a-racing Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vantaa, rekisteröity vuonna 2011. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2026, liikevaihto oli 25 t€ ja liikevoitto -15 t€; omavaraisuusaste -563,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 5 348 € ja tuloverot 1 070 €.
Vantaa: 77 uutta yritystä 30 päivässä
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 25 t€ | 26 t€ | 29 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -1,3 % | -9,9 % | – |
| Käyttökate | -19 t€ | -19 t€ | 2 924 € |
| Käyttökate-% | -73,8 % | -75,0 % | 10,2 % |
| Liikevoitto | -15 t€ | -25 t€ | -3 022 € |
| Liikevoitto-% | -58,1 % | -95,6 % | -10,6 % |
| Tilikauden tulos | -20 t€ | -29 t€ | -7 447 € |
| Omavaraisuusaste | -563,9 % | -333,0 % | -117,8 % |
| Quick ratio | 0,02 | 0,02 | 0,03 |
| Current ratio | 0,02 | 0,02 | 0,14 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 362,8 % | 295,8 % | 192,4 % |
| Taseen loppusumma | 14 t€ | 18 t€ | 25 t€ |
| Oma pääoma | -78 t€ | -59 t€ | -30 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 202 € | 113 € | 42 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 25 t€ | 26 t€ | 29 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 104 € | 0 € | 1 357 € |
| Materiaalit ja palvelut | 11 t€ | -7 815 € | -5 298 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 000 € | -5 333 € | -5 947 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 25 t€ | -37 t€ | -22 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -15 t€ | -25 t€ | -3 022 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 997 € | -4 204 € | -3 356 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -20 t€ | -29 t€ | -6 378 € |
| Tuloverot | – | 0 € | -1 069 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -20 t€ | -29 t€ | -7 447 € |
Tase
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 5 850 € |
| Saamiset | 1 713 € | 1 508 € | 1 561 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 202 € | 113 € | 42 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1 915 € | 1 621 € | 7 453 € |
| Vastaavaa | 14 t€ | 18 t€ | 25 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | -78 t€ | -59 t€ | -30 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 92 t€ | 76 t€ | 55 t€ |
| Vieras pääoma | 92 t€ | 76 t€ | 55 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (37)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 25 t€ | 26 t€ | 29 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 104 € | 0 € | 1 357 € |
| Materiaalit ja palvelut | 11 t€ | -7 815 € | -5 298 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 000 € | -5 333 € | -5 947 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 25 t€ | -37 t€ | -22 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -15 t€ | -25 t€ | -3 022 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 4 997 € | -4 204 € | -3 356 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -20 t€ | -29 t€ | -6 378 € |
| Tuloverot | – | 0 € | -1 069 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -20 t€ | -29 t€ | -7 447 € |
| Pysyvät vastaavat | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 5 850 € |
| Saamiset | 1 713 € | 1 508 € | 1 561 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 202 € | 113 € | 42 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1 915 € | 1 621 € | 7 453 € |
| Vastaavaa | 14 t€ | 18 t€ | 25 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | -78 t€ | -59 t€ | -30 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 92 t€ | 76 t€ | 55 t€ |
| Vieras pääoma | 92 t€ | 76 t€ | 55 t€ |
| Palvelujen ostot | – | 0 € | -277 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -61 t€ | -32 t€ | -25 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 72 t€ | 64 t€ | 49 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -20 t€ | -29 t€ | -7 447 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 486 € | 321 € | 1 421 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 000 € | -5 333 € | -5 947 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 7 620 € | 4 627 € | 1 862 € |
| Ostot tilikauden aikana | 11 t€ | -7 815 € | -5 020 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 031 € | -4 207 € | -3 357 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 33 € | 2 € | 2 € |
| Muu vaihto-omaisuus | – | 0 € | 5 850 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 13 t€ | 7 997 € | 4 083 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 713 € | 1 508 € | 1 561 € |
| Koneet ja kalusto | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 227 € | 1 187 € | 139 € |
| Vastattavaa | 14 t€ | 18 t€ | 25 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna a-racing Oy kuuluu toimialaluokassa liikunta- ja urheiluseurojen toiminta pienempään puoliskoon (354 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.