a-racing Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 2011. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 var omsättningen 25 t€ och rörelseresultatet -15 t€; soliditet -563,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 5 348 € och inkomstskatterna 1 070 €.
Vanda: 80 nya företag på 30 dagar
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 25 t€ | 26 t€ | 29 t€ |
| Förändring i omsättning | -1,3 % | -9,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -19 t€ | -19 t€ | 2 924 € |
| Rörelsebidrag % | -73,8 % | -75,0 % | 10,2 % |
| Rörelseresultat | -15 t€ | -25 t€ | -3 022 € |
| Rörelsemarginal | -58,1 % | -95,6 % | -10,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -20 t€ | -29 t€ | -7 447 € |
| Soliditet | -563,9 % | -333,0 % | -117,8 % |
| Kassalikviditet | 0,02 | 0,02 | 0,03 |
| Current ratio | 0,02 | 0,02 | 0,14 |
| Relativ skuldsättning | 362,8 % | 295,8 % | 192,4 % |
| Balansomslutning | 14 t€ | 18 t€ | 25 t€ |
| Eget kapital | -78 t€ | -59 t€ | -30 t€ |
| Kassa och bank | 202 € | 113 € | 42 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 25 t€ | 26 t€ | 29 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 104 € | 0 € | 1 357 € |
| Material och tjänster | 11 t€ | -7 815 € | -5 298 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 000 € | -5 333 € | -5 947 € |
| Övriga rörelsekostnader | 25 t€ | -37 t€ | -22 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -15 t€ | -25 t€ | -3 022 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 997 € | -4 204 € | -3 356 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -20 t€ | -29 t€ | -6 378 € |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -1 069 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -20 t€ | -29 t€ | -7 447 € |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 5 850 € |
| Fordringar | 1 713 € | 1 508 € | 1 561 € |
| Kassa och bank | 202 € | 113 € | 42 € |
| Rörliga aktiva | 1 915 € | 1 621 € | 7 453 € |
| Aktiva | 14 t€ | 18 t€ | 25 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -78 t€ | -59 t€ | -30 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 92 t€ | 76 t€ | 55 t€ |
| Främmande kapital | 92 t€ | 76 t€ | 55 t€ |
Alla poster i bokslutet (37)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | 31.1.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 25 t€ | 26 t€ | 29 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 104 € | 0 € | 1 357 € |
| Material och tjänster | 11 t€ | -7 815 € | -5 298 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 000 € | -5 333 € | -5 947 € |
| Övriga rörelsekostnader | 25 t€ | -37 t€ | -22 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -15 t€ | -25 t€ | -3 022 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 4 997 € | -4 204 € | -3 356 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -20 t€ | -29 t€ | -6 378 € |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -1 069 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -20 t€ | -29 t€ | -7 447 € |
| Bestående aktiva | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 5 850 € |
| Fordringar | 1 713 € | 1 508 € | 1 561 € |
| Kassa och bank | 202 € | 113 € | 42 € |
| Rörliga aktiva | 1 915 € | 1 621 € | 7 453 € |
| Aktiva | 14 t€ | 18 t€ | 25 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -78 t€ | -59 t€ | -30 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 92 t€ | 76 t€ | 55 t€ |
| Främmande kapital | 92 t€ | 76 t€ | 55 t€ |
| Köp av tjänster | – | 0 € | -277 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 7 620 € | 4 627 € | 1 862 € |
| Kortfristiga fordringar | 1 713 € | 1 508 € | 1 561 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 227 € | 1 187 € | 139 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 72 t€ | 64 t€ | 49 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -61 t€ | -32 t€ | -25 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 13 t€ | 7 997 € | 4 083 € |
| Passiva | 14 t€ | 18 t€ | 25 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | – | 0 € | 5 850 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -20 t€ | -29 t€ | -7 447 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 11 t€ | -7 815 € | -5 020 € |
| Avskrivningar enligt plan | 4 000 € | -5 333 € | -5 947 € |
| Materiella tillgångar | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Maskiner och inventarier | 12 t€ | 16 t€ | 18 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 33 € | 2 € | 2 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 486 € | 321 € | 1 421 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 031 € | -4 207 € | -3 357 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör a-racing Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen sportklubbars och idrottsföreningars verksamhet (354 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.