Kukka- ja Hautauspalvelu Päivänsini Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Jyväskylä, rekisteröity vuonna 2011. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 133 t€ ja liikevoitto -7 454 €; omavaraisuusaste 33,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 292 € ja tuloverot 58 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 48 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Opetus- ja kulttuuriministeriö (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala).
Jyväskylä: 34 uutta yritystä 30 päivässä
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 133 t€ | 166 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -19,9 % | – |
| Käyttökate | -11 t€ | 5 074 € |
| Käyttökate-% | -8,2 % | 3,1 % |
| Liikevoitto | -7 454 € | 5 293 € |
| Liikevoitto-% | -5,6 % | 3,2 % |
| Tilikauden tulos | -8 436 € | 4 665 € |
| Henkilöstökulut | -34 t€ | -54 t€ |
| Omavaraisuusaste | 33,0 % | 52,1 % |
| Quick ratio | 1,19 | 1,11 |
| Current ratio | 2,16 | 2,05 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 18,9 % | 11,5 % |
| Oman pääoman tuotto | -67,9 % | 22,4 % |
| Taseen loppusumma | 38 t€ | 40 t€ |
| Oma pääoma | 12 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 610 € | 6 745 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 133 t€ | 166 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 920 € | 2 857 € |
| Materiaalit ja palvelut | 57 t€ | 52 t€ |
| Henkilöstökulut | 34 t€ | 54 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 500 € | 220 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 48 t€ | 58 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -7 454 € | 5 293 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 982 € | 571 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -8 436 € | 4 722 € |
| Tuloverot | 0 € | 58 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -8 436 € | 4 665 € |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 10 t€ | 659 € |
| Vaihto-omaisuus | 12 t€ | 18 t€ |
| Saamiset | 13 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 610 € | 6 745 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 27 t€ | 39 t€ |
| Vastaavaa | 38 t€ | 40 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 20 t€ | 20 t€ |
| Oma pääoma | 12 t€ | 21 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 19 t€ |
| Vieras pääoma | 25 t€ | 19 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 133 t€ | 166 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 920 € | 2 857 € |
| Materiaalit ja palvelut | 57 t€ | 52 t€ |
| Henkilöstökulut | 34 t€ | 54 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 500 € | 220 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 48 t€ | 58 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -7 454 € | 5 293 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 982 € | 571 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -8 436 € | 4 722 € |
| Tuloverot | 0 € | 58 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -8 436 € | 4 665 € |
| Pysyvät vastaavat | 10 t€ | 659 € |
| Vaihto-omaisuus | 12 t€ | 18 t€ |
| Saamiset | 13 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 610 € | 6 745 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 27 t€ | 39 t€ |
| Vastaavaa | 38 t€ | 40 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 20 t€ | 20 t€ |
| Oma pääoma | 12 t€ | 21 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 19 t€ |
| Vieras pääoma | 25 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 609 € | 276 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 538 € | 14 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 861 € | -3 804 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 225 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 8 626 € | 2 857 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 9 518 € | 14 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 50 t€ | 45 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -8 436 € | 4 665 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 13 t€ | 14 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 996 € | 572 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 10 t€ | 659 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 12 t€ | 18 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 26 t€ | 44 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 378 € | 90 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 2 023 € | 0 € |
| Vastattavaa | 38 t€ | 40 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 14 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 007 € | 2 429 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 13 t€ | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 10 t€ | 659 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 500 € | 220 € |
| Palvelujen ostot | 1 672 € | 7 077 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 2 358 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 6 040 € | -499 € |
| Eläkekulut | 5 861 € | 7 337 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kukka- ja Hautauspalvelu Päivänsini Oy kuuluu toimialaluokassa hautaustoimistojen palvelut pienempään puoliskoon (150 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 29 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.