Optimiputki Oy är ett aktiebolag med hemort i Hollola, registrerat år 2011. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 419 t€ och rörelseresultatet 233 t€; soliditet 94,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 224 t€ och inkomstskatterna 45 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 419 t€ | 314 t€ | 365 t€ | 341 t€ |
| Förändring i omsättning | 33,5 % | -13,9 % | 6,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 208 t€ | 155 t€ | 208 t€ | 174 t€ |
| Rörelsebidrag % | 49,8 % | 49,5 % | 57,0 % | 50,9 % |
| Rörelseresultat | 233 t€ | 123 t€ | 183 t€ | 145 t€ |
| Rörelsemarginal | 55,7 % | 39,4 % | 50,1 % | 42,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 243 t€ | 166 t€ | 143 t€ | 127 t€ |
| Personalkostnader | -6 924 € | 3 275 € | 3 398 € | 2 357 € |
| Soliditet | 94,5 % | 94,7 % | 92,7 % | 95,6 % |
| Kassalikviditet | 15,57 | 15,74 | 6,63 | 10,90 |
| Current ratio | 15,57 | 15,74 | 6,63 | 10,90 |
| Relativ skuldsättning | 21,7 % | 25,4 % | 29,0 % | 17,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,5 % | 11,7 % | 10,6 % | 10,0 % |
| Balansomslutning | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Eget kapital | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Kassa och bank | 338 t€ | 333 t€ | 256 t€ | 164 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 419 t€ | 314 t€ | 365 t€ | 341 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 9 288 € | 9 072 € | 9 072 € | 9 072 € |
| Material och tjänster | 97 t€ | -117 t€ | -112 t€ | -125 t€ |
| Personalkostnader | 6 924 € | -3 275 € | -3 398 € | -2 357 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 25 t€ | -32 t€ | -25 t€ | -28 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 66 t€ | -47 t€ | -51 t€ | -49 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 233 t€ | 123 t€ | 183 t€ | 145 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -67 t€ | 78 t€ | 5 182 € | 16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 300 t€ | 201 t€ | 188 t€ | 161 t€ |
| Inkomstskatt | 57 t€ | -35 t€ | -45 t€ | -34 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 243 t€ | 166 t€ | 143 t€ | 127 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 3 426 € | 12 t€ | 136 t€ | 86 t€ |
| Kassa och bank | 338 t€ | 333 t€ | 256 t€ | 164 t€ |
| Rörliga aktiva | 342 t€ | 345 t€ | 391 t€ | 251 t€ |
| Aktiva | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 70 t€ | 58 t€ | 47 t€ | 36 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 22 t€ | 59 t€ | 23 t€ |
| Främmande kapital | 91 t€ | 80 t€ | 106 t€ | 59 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 419 t€ | 314 t€ | 365 t€ | 341 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 9 288 € | 9 072 € | 9 072 € | 9 072 € |
| Material och tjänster | 97 t€ | -117 t€ | -112 t€ | -125 t€ |
| Personalkostnader | 6 924 € | -3 275 € | -3 398 € | -2 357 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 25 t€ | -32 t€ | -25 t€ | -28 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 66 t€ | -47 t€ | -51 t€ | -49 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 233 t€ | 123 t€ | 183 t€ | 145 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -67 t€ | 78 t€ | 5 182 € | 16 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 300 t€ | 201 t€ | 188 t€ | 161 t€ |
| Inkomstskatt | 57 t€ | -35 t€ | -45 t€ | -34 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 243 t€ | 166 t€ | 143 t€ | 127 t€ |
| Bestående aktiva | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Fordringar | 3 426 € | 12 t€ | 136 t€ | 86 t€ |
| Kassa och bank | 338 t€ | 333 t€ | 256 t€ | 164 t€ |
| Rörliga aktiva | 342 t€ | 345 t€ | 391 t€ | 251 t€ |
| Aktiva | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,6 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 70 t€ | 58 t€ | 47 t€ | 36 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 22 t€ | 22 t€ | 59 t€ | 23 t€ |
| Främmande kapital | 91 t€ | 80 t€ | 106 t€ | 59 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 243 t€ | 166 t€ | 143 t€ | 127 t€ |
| Maskiner och inventarier | 75 t€ | 95 t€ | 75 t€ | 85 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | -14 t€ | 27 t€ | -36 t€ | -9 871 € |
| Övriga aktier och andelar | 1,1 M€ | 916 t€ | 801 t€ | 859 t€ |
| Pensionskostnader | 3 798 € | -3 304 € | -2 854 € | -2 028 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 787 € | 14 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 426 € | 2 579 € | 8 738 € | 7 892 € |
| Passiva | 1,7 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 12 t€ | 756 € | 14 t€ | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 8 703 € | 127 t€ | 66 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 9 467 € | -11 t€ | -5 607 € | -11 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 352 € | 7 583 € | 31 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 3 426 € | 12 t€ | 136 t€ | 86 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 722 € | 3 € | 12 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 62 t€ | 58 t€ | 41 t€ | 23 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Placeringar | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 985 t€ | 998 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 25 t€ | -32 t€ | -25 t€ | -28 t€ |
| Materiella tillgångar | 75 t€ | 95 t€ | 75 t€ | 85 t€ |
| Köp av tjänster | 2 859 € | -478 € | -24 t€ | -23 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 780 € | 0 € | – | – |
| Långfristiga övriga skulder | 70 t€ | 58 t€ | 47 t€ | 36 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 94 t€ | -117 t€ | -88 t€ | -102 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 34 € | 3 281 € | 5 476 € | 14 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 1 073 € | 28 € | -544 € | -328 € |
| Löner och arvoden | 2 053 € | 0 € | – | – |
| Övriga fordringar (investeringar) | 100 t€ | 149 t€ | 184 t€ | 140 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Optimiputki Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen vvs-arbeten (1802 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€, 9,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.