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 215 t€ | 293 t€ |
| Vastaavaa | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 9 101 € | 12 t€ |
| Vieras pääoma | 9 101 € | 12 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 0 € | 118 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 9 594 € | 8 530 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 394 € | 525 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 26 t€ | 90 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -17 t€ | -82 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -51 t€ | -159 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 34 t€ | 77 t€ |
| Tuloverot | 6 995 € | 16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 27 t€ | 62 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,5 M€ | 1,5 M€ |
| Saamiset | 141 t€ | 219 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 73 t€ | 74 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 215 t€ | 293 t€ |
| Vastaavaa | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 9 101 € | 12 t€ |
| Vieras pääoma | 9 101 € | 12 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 27 t€ | 62 t€ |
| Koneet ja kalusto | 1 181 € | 1 575 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,4 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 125 t€ | 219 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 17 € | 6 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 16 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 9 084 € | 12 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 15 t€ | 497 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 141 t€ | 219 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,6 M€ | 1,7 M€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 57 t€ | 142 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 28 t€ | 28 t€ |
| Sijoitukset | 1,4 M€ | 1,5 M€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 394 € | 525 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 29 t€ | 29 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 8 987 € | 18 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 11 t€ | 11 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hoitopuu Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut pienempään puoliskoon (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.