Kukka- ja Hautauspalvelu Päivänsini Oy är ett aktiebolag med hemort i Jyväskylä, registrerat år 2011. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 133 t€ och rörelseresultatet -7 454 €; soliditet 33,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 292 € och inkomstskatterna 58 €. Offentliga köpare köpte för 48 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Opetus- ja kulttuuriministeriö (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala).
Jyväskylä: 34 nya företag på 30 dagar
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 133 t€ | 166 t€ |
| Förändring i omsättning | -19,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -11 t€ | 5 074 € |
| Rörelsebidrag % | -8,2 % | 3,1 % |
| Rörelseresultat | -7 454 € | 5 293 € |
| Rörelsemarginal | -5,6 % | 3,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -8 436 € | 4 665 € |
| Personalkostnader | -34 t€ | -54 t€ |
| Soliditet | 33,0 % | 52,1 % |
| Kassalikviditet | 1,19 | 1,11 |
| Current ratio | 2,16 | 2,05 |
| Relativ skuldsättning | 18,9 % | 11,5 % |
| Avkastning på eget kapital | -67,9 % | 22,4 % |
| Balansomslutning | 38 t€ | 40 t€ |
| Eget kapital | 12 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 1 610 € | 6 745 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 133 t€ | 166 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 920 € | 2 857 € |
| Material och tjänster | 57 t€ | 52 t€ |
| Personalkostnader | 34 t€ | 54 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 500 € | 220 € |
| Övriga rörelsekostnader | 48 t€ | 58 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -7 454 € | 5 293 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 982 € | 571 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -8 436 € | 4 722 € |
| Inkomstskatt | 0 € | 58 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -8 436 € | 4 665 € |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 10 t€ | 659 € |
| Omsättningstillgångar | 12 t€ | 18 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 1 610 € | 6 745 € |
| Rörliga aktiva | 27 t€ | 39 t€ |
| Aktiva | 38 t€ | 40 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 12 t€ | 21 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 13 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 13 t€ | 19 t€ |
| Främmande kapital | 25 t€ | 19 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 133 t€ | 166 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 920 € | 2 857 € |
| Material och tjänster | 57 t€ | 52 t€ |
| Personalkostnader | 34 t€ | 54 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 500 € | 220 € |
| Övriga rörelsekostnader | 48 t€ | 58 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -7 454 € | 5 293 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 982 € | 571 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -8 436 € | 4 722 € |
| Inkomstskatt | 0 € | 58 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -8 436 € | 4 665 € |
| Bestående aktiva | 10 t€ | 659 € |
| Omsättningstillgångar | 12 t€ | 18 t€ |
| Fordringar | 13 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 1 610 € | 6 745 € |
| Rörliga aktiva | 27 t€ | 39 t€ |
| Aktiva | 38 t€ | 40 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 12 t€ | 21 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 13 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 13 t€ | 19 t€ |
| Främmande kapital | 25 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 609 € | 276 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 538 € | 14 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 861 € | -3 804 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 225 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 8 626 € | 2 857 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 9 518 € | 14 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 50 t€ | 45 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -8 436 € | 4 665 € |
| Kortfristiga fordringar | 13 t€ | 14 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 996 € | 572 € |
| Materiella tillgångar | 10 t€ | 659 € |
| Material och förnödenheter | 12 t€ | 18 t€ |
| Löner och arvoden | 26 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 378 € | 90 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 2 023 € | 0 € |
| Passiva | 38 t€ | 40 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 14 € | 1 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 007 € | 2 429 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 13 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 10 t€ | 659 € |
| Avskrivningar enligt plan | 3 500 € | 220 € |
| Köp av tjänster | 1 672 € | 7 077 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 2 358 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 6 040 € | -499 € |
| Pensionskostnader | 5 861 € | 7 337 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kukka- ja Hautauspalvelu Päivänsini Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen begravningsverksamhet (150 företag med beskattningsbar inkomst; median 29 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.