Optimiputki Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hollola, rekisteröity vuonna 2011. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 419 t€ ja liikevoitto 233 t€; omavaraisuusaste 94,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 224 t€ ja tuloverot 45 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 419 t€ | 314 t€ | 365 t€ | 341 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 33,5 % | -13,9 % | 6,7 % | – |
| Käyttökate | 208 t€ | 155 t€ | 208 t€ | 174 t€ |
| Käyttökate-% | 49,8 % | 49,5 % | 57,0 % | 50,9 % |
| Liikevoitto | 233 t€ | 123 t€ | 183 t€ | 145 t€ |
| Liikevoitto-% | 55,7 % | 39,4 % | 50,1 % | 42,6 % |
| Tilikauden tulos | 243 t€ | 166 t€ | 143 t€ | 127 t€ |
| Henkilöstökulut | -6 924 € | 3 275 € | 3 398 € | 2 357 € |
| Omavaraisuusaste | 94,5 % | 94,7 % | 92,7 % | 95,6 % |
| Quick ratio | 15,57 | 15,74 | 6,63 | 10,90 |
| Current ratio | 15,57 | 15,74 | 6,63 | 10,90 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 21,7 % | 25,4 % | 29,0 % | 17,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 15,5 % | 11,7 % | 10,6 % | 10,0 % |
| Taseen loppusumma | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Oma pääoma | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 338 t€ | 333 t€ | 256 t€ | 164 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 419 t€ | 314 t€ | 365 t€ | 341 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 9 288 € | 9 072 € | 9 072 € | 9 072 € |
| Materiaalit ja palvelut | 97 t€ | -117 t€ | -112 t€ | -125 t€ |
| Henkilöstökulut | 6 924 € | -3 275 € | -3 398 € | -2 357 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 25 t€ | -32 t€ | -25 t€ | -28 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 66 t€ | -47 t€ | -51 t€ | -49 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 233 t€ | 123 t€ | 183 t€ | 145 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -67 t€ | 78 t€ | 5 182 € | 16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 300 t€ | 201 t€ | 188 t€ | 161 t€ |
| Tuloverot | 57 t€ | -35 t€ | -45 t€ | -34 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 243 t€ | 166 t€ | 143 t€ | 127 t€ |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Saamiset | 3 426 € | 12 t€ | 136 t€ | 86 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 338 t€ | 333 t€ | 256 t€ | 164 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 342 t€ | 345 t€ | 391 t€ | 251 t€ |
| Vastaavaa | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 70 t€ | 58 t€ | 47 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 22 t€ | 59 t€ | 23 t€ |
| Vieras pääoma | 91 t€ | 80 t€ | 106 t€ | 59 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 419 t€ | 314 t€ | 365 t€ | 341 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 9 288 € | 9 072 € | 9 072 € | 9 072 € |
| Materiaalit ja palvelut | 97 t€ | -117 t€ | -112 t€ | -125 t€ |
| Henkilöstökulut | 6 924 € | -3 275 € | -3 398 € | -2 357 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 25 t€ | -32 t€ | -25 t€ | -28 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 66 t€ | -47 t€ | -51 t€ | -49 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 233 t€ | 123 t€ | 183 t€ | 145 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -67 t€ | 78 t€ | 5 182 € | 16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 300 t€ | 201 t€ | 188 t€ | 161 t€ |
| Tuloverot | 57 t€ | -35 t€ | -45 t€ | -34 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 243 t€ | 166 t€ | 143 t€ | 127 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Saamiset | 3 426 € | 12 t€ | 136 t€ | 86 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 338 t€ | 333 t€ | 256 t€ | 164 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 342 t€ | 345 t€ | 391 t€ | 251 t€ |
| Vastaavaa | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 70 t€ | 58 t€ | 47 t€ | 36 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 22 t€ | 59 t€ | 23 t€ |
| Vieras pääoma | 91 t€ | 80 t€ | 106 t€ | 59 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 243 t€ | 166 t€ | 143 t€ | 127 t€ |
| Koneet ja kalusto | 75 t€ | 95 t€ | 75 t€ | 85 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | -14 t€ | 27 t€ | -36 t€ | -9 871 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 1,1 M€ | 916 t€ | 801 t€ | 859 t€ |
| Eläkekulut | 3 798 € | -3 304 € | -2 854 € | -2 028 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 787 € | 14 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 3 426 € | 2 579 € | 8 738 € | 7 892 € |
| Vastattavaa | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 12 t€ | 756 € | 14 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 8 703 € | 127 t€ | 66 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 9 467 € | -11 t€ | -5 607 € | -11 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 352 € | 7 583 € | 31 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 3 426 € | 12 t€ | 136 t€ | 86 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 722 € | 3 € | 12 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 62 t€ | 58 t€ | 41 t€ | 23 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Sijoitukset | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 985 t€ | 998 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 25 t€ | -32 t€ | -25 t€ | -28 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 75 t€ | 95 t€ | 75 t€ | 85 t€ |
| Palvelujen ostot | 2 859 € | -478 € | -24 t€ | -23 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 780 € | 0 € | – | – |
| Pitkäaikaiset muut velat | 70 t€ | 58 t€ | 47 t€ | 36 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 94 t€ | -117 t€ | -88 t€ | -102 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 34 € | 3 281 € | 5 476 € | 14 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 1 073 € | 28 € | -544 € | -328 € |
| Palkat ja palkkiot | 2 053 € | 0 € | – | – |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 100 t€ | 149 t€ | 184 t€ | 140 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Optimiputki Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus ylimpään neljännekseen (1802 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€, 9,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.